• singapore athletics
Home
728x90
singapore athletics
Wings Invitational 2008
  • June 16th, 2008

Wings Athletic Club held its first outdoor track and field competition during the last weekend. It was held 14th June 2008, Saturday at Choa Chu Kang Stadium. There were two session. Morning will lasted 8:00am – 11:30am and Afternoon session between 2:00pm – 6:00pm

Official Site: www.wings.org.sg

Results: Wings Invitational 2008 Downloaded 389 times

Videos: AM session / PM session Not all events was recorded and partial recordings on some events

AM Results

Javelin B/C Girls (600g)
1 Keerthana Kananappan Sundar RGS 11.03m
2 Vanessa Chung CG 13.32m
3 Sim Shi Hui Phoebe RGS Absent
4 Chan Zhi Xuan CG 20.41m
5 Lenis Phoa Chien CG 21.61m
6 Chan Si Ying Erika RGS 17.72m
7 Chng Wen Ting Charlotte RGS 24.98m

Javelin A Girls/ W Open (600g)
1 Chua Mei Ling TSS 34.92m
2 Low Li Yin VJC 25.10m
3 Lin Wen Yi VJC 25.51m
4 Liting TP 20.89m
5 Shuyi TP 15.13m
6 Tracy Ng NUS 28.22m

Discus C Boys (1kg)
1 Shaw Wen Xuan CHS 20.25m
2 Pua Zhao Chen VS 21.20m
3 Chin Zhi Xian HCIH 31.57m
4 Caleb Cheang CHS 24.10m
5 Peh Jin Kai VS 24.73m
6 Kenzo C. Tan CHS 29.49m
7 Tan Jun Yan Justin VS 22.95m
8 Chung Kay Yu Howard VS 34.34m
9 Bernard Chu HCIH 37.34m
10 Wong Kai Yuen HCIH 37.92m
11 Lee Jing Wei CHS 26.91m

Discus A/B Boys (1.5kg)
1 Lim Huan Jek VJC 31.20m
2 Jiang Yucheng RI Absent
3 Ng Jun Hao VS 29.18m
4 Shuan Lim VS 26.05m
5 Ang Boon Yew VJC Absent
6 Tong Zi Heng HCIC Absent
7 Zhang Yumeng HCIC 40.38m
8 Jaw Kien Ann CHS 28.19m
9 Bryan Koh RI Absent
10 Cai Jiashen HCIH 37.01m
11 Keefe Tan CHS 29.72m
12 Chen Xiao VJC 35.96m
13 Alan Teh HCIH 45.10m

Discus M Open (2kg)
1 Toh Wei De NUS 36.03m
2 Ngiam Song Wee NTU 23.74m
3 Wong Yi Jie NP 17.10m
4 Ramanan SP 23.53m
5 Zachary SP 22.10m
6 Ting Li Hao Gabriel NUS Absent
7 Koh Hor Yee WAC 40.52m

High Jump B/C Girls
1 Krisha Balakrishnan TSS 125cm
2 Megan Ho CG NH
3 Wong Xinyi RGS 125cm
4 Teo Yi Yun RGS 120cm
5 Syuhaidah binte Senin CG 143cm
6 Wong Ying Yi Kristie RGS 135cm
7 Lim Yan Rui CG 143cm
8 Tan Guan Rong RGS 143cm
9 Wong Zhan Yi Debby RGS 143cm

High Jump A Girls/ W Open
1 Eva Lim VJC 143cm
2 Ng Shiang Nee VJC 140cm
3 Phua Li Hwa VJC 140cm
4 Emily Tan RJC 150cm
5 Dian binte Azmoon RJC 143cm

