• singapore athletics
Home
728x90
singapore athletics
Commonwealth Youth Games 2008
  • October 20th, 2008

commonwealth-youth-20oct-08.jpg

The Commonwealth Youth Games in Pune is a test event for the Commonwealth Games at New Delhi in 2010 and there was mixed reaction to how well the event was hosted. Although there were some logistics issue, the venue was in superb condition.

The food was given the thumbs up by all but it was a mess with the media. There was confusion with the accreditation. But in all it has been a a good learning experience for the host nation to digest the feedback and improve on it when 2010 comes for the senior games.

Over 1,300 athletes and some 350 Officials was at the games, and the only Commonwealth Youth Games, the third of its kind, which has all the 71 Commonwealth countries presented and counted for

India the host nation had home ground advantage and took the opportunity of it. The 175 members of the Indian contingent managed to end the games at the top of the medals tally with 33 gold, 26 silver and 17 bonzes. Australia was a distance second while England trailing third in medal position. Much of India’s medal success is attributed to wrestling, weightlifting and shooting

Now with Commonwealth Youth Games over, India set new heights for Commonwealth Games 2010 and its reported they will even bid for 2020 Olympics

Official Site: cygpune2008.com

Videos

Opening Ceremony #1

Opening Ceremony #2

Street March Procession

Australian Blake Lucas breaks pole vault trying to attempt GR 5.30m

Triple Jump Boys

Results

Team Singapore
Heat 5 – 2 KANG Li Loong Calvin 0.207 10.94 Q
Semifinals 1 – 3 KANG Li Loong Calvin 0.151 10.76 Did not qualify finals
Heat 1 – 4 PURBA Balpreet Kaur 0.172 12.47 q
Semifinals 2 – 5 PURBA Balpreet Kaur 0.177 12.37 Did not qualify finals

100m Men
1 ABEYPITIYAGE Shehan Sadaruwan SRI 10.43 GR
2 SANNEH Suwaibou GAM 10.51
3 ROGERS Jason SKN 10.52
4 TOBAIS Henry Deji ENG 10.52
5 CLARKE Allistar SKN 10.63
6 WILLIAMS Ray AUS 10.69
7 ONYEAKU Chukwuma NGR 10.71
8 HAYLE Phillip Andrew CAN 10.89

100m Women
1 THOMPSON Shaunna ENG 11.46 GR
2 GRAF Eloise AUS 11.80
3 O SULLIVAN Lauren AUS 11.81
4 LAARMAN Loudia CAN 11.95
5 GOWER Arlene RSA 12.02
6 SILAS Stella NGR 12.03
7 PEMBERTON Marecia SKN 12.10
8 MORRISON Chantelle CAY 12.15

400m Men
1 JAMES Kirani GRN 46.66 GR
2 UKALE Elvis NGR 47.16
3 MCGRATH Jordan ENG 47.26
4 WOODS Curtis NIR 47.27
5 WICKES Frazer NZL 47.68
6 BARTHOLOMEW Rondell GRN 48.21
7 ROBINSON Matthew NZL 48.79
8 FROST Nicholas AUS 49.03

400m Women
1 NACHULA Rachael ZAM 52.97 GR
2 MACHETTIRA RAJU Poovamma IND 55.17
3 NACHULA Rabecca ZAM 55.20
4 JOHNSON Alyssa Shela CAN 55.20
5 OSKAN Shelayna ENG 55.77
6 VAN DER MERWE Sonja RSA 56.07
7 MAZOUDIER Zoe AUS 56.12
8 XUEREB Martina MLT 56.51

100m Hurdles Men
1 BAINES Sam AUS 13.77 GR
2 FREDERICKS Cornel Edwin RSA 13.99
3 BEZUIDENHOUT Jared AUS 14.08
4 CLARKE Charles ENG 14.23
5 REYNOLDS Benjamin NIR 14.42
6 BIN MAT HASAN Muhd Ajmal Aiman MAS 14.45
7 INNES Calum SCO 14.48
8 OKPOKIRI Emmanuel ENG 14.64