Long Jump B/C Boys
1 Ralph Lee CHS Absent
2 Pan Jun Qi CHS 4.93m
3 Wayne Yap CHS 4.47m
4 Ng Jin Ping Eugene FMSS 4.16m
5 Ignatius Tan (2) VS 4.37m
6 Leal Wee RI 4.49m
7 Lemuel Low RI 4.84m
8 Ryan Lim VS 5.14m
9 Aaron Chen CHS 5.89m
10 Jason Chong CHS 5.19m
11 Lim Jun Yang CHS 5.26m
12 Tan Meng Xuan CHS 5.73m
13 Yang Jie Ren VS 5.62m
14 Hedon Chua RI 5.20m
15 Zack Chng VS 4.84m
16 Aaron Goh RI Absent
17 Said Mahadi RI Absent
18 Lok Xinda VS 6.06m
19 Syafiq Poh RI Absent

Long Jump A Boys/ M Open
1 Johnathon Chua MI 6.25m
2 Shameer VJC 4.64m
3 Louis Chong VJC 5.77m
4 Joseph Ting VJC 5.71m
5 Mohd Shamin VJC 6.66m
6 Alvin Lin WAC 6.56m
7 Lawrence Wee WAC 6.25m
8 Daryl Tan WAC 6.09m

400mH A/B Girls (0.762m)
1 Samantha J. Raeburn NYGH DNS
2 Teo Yan Ling Leia RGS 76.7s
3 Phang Su Ting VJC 77.7
4 Lim Shanru HCIC 68.6s
5 Siti Nurhanis VJC 71.4s
6 Chew Min RJC 79.5s
7 Ng Ruixin RGS 83.8s
8 Penny Tan NYGH 72.1s

400mH C Boys (0.840m) Run 1
2 Ang Cheng Xiang RI 71.9s
3 Low Ziron HCIH 65.3s
4 Samuel Tay HCIH 62.5s
5 Nathaniel Goh HCIH DNS
6 Asmah Hanim * WAC 66.8s

400mH C Boys (0.840m) Run 2
2 Tan Wei Ching Benjamin ASS 72.5s
3 Joel Tan CHS 67.2s
4 Seamus Shi SSS 66.5s
5 Joshua Law CHS 71.6s
6 Timothee Yap CHS 67.4s
7 Adam bin Zamrot ASS 70.8s

400mH A/B Boys/ M Open (0.914m) Run 1
1 Kenneth Teng CHS 63.4s
2 Nigel Koh RI 76.1s
3 Leong Zhen Quan Nicholas AJC 65.1s
4 Darryl Ang RJC 62.2s
5 Matthias Chia RI 63.9s
6 Lee Junyang RI 67.1s
7 Brendan Chua CHS 67.6s
8 Ryan Boey CHS 62.2s

400mH A/B Boys/ M Open (0.914m) Run 2
1 Lin Chen HCIC DNS
2 Tommy Kee HCIH 64.4s
3 John Yeo HCIH DNS
4 Tan Han Sen VJC 60.7s
5 Joel Chia HCIH 60.2s
6 Ang Shaojie HCIC DNS
7 Nor Haaziq VS 62.6s
8 Chew Ke Gin VS 66.8s

400mH A/B Boys/ M Open (0.914m) Run 3
2 Kubo Hidenobu CJC 65.5
3 Sandran s/o Jogalu SP DNS
4 Chia Yu Wei HCIC DNS
5 Kelvin Yin RJC 59.1s
6 Ng Wei Sheng NP DNS
7 Hgui Jian Yang TSS 65.6s
8 Dexter Teo Jun Kiat NP 60.4s

3000m A/B/C Girls
1 Jessica Xie CJC 13:08 min
2 Charisse Ee SSS 12:40 min
3 Melissa Chan AJC 13:40 min
4 Tan Wan Xin RGS 13:40 min
5 Ng Gek Yeen Jiya RGS 13:46 min
6 Teh May Yong SSS 12:00 min
7 Ashley Ang VJC DNS
8 Teh Sze Min KC 14:44 min
9 Ang Siew Min VJC 12:04 min
10 Jessica Teo CJC 13:24 min
11 Tan Hui Min Charmaine VJC DNS

3000m B/C Boys
1 Teng Jian Hong CSS 11:05 min
2 Reuben s/o Devaprasad RI DNS
3 Chao Guan Xiong Terence VS DNS
4 Lim Zhiming RI 9:43 min
5 Araunah Wei RI 10:21 min
6 Benjamin Leong RI 10:41 min
7 Cheng Lu RI 12:12 min
8 Marc Amiruddin SSS 10:37 min
9 Pallani VJC 12:39 min
10 Bryan Chua CHS 10:57 min
11 Eduardo VJC DNS
12 Sherwin Yeo CHS 10:52 min
13 Yeo Jun Hian CSS 13:32 min
14 T. Haarishankar SSS 10:02 min
15 Rahul VJC DNS
16 Faiz Anis CSS 11:51 min
17 Ryan Wee CHS 12:36 min
18 Md Azhar CSS 13:04 min

5000m A Boys/ M Open
1 Kevin NYP 20:34 min
2 See Jie Jun Eugene AJC 17:32 min
3 Aung Thiha Unattached 16:39 min
4 Ming Hui VJC 16:58 min
5 Heng Heok Hui AJC 23:46 min
6 Eugene NYP 21:19 min

100m B/C Girls
2 Tan Yu Ann RGS 14.9s
3 Grace Png KC 15.1s
4 Jean Chiew Ling RGS 13.6s
5 Lim Enyu Joeline RGS 14.2s
6 Fung Yun Shan KC 15.5s
7 Koh Xin Yi FMSS 14.7s

100m C Boys Run 1
1 Yap Guo Wei FMSS 12.3s
2 Jordan Lee CHS 13.5s
3 Pan Jun Qi CHS 12.1s
4 Erza Toh RI 12.8s
5 Ong Ching Kang ASS 13.7s
6 Louis Wong CHS 12.0s
7 Yeo Chong Ye CHS 14.1s

100m C Boys Run 2
1 Huang Jinheng RI 12.9s
2 Prince Leleon Lau VS 12.5s
3 Tian Fukai RI DNS
4 Ignatius Tan (1) VS 11.8s
5 Kiew Ray VS 12.4s
6 Jethro Lin RI DNS
7 Nurul Iman H RI 13.2s

100m B Boys Run 1
1 Abdul Martiin TSS 12.0s
2 James Loo CHS 12.1s
3 Muhammad Syafiq bin Nazrin ASS 12.4s
4 Linn Yun Li CHS 12.4s
5 Daryl Sim Kwan Yee PSS 13.0s
6 Teo Teck Chye ASS 13.1s
7 Dominic Ng CHS 12.3s

100m B Boys Run 2
1 Clavance Lim CHS 14.0s
2 Ng Yin Shern ASS 13.4s
3 Aphicha TSS 12.4s
4 Nathan Kai Ma CHS 12.1s
5 Xu Xianlong ASS 12.2s
6 Peh Kai Liang PSS 13.3s
7 Isaac Ching CHS 12.0s

100m B Boys Run 3
2 Zhang Ting Hao ASS 13.7s
3 Calvin Khor RI 12.1s
4 Edward Lim RI DNS
5 Md Irsyad VS 12.6s
6 Muhammad Dzulfiqar bin Abdul K ASS 13.5s
7 Alastair Tan FMSS 11.7s

100m A Girls/ W Open Run 1
1 Liwen MI 14.8s
2 Ang Zhi Ying CJC 14.2s
3 Esther Tan SP 14.5s
4 Syazana Lim VJC 14.5s
5 Atiqah MI 13.9s
6 Cerigwen Ng VJC 14.0s
7 Tan Su Xin SP 14.9s
8 Lau Wei Ren RJC 14.1s

100m A Girls/ W Open Run 2
2 Aisha SP 15.5s
3 Andrea Yeo VJC 14.4s
4 Cindy MI 18.1s
5 Ng Xueling SP 16.8s
6 Charlene Wong CJC 15.7s
7 Samantha Seah SP DNS

100m A Girls/ W Open Run 3
2 Joanne Tan AJC 14.5s
3 Jayne Leong TP 13.9s
4 Joanna Chng RJC 12.5s
5 Cheryl Lim VJC 13.8s
6 Chua Jia Rui NYP 14.5s
7 Melanie Francisca Unattached 12.9s