100m Hurdles Women
1 BECKLES Kierre BAR 13.88
2 GOVINDHARAJ Gayathri IND 14.00
3 BEAHAN Brianna AUS 14.08
4 POTGIETER Susanna Aletta RSA 14.22
5 JAYABAL Hemashree IND 14.50
6 CHARNUSKI Olivia Hannah CAN 14.74
7 ALLISON Georgina NZL 14.76
8 FEKE Vasi TGA 15.85

200m Men
1 ABEYPITIYAGE Shehan Sadaruwan SRI 21.27
2 WILLIAMS Ray AUS 21.30
3 MALLICK Amiya Kumar IND 21.33
4 ROGERS Jason SKN 21.43
5 MOORE Kevin AUS 21.76
6 SANNEH Suwaibou GAM 21.79
7 INFANTINO Antonio ENG 22.07
8 CLARKE Allistar SKN 1:28.27

200m Women
1 THOMPSON Shaunna ENG 23.42 GR
2 NACHULA Rachael ZAM 23.86
3 O SULLIVAN Lauren AUS 24.14
4 AMPONSAH Janet GHA 24.50
5 WEEKES Mara BAR 24.72
6 KOENEN Andrea NZL 24.77
7 GOWER Arlene RSA 24.84
8 LEWIS Hannah NIR 24.88

800m Men
1 JONAS Windy Cylof RSA 1:50.72
2 LAGAMANG Daniel BOT 1:51.28
3 MUTINDA David KEN 1:52.22
4 OLEKEI Raphael KEN 1:52.27
5 BROOKS Niall ENG 1:52.77
6 BERRY Lee AUS 1:52.88
7 WHITEHEAD Michael NZL 1:53.65
8 BRU Jean Marie Kersley MRI 1:55.73

800m Women
1 SEMENYA Mokgadi Caster RSA 2:04.23 GR
2 STRINGER Rachel ENG 2:05.71
3 LYNSEY Sharp SCO 2:06.77
4 PARRY Jessica Anne CAN 2:07.23
5 MAGEEAN Ciara NIR 2:08.74
6 KIMANZI Grace KEN 2:10.06
7 ROCHE Anna NZL 2:10.79
8 CHRISTOFOROU Stella CYP 2:12.53

1500m Men
1 NDIKU Jonathan KEN 3:45.96 GR
2 CHEROP Alex UGA 3:48.41
3 JONAS Windy Cylof RSA 3:48.41
4 SEHOHLE Folavia RSA 3:48.43
5 WAKEFIELD Todd AUS 3:49.62
6 HORSFIELD Simon ENG 3:50.92
7 OLEKEI Raphael KEN 3:53.62
8 OHARE Christopher SCO 3:53.89
9 ZWANE Nkosinathi SWZ 3:53.98
10 CAMPBELL Kemoy JAM 3:54.50
11 PETERS Richard ENG 3:57.71
12 BIR SINGH IND 4:02.11

1500m Women
1 NDIWA Stacy KEN 4:20.16 GR
2 PARRY Jessica Anne CAN 4:20.59
3 MAGEEAN Ciara NIR 4:22.53
4 CHEKWEL Juliet UGA 4:24.60
5 POTTER Elizabeth SCO 4:24.72
6 LALONDE Genevieve Lynn CAN 4:26.38
7 KIRUI Purity KEN 4:33.51
8 HALL Linden AUS 4:34.38
9 MCCOLGAN Eilish SCO 4:34.63
10 NAALI Mary Xwaymay TAN 4:37.13
11 NKHAMBALE Fauzia Shaban TAN 4:43.16
12 MUNKHONDIA Linda MAW 4:49.71

5000m Men
1 KIBET Moses UGA 14:10.86
2 HURU Dickson UGA 14:11.06
3 KORIR Japhet KEN 14:11.39
4 KOECH Paul KEN 14:17.65
5 ZWANE Nkosinathi SWZ 14:33.25
6 EVEREST Richard AUS 14:34.63
7 WILKINSON James ENG 14:35.99
8 MARWA Mwita Kopiro TAN 14:40.99
9 MAJOCK Nyjal Por CAN 14:56.23
10 PATNI Pramod Singh IND 15:04.66
11 PULFORD Aaron NZL 15:19.50
12 DIKO Sityhilo RSA 15:23.82
13 KHATOANE Jobo LES 15:38.73
14 DIXON Harry NZL 16:03.22
15 TROTT Sean BER 16:28.24
AHMED Abdirisak ENG DNF
SAMUEL Delohni VIN DNF
CAMPBELL Kemoy JAM DNS
LAPUA Lapua Tuau TUV DNS
OHARE Christopher SCO DNS

3000m Women
1 KOECH Mercy KEN 9:06.01 GR
2 CHESANG Doreen UGA 9:35.71
3 NAALI Mary Xwaymay TAN 9:36.63
4 JERUTO Mary KEN 9:42.80
5 LALONDE Genevieve Lynn CAN 9:42.99
6 POTTER Elizabeth SCO 9:47.70
7 KNOWLES Katie ENG 9:48.80
8 MCCOLGAN Eilish SCO 9:58.42
9 NKHAMBALE Fauzia Shaban TAN 10:00.34
10 HALL Linden AUS 10:05.05
11 CHAULUKA Memory MAW 10:17.21
12 TSHETLANYANA Sylvia Kedireng RSA 10:30.57
13 ASTIN Gemma MAN 10:50.17
14 MUTTIYIL DEVADASAN Thara IND 10:52.10
15 GAHEKAVE Poro PNG 11:38.03
16 BERRY Ashley Simone BER 12:20.56
DROTINI Akesa FIJ DNF
MOETI Mpho LES DNF

4×100 Men
1 SRI – SRI LANKA 40.85 GR
2 AUS – AUSTRALIA 41.08
3 CAN – CANADA 41.31
4 RSA – SOUTH AFRICA 41.32
5 GAM – GAMBIA 41.39
6 IND – INDIA 41.54
7 FIJ – FIJI 41.79
8 NZL – NEW ZEALAND 41.86

4x100m Women
1 IND – INDIA 46.27 GR
2 AUS – AUSTRALIA 46.74
3 CAN – CANADA 46.83
4 RSA – SOUTH AFRICA 46.90
5 GHA – GHANA 46.92
6 NZL – NEW ZEALAND 46.99
7 MLT – MALTA 49.13
8 CMR – CAMEROON 50.99

4x400m Men
1 IND – INDIA 3:13.32 GR
2 RSA – SOUTH AFRICA 3:14.01
3 NZL – NEW ZEALAND 3:14.26
4 AUS – AUSTRALIA 3:14.32
5 GHA – GHANA 3:18.49
6 KEN – KENIA 3:18.53
7 CAN – CANADA 3:22.24
FIJI DNS

4x400m Women
1 IND – INDIA 3:42.02 GR
2 CAN – CANADA 3:45.46
3 AUS – AUSTRALIA 3:46.10
4 NZL – NEW ZEALAND 3:51.99
5 GHA – GHANA 4:00.68
6 KEN – KENIA 4:01.26
FIJI DNS

High Jump Men
1 VOIGT Willem Wayne RSA 2.11
2 CHITTARASU Nikhil IND 2.09
3 DROUIN Derek CAN 2.09
4 BAKER Christopher ENG 2.06
5 BRENNAN Thomas AUS 2.06
6 JOHNSON Scott ENG 2.06
7 NAVIN SINGH IND 2.03
8 SEYMOUR Wendrico TCI 2.00
9 WEBB Travis CAY 2.00
10 STANDING Regan NZL 1.95
11 NDIANEFO Ugochukwu NGR 1.95
12 THOMPSON Evan BIZ 1.90

High Jump Women
1 LAMB Eizabeth NZL 1.79
2 GRANT Molly AUS 1.74
3 BINTI KAMARUDDIN Norliyana MAS 1.71
4 NALTY Ashliegh CAY 1.71
4 PARENT Holly CAN 1.71
6 LABICHE Lisa SEY 1.68
7 MURPHY Jenna JES 1.65
8 MCCARTHY Marina NZL 1.60
8 MICHAEL Steny IND 1.60
8 PROCTOR Shinelle AIA 1.60
11 EDIRISINGHA KOMASARUGE I SRI 1.60
11 MARITINA Teresia FIJ 1.60
13 JORDAAN Nandi NAM 1.60
14 PRETORIUS Michelle NAM 1.55
SABAROCHE Kelma DMA NM