100m A Boys/ M Open Run 1
1 Johnathon Chua MI 11.5s
2 Jerome Mao CJC 11.8s
3 Prayaank Gupta Unattached 11.2s
4 Tan Ping Chie NP DNS
5 Aaron Tan SP 12.1s
6 Chester Lim MI 12.4s
7 Shane Christopher Martin CJC 11.9s

100m A Boys/ M Open Run 2
1 Zhu Qi Hang CHS 12.6s
2 Lim Ye Qin CJC 12.3s
3 Jordin Tay MI 12.7s
4 Yusof Azhari Unattached 11.0s
5 UK Graig NP 12.1s
6 Caven Chua CJC DNF
7 Hakim MI 12.9s

100m A Boys/ M Open Run 3
1 Sathish SP 12.5s
2 Amos Lim MI 12.2s
3 Ng Ye Lun VJC DNS
4 Xia Yi RJC 12.0s
5 Silas Neo TP 12.4s
6 Chng Chin Boon VJC 12.8s
7 Teoh Kang Lun NP 11.3s
8 Tan Yi Ern Timothy CJC 13.2s

100m A Boys/ M Open Run 4
1 Shoon Ming Hui NTU 11.9s
2 Seran Yeo FAC 11.7s
3 Adrian TP DNS
4 Teu Koon Kiat WAC 12.1s
5 Malik NYP 11.9s
6 Hafiz NYP 11.9s
7 Aaron Koh RJC 11.6s
8 Joseph Chan TP 12.3s

100m A Boys/ M Open Run 5
1 Abdul Hakeem WAC 11.2s
2 Arthur Lim VJC 11.7s
3 Loh Kok Keng SP 11.8s
4 Eugene Ang RP DNS
5 Lee Cheng Wei WAC 11.1s
6 Freddie Tay VJC 12.0s
7 Audi FAC 11.7s
8 Stuart Lee RJC DNS

100m A Boys/ M Open Run 6
1 Lee Boon Kiat SP 12.0s
2 Rahman NYP 11.3s
3 Kenneth Wang Kan WAC 11.3s
4 UK Shaym WAC 10.7s
5 Amiruddin Jamal WAC 10.7s
6 Poh Seng Song WAC 10.7s (winner)
7 Loo Yi Hao VJC 11.3s
8 Auni FAC 11.3s

400m C Girls
3 Joleen Wong KC 69.3s
4 Jeanette Tan FMSS 72.9s
5 Nursyafiqah Sawal KC 80.4s
6 Tricia Goh FMSS 79.3s

400m B Girls
2 Cherlene Kumar FMSS 75.3s
3 Wendy Enn SSS 64.1s
4 Look Xinqi RGS 66.5s
5 Nur Hamizah SSS 62.6s
6 Lakhjeet Kaur KC 72.7s

400m C Boys Run 1
2 Ong Ching Kang ASS 65.0s
3 Louis Wong CHS 57.9s
4 Bryan Ashwin SSS 59.1s
5 Shawn Low Xuexun ASS 62.5s
6 Darren Siah CHS 70.9s
7 Ivan Tan SSS 58.0s

400m C Boys Run 2
2 Marcus Chia RI 70.0s
3 Kee Jia Liang VS DNS
4 Santosh Magar VS 59.5s
5 Gong Wei Zhen VS 60.0s
6 Lum Dong Yee RI 59.1s
7 Chua Heng Quan FMSS 62.6s

400m B Boys Run 1
1 Teo Teck Chye ASS 60.3s
2 Muhammad Syafiq bin Nazrin ASS 61.0s
3 Dominic Ng CHS 55.2s
4 Peh Kai Liang PSS 62.2s
5 Linn Yun Li CHS 56.1s
6 Daryl Sim Kwan Yee PSS 63.5s
7 Nathan Kai Ma CHS 56.6s

400m B Boys Run 2
2 Isaac Ching CHS 54.5s
3 Ng Yin Shern ASS 62.7s
4 Wong Zhiquan RI 61.5s
5 Shi Yu Hong ASS DNS
6 Tan Yong Jia ASS 68.0s
7 James Loo CHS 55.1s

400m B Boys Run 3
2 Nicholas Kam RI 62.6s
3 Anuruddhan Arunan VS 58.0s
4 Aaron Tang TKSS 56.1s
5 Xu Xianlong ASS 58.5s
6 Derek Yeo RI DNS
7 Narendhar Mohanasundram VS 59.0s

400m A Girls/ W Open
1 Janice Chow CJC 64.7s
2 Sonia Chan VJC DNS
3 Joanna Ho RJC 65.4s
4 Ho New Fei WAC 60.5s
5 Ang Peixuan CJC 64.8s
6 Samantha Poh VJC 68.3s
7 Jane Foo RJC 67.0s
8 Koh Jia Ai CJC 69.1s

400m A Boys/ M Open Run 1
2 Zhu Qi Hang CHS 57.7s
3 He Feng MI 67.9s
4 Tan Ping Chie NP 57.0s
5 Lance Lim MI DNS
6 Khairul Amsyar CJC 55.5s
7 Dexter Teo Jun Kiat NP 53.7s

400m A Boys/ M Open Run 2
2 Ong Chin Whee TSS 51.6s
3 Poh Guo Hao CJC 60.0s
4 Madini TP 57.2s
5 Dinesh MI DNS
6 Luo Guo Pei SSS 50.0s
7 Eu Jun Jie NP 62.0s

400m A Boys/ M Open Run 3
2 Fang Zhi Yang VJC 58.7s
3 Shi Hao NYP 56.0s
4 James Quek SP 53.3s
5 Dominic Yu VJC 57.1s
6 Tay Xian Jie RJC 55.9s
7 Safwan TP 56.5s

400m A Boys/ M Open Run 4
2 A. Thiru VJC 55.3s
3 Mandankumar Balakrishan WAC 53.1s
4 Kenneth Khoo WAC 48.4s
5 Lance Tan WAC 49.1s
6 Sudhir Anand RJC 58.7s
7 Teoh Fan Long NTU 53.7s
8 Christopher FAC DNS

PM Results

Discus B/C Girls (1 kg)
1 Jamie Teo FMSS 18.99m
2 Joanna Tay FMSS 15.01m
3 Hannah Lee FMSS 25.53m
4 Ho Kar Yun PLMGS 14.57m
5 Crysandra Soon PLMGS 17.71m
6 Ng Ling Kar Trisha RGS 18.98m
7 Megan Sim PLMGS 19.01m
8 Eugenia Oei CG 24.68m
9 Ethel Chua PLMGS 22.68m
10 Ong May Xuan CG 22.31m
11 Leong Wei Leng CG 25.13m
12 Priyanka Nair CG 21.88m
13 Lim Wei Ying RGS 24.01m
14 Chan Zhi Xuan CG 26.68m

Discus A Girls/ W Open (1 kg)
1 Amanda Kwek VJC 27.16m
2 Chua Mei Ling TSS 31.32m
3 Ng Yu Fang VJC 31.01m
4 Tracy Ng NUS 21.75m
5 Lay Chi NYP 44.58m

Javelin C Boys (600g)
1 Kwong Chang Jing CHS 25.14m
2 Caleb Cheang CHS 25.91m
3 Xue Chen HCIH 29.03m
4 Pua Zhao Chen VS 23.80m
5 Ryan B. Heng CHS 24.91m
6 Lee Chun Yat HCIH Absent
7 Chung Kay Yu Howard VS 30.96m
8 Seetoh Min Yi HCIH 37.42m
9 Bryan Koh Zhe Ming CHS 39.19m