Hammer Men
1 SMITH Peter ENG 68.38
2 CHANDRODAYA Narayan IND 67.38
3 AHMED Ejaj IND 64.97
4 KOLOKOTRONIS Michael CYP 64.53
5 STOPEL Matthew AUS 60.57
6 TINKLE Ryan NZL 58.21
7 PEACOCK Huw AUS 57.50
8 SATUPAI Hitila Henry James SAM 35.25

Hammer Women
1 HITCHON Sophie ENG 58.43 GR
2 BADENHORST Maria Catharina RSA 50.92
3 MUMBERSON Ashleigh AUS 50.87
4 PERKINS Myra SCO 50.80
5 MACKIE Caitlyn SCO 48.96
6 GILL Ayla NZL 48.85
7 MCNALLY Gabraelle NIR 48.56
8 REENA KUMARI IND 48.40
SATUPAI Tasele Iva Margaret SAM NM
KANIKA KUMARI IND DNS

Discus Men
1 WRUCK Julian AUS 60.88 GR
2 GRIFFITH PARKER Curtis ENG 55.35
3 ARJUN KUMAR IND 52.02
4 KRIPAL SINGH IND 51.96
5 STOPEL Matthew AUS 50.20
6 DUQUEMIN Zane JES 46.29
7 CARLIN Daniel SCO 45.27
8 TINKLE Ryan NZL 43.97
9 SIMON Dillon Myron DMA 43.80
10 DOYLE James NZL 43.40
11 SATUPAI Hitila Henry James SAM 42.32
12 TARAWA Raobu KIR 39.35
13 GLASGOW Leonardo TCI 33.91
14 TUTAI Daniel COK 31.72

Discus Women
1 LOLO Lamataimi AUS 50.49 GR
2 SATUPAI Tasele Iva Margaret SAM 48.43
3 BROWN Shaunagh ENG 42.96
4 SANTOSH KUMARI IND 41.48
5 LADA Androniki CYP 39.37
6 TERRY Alexandra Shanaz CAY 39.13
7 PARMILA IND 38.91

Shotput Women
1 LABONTE Julie CAN 15.02
2 LOLO Lamataimi AUS 14.73
3 SATUPAI Tasele Iva Margaret SAM 14.24
4 BROWN Shaunagh ENG 14.07
5 MOSTERT Elzaan RSA 13.71
6 KAUR Manpreet IND 13.60
7 GILL Ayla NZL 13.28
8 DEY Sharmila IND 12.96
MISIAGI Sinead NIU DNS

Long Jump Men
1 BRITS Stefan RSA 7.38
2 SAX ANDREWS RAYAN Rositto IND 7.24
3 BUHARI Azarudeen IND 7.14
4 VERBURG Jason NZL 7.03
5 POUPAS Petros CYP 6.99
6 LEONCE Lenyn LCA 6.90
7 TABAKAUCORO Ratu Banuve Lalabalavu FIJ 6.86
8 ANDERSON Darran LCA 6.60
9 UKWUAMMADU Blessed NGR 6.58
10 COX Roshano TCI 6.51
11 WEBB Travis CAY 6.44
SEYMOUR Wendrico TCI NM

Long Jump Women
1 IROZURU Abigail ENG 5.92
2 LEWIS Hannah NIR 5.85
3 RIRINUI Mariah NZL 5.82
4 GOVINDAPPA MAHADEV Aishwarya IND 5.75
5 RIMA Jenna MRI 5.68
6 LE GRICE Rebecca NZL 5.57
7 NGONO ZIBI Marie Rodrigue CMR 5.38
8 MAMAO Kalina Mali TGA 5.24
9 ANTOINE Sandisha LCA 5.02
10 NALTY Ashliegh CAY 4.99
11 KARGBO Michaela SLE 4.97
ALCIDE Makeba LCA DNS

Triple Jump Men
1 GHULE Shardha IND 13.11 GR
2 GOVINDHARAJ Gayathri IND 12.89
3 ACKERMAN Ainsley AUS 12.72
4 ANTOINE Sandisha LCA 12.33
5 NGONO ZIBI Marie Rodrigue CMR 11.78
6 FLOWERS Shiffana BIZ 11.29
MAMAO Kalina Mali TGA NM

Triple Jump Women
1 MISHRA Dheeraj IND 15.42
2 WILLIAMS Benjamin ENG 15.41
3 MOTLHATLHEGO Boipelo Rakola RSA 15.20
4 HEWA BAHITHAGE C SRI 14.95
5 LUMLEY Joshua AUS 14.89
6 BIN ISMAIL Muhammad Hakimi MAS 14.88
7 BABU A.V. Rakesh IND 14.84
8 UKWUAMMADU Blessed NGR 14.81
9 VOLOU Panagiotis CYP 14.49
10 WALTER Vincent ANT 14.34
11 WARD Arthur AIA 13.61
12 ASTWOOD Terrence TCI 13.48
13 SWANSON Todd NZL 13.41
14 ALLIE Umaru SLE 13.27
BIRATI David KIR DNS

Pole Vault Men
1 LUCAS Blake AUS 5.25 GR
2 RAHME Cheyne Damon RSA 5.20
3 MOURBEY Edward NIR 4.70
4 SUTCLIFFE Andrew ENG 4.70
5 SHARP Callum SCO 4.60
6 CRUCHLEY Nicholas ENG 4.50
7 DEVENDER IND 4.30
7 MCKEE Tim NZL 4.30

Pole Vault Women
1 IVE Jade ENG 4.05 GR
2 BEAUMONT COURTEAU Ariane CAN 3.90
3 HAYWOOD Abigail ENG 3.80
4 BARTRIM Amanda AUS 3.70
5 PEARCE Ellen AUS 3.50
6 WILLIAMS Morgan NZL 3.40
BINTI SHAHROM Aina Amira MAS NM

Shotput Men
1 GRIFFITH PARKER Curtis ENG 18.56 GR
2 BRINK Stephen Andries RSA 18.41
3 JASDEEP SINGH IND 18.10
4 COWIE Matthew AUS 16.68
5 RATHI Sanjeev IND 16.57
6 SIMON Dillon Myron DMA 16.34
7 DOYLE James NZL 16.11
8 CARLIN Daniel SCO 15.73
9 DUQUEMIN Zane JES 14.96
10 SATUPAI Hitila Henry James SAM 14.06
11 TARAWA Raobu KIR 13.04
12 BIN SALAMAT Shahrin MAS 12.97
13 TARIPO Denis COK 12.61
14 HOPOTOA Jinnam Puiai NIU 9.65

Javelin Men
1 TRIPATHI Krishan Nand IND 71.52 GR
2 ROHIT KUMAR IND 67.60
3 BISSETT Luke AUS 65.64
4 DAMON Ulrich John RSA 64.37
5 SMITH Matthew ENG 64.06
6 VAN DER WATH Strydom NAM 61.74
7 BAZIL Andre Alick DMA 59.35
8 TARIPO Denis COK 55.35
9 ARCHIBALD Guy NZL 54.88
10 TUTAI Daniel COK 53.62
11 HYPOLITE Davis DMA 51.94
12 POU Arlen BIZ 48.24
13 BALLAM Glen NZL 48.18
BILITAKI Biu NIU DNS

Javelin Women
1 MAURER Bianca AUS 49.87
2 CHARLESWORTH Philippa NZL 46.14
3 POONAM RANI IND 44.25
4 GLOVER Lisa SCO 42.52
5 PAGDIN Kelly ENG 41.69
6 ROSUN Jessika MRI 39.72
7 KISPOTA Sofia IND 37.37
8 LOCKINGTON Maki Samantha COK 36.03
9 POTGIETER Elfriede NAM 34.53

468x15

Posted by Uncle Sha.
singapore athletics

Mailing List

  • Email:

    Name:

    Subscribe Unsubscribe
                                        

Singapore Sports

    200x90
  • About
Singapore Athletics is the oldest Singapore sports portal. We are established on 25th February 1999 and are run by volunteers. Get all your latest local sporting news, results, downloads and videos and photos at this blog ... more »

Help keep this site alive. Blog + file hosting can be expensive for me. Any amount is appreciated.
 
singapore athletics
Got an ad? Contact me for advertising rates »
singapore athletics
300x250
singapore athletics
  • Latest
 
singapore athletics

Interviews: Singapore | World »        
singapore athletics

singapore athletics
subscribe
Top of Page