Javelin A/B Boys (700g)
1 Jeremy Ong DHS Absent
2 Clement Tan TSS 28.90m
3 Christopher She DHS 37.81m
4 Seet Cheng Howe CHS 32.93m
5 Ng Jun Hao VS 35.89m
6 Bryan Koh RI Absent
7 Ow Jieyu HCIC 44.45m
8 Choo Chang-J HCIC Absent
9 Adriel Goh HCIC 49.76m
10 Shuan Lim VS 34.94m
11 Jordan Goh CHS 36.96m
12 Justin Lee HCIH 49.91m
13 Neo Liang Tiong HCIH 42.40m
14 Don Yew HCIH 39.54m
15 George Tan CHS 42.73m
16 Ng Jing Cheng VJC 44.50m
17 Ng Pei Xiang VS 45.92m
18 Andrew Seow RJC Absent
19 Koh Thong En VJC 52.28m

Javelin M Open (800g)
1 Sean Tan Wei Liang NP 21.94m
2 Jin Long NYP Absent
3 Tay Jiun Lin WAC 52.92m
4 Akid NYP 55.35m
5 Chia Chang Yi WAC 43.81m
6 Koh Hor Yee WAC 49.16m
7 Gabriel Ting NUS 39.65m

Long Jump B/C Girls
1 Heather Lim KC 3.91m
2 Anne Tan KC 2.98m
3 Valerie Ong FMSS 4.00m
4 Camelia Anne Wee KC 3.64m
5 Megan Tay FMSS Absent
6 Nazartul Shehnaz KC 4.53m
7 Chang Hemin RGS 3.88m
8 Lu Xiu Ling Magdalene RGS 3.68m
9 Pang Li Ting Kimberley RGS 4.21m
10 Natalie Wong CG 3.80m
11 Hanan binte Mhd Nizam CG 3.89m
12 Goh Yi Ling CG 4.13m
13 Lim Kar Min RGS 4.26m
14 Nicole Chan CG 4.68m
15 Chong Xin Sarah RGS 4.45m
16 Jacinda Tay CG 4.63m
17 Wendelynn Lwee CG 4.63m

Long Jump A Girls/ W Open
1 Celeste Yeo VJC 4.78m
2 Cheryl Lim SAJC Absent
3 Gracia Pang VJC 4.75m
4 Lau Wei Ren RJC 4.70m
5 Siti Nur’ain RJC 4.82m
6 Jeolinita Yeo VJC 5.18m
7 Wong Kit Fei WAC 5.54m

High Jump B/C Boys
1 Raynon Tan FMSS 157cm
2 Lemuel Low RI NH
3 Tan Teck Wei RI 154cm
4 Tay Wee Kuang RI 163cm
5 Cheng Weiye VS 154cm
6 Leonard Tay VS 154cm
7 Lok Xin Da VS Absent
8 Tioh Jiaxuan RI 165cm
9 Md Zulfadhi VS 163cm
10 Lam Chi Tun RI 160cm
11 Dubey SSP 157cm

High Jump A Boys/ M Open
1 Anilraj VJC 165cm
2 Ang Sheng Wei RJC 175cm
3 Yong Jie Sheng SP 170cm
4 Nicholas Kang VJC 175cm
5 Guo Wenxu NTU 175cm
6 Ronnie Cai WAC 195cm

110mH M Open (1.067m)
4 Eugene Lim* TP 16.6s
5 Adriel Choy TP 20.2s

110mH A Boys (0.991m)
1 Bernard Lee RJC 17.1s
2 Shannon Tay VJC 17.0s
3 Lin Chen HCIC 18.6s
4 Eugene Lim* TP 16.2s
5 Chia Yu Wei HCIC DNS
6 Ang Shaojie HCIC 17.1s
7 Lee Liang Zhi VJC 16.9s

100mH B Boys (0.914m) Run 1
2 Leong Hern Wei RI 21.9s
3 Jacob Yao CHS 15.5s
4 Lee Junyang RI 16.6s
5 Clement Chua CHS DNS
6 Kenneth Teng CHS 15.7s
7 Tan Jian Wei RI DNS

100mH B Boys (0.914m) Run 1
2 John Yeo HCIH DNS
3 Tommy Kee HCIH 15.0s
4 Ng Junrui RI 14.4s
5 Steven Lim VS 14.0s
6 Lu Chang HCIH DNS
7 Muhhydin Haq VS 16.6s

100mH C Boys (0.840m)
1 Cheng Kei-Vin CHS 16.9s
2 Ang Cheng Xiang RI 16.5s
3 Liu Song Yu HCIH 16.9s
4 Sean Toh VS 14.1s
5 Quek Keng Liang HCIH 15.0s
6 Low Ziron HCIH 16.0s
7 Ralph Lee CHS 16.4s

100mH A Girls/ W Open (0.840m)
3 Vanessa Teo RJC 17.2s
4 Amanda Tan HCIC DNS
5 Cerigwen Ng VJC 19.1s
6 Beatrice Tan NP DNS

100mH B Girls (0.762m)
2 Tan Guan Rong RGS 18.0s
3 Sarah Lee Mei En NYGH 16.3s
4 Lie Jia Ling Cheryl RGS 16.4s
5 Nur Aisyah binte Zainudin CG 17.0s
6 Kelly Tan NYGH DNS

80mH C Girls (0.762m)
3 Cheryl Chong NYGH 13.7s
4 Oei Su-Li Symone Maria RGS 14.9s
5 Klara Koh NYGH 14.4s
6 Yvette Chong NYGH DNS

1500m B/C Girls
1 Gan Yu Ting TSS 5:42 min
2 Tang Wan Xin KC 6:34 min
3 Evangeline Wong FMSS 6:04 min
4 Loke Jia Xuan SSS 5:45 min
5 Lian Xueli Berenice RGS 5:34 min
6 Wong Li Jia SSS 5:45 min
7 Koh Shi Min FMSS 6:25 min

1500m C Boys
1 Ernest Tan SSS 5:23 min
2 Haja Mohinudeen PSS 5:26 min
3 Chua Teng Kiat SSS 4:46 min
4 Merrit Chua VS 5:06 min
5 Nathanael Wong RI 5:12 min
6 Hieng Phaek Kdey VS 5:07 min
7 Ng Teck Boon Gavin VS 4:46 min
8 Muhd Syamir RI 5:39 min
9 Everest Yeow RI DNS
10 Josiah Wee SSS 5:02 min
11 Au Ming Keat FMSS 5:39 min
12 L. Kunaseelan SSS 5:31 min
13 Gavin Loh CHS 4:52 min
14 Brendon Phua SSS 5:26 min

1500m B Boys
1 Chua Zhi Han CSS 5:47 min
2 Manu VJC 5:12 min
3 Maruyama Masaki CSS DNS
4 Roy Chiang CHS 4:36 min
5 Kundan VJC 4:45 min
6 Istar bin Sulaiman ASS 5:09 min
7 Stefan Goh TKSS 5:08 min
8 Wong Wei Jie Jonathan VS 4:50 min
9 Liu Hao CSS DNS
10 Marcus Tan VJC 4:38 min
11 Jonathan Teo CHS 4:47 min
12 Tan Howe Hiang TSS 5:01 min
13 Shi Yu Hong ASS 5:49 min
14 Kong Zhen Yong CSS 5:47 min
15 Chua Yang Qiu CHS DNS
16 Daryl Lim NTSS 4:36 min

1500m A Girls/ W Open
1 Amanda Lim VJC DNS
2 Michelle Sim VJC 6:05 min
3 Teo Hwee Leng NP 7:50 min
4 Ng Ming Hwee CJC 6:15 min
5 Ang Siew Min VJC DNS
6 Chye Lu Yee NP 6:04 min
7 Ashley Ang VJC 5:38 min
8 Cheryl Tan CJC 6:23 min
9 Eloise Wee VJC 5:45 min
10 Rachel Boey CJC 6:14 min
11 Yvonne Boey VJC 6:22 min

1500m A Boys/ M Open
1 Daniel Chen CJC 5:18 min
2 Adriel Tay RJC 4:41 min
3 Ravin SP 4:35 min
4 Ng Ren Xian CJC 5:37 min
5 Jansen Lee SP 4:47 min
6 Fang Jian Yong SP 4:23 min
7 Jonathon Tan VJC Absent
8 Mandankumar Balakrishan WAC 4:25 min
9 Aung Thiha Unattached 4:15 min
10 Jonathan D’cruz VJC 4:17 min
11 Foo Mao Cheen Unattached Absent
12 Zhai Juan VJC 4:30 min
13 Philip NYP Absent
14 Kong Sheng SP 5:24 min
15 Lee Chong Loon CJC 5:49 min
16 Azman bin Aziz CJC Absent
17 Shamugan SP Absent
18 Tan Jia Hong John CJC 5:25 min
19 Bryan Tan CJC 4:31 min
20 Tan Wei Liang Samuel CJC 5:09 min

4x100m C Boys
2 CHS 49.6s
3 VS C1 48.2s
4 SSS 47.2s
5 RI 48.2s
6 HCIH 45.9s
7 VS C2 DNS
8 TKSS 50.3s

4x100m B Boys
2 CHS 47.0s
3 HCIH 46.2s
4 RI 45.7s
5 SSS DQ
6 VS 47.8s
7 TSS 45.7s

4x100m A/C Girls/ W Open
2 NYGH* 53.2s
3 VJC 54.9s
4 WAC 51.2s
5 RJC DNS
6 VJC 53.1s
7 AJC 53.8s
8 SP DQ

4x100m A Boys/ M Open Run 1
2 TP DQ
3 RJC DNS
4 VJC (2) 45.9s
5 AJC 47.6s
6 SP 44.6s
7 NP 45.0s

4x100m A Boys/ M Open Run 2
2 HCIC 43.6s
3 SSS 43.7s
4 WAC 40.9s
5 VJC (1) 43.7s
6 MI 42.2s

2000m SC
1 Brendan Chua CHS 7:37 min
2 Nadzrie Hyckell CSS 8:19 min
3 Thia Yang Rong PSS 8:45 min
4 Leonard Khoo CJC 8:06 min
5 Su yen Bing RJC 6:57 min
6 Alvin VJC 6:55 min
7 Goh Di Yao Kevin VS Absent
8 Yong Shi Kai RI Absent
9 Oman Wei RI 7:32 min
10 Lian Wei Cong CHS 7:13 min
11 Leng Kenn Siang CSS 9:45 min
12 Shannon Seah VJC 7:21 min
13 Muhammad Shauqi bin Mohdmed CJC 7:26 min
14 A. Prakash SSS 7:26 min
15 Norman Lim RJC 7:06 min
16 Lee Xuan De CHS 7:06 min
17 Yiwen VJC 7:19 min
18 Calvin Sutiono CJC 7:08 min

4x400m B/C Boys
2 VS (C1) 3:58.1 min
3 RI (C) DNS
4 CHS (B) 3:40.1 min
5 RI (B) 3:47.8 min
6 VS (B) 3:53.4 min
7 CHS (C) 3:53.1 min
8 VS (C2) 4:10.4 min

4x400m A Girls/ W Open
3 CJC 4:31.7 min
4 WAC DNS
5 VJC 4:31.2 min

4x400m A Boys/ M Open
3 VJC (2) 3:35.5 min
4 CJC 3:44.4 min
5 WAC 3:30.2 min
6 VJC (1) DNS

468x15

Posted by Uncle Sha.
singapore athletics

Mailing List

  • Email:

    Name:

    Subscribe Unsubscribe
                                        

Singapore Sports

    200x90
  • About
Singapore Athletics is the oldest Singapore sports portal. We are established on 25th February 1999 and are run by volunteers. Get all your latest local sporting news, results, downloads and videos and photos at this blog ... more »

Help keep this site alive. Blog + file hosting can be expensive for me. Any amount is appreciated.
 
singapore athletics
Got an ad? Contact me for advertising rates »
singapore athletics
300x250
singapore athletics
  • Latest
 
singapore athletics

Interviews: Singapore | World »        
singapore athletics

singapore athletics
subscribe
Top of Page