• singapore athletics
Home
singapore athletics
Team Singapore performance at AYG 2009
  • July 8th, 2009

AYG

Official Site: ayg2009.sg

Team Singapore performance at AYG 2009

Results: Asian Youth Games 2009 Downloaded 426 times

Boys

  1. LIM Zi Qing Sean - 4.30m for boys pole vault (BRONZE)
  2. MOHD ANUAR Shahrir - 11.07s in boys 100m heats (1st position) and 11.13s in the finals (BRONZE)
  3. LIM Jun Ting Jared – 50.39s in boys 400m heats (3rd position) and 50.88s in finals (6th position)
  4. DEVERAJ Zachary Ryan – 4:24.48 in boys 1500m (6th position)
  5. DEVERAJ Zachary Ryan – DNS in boys 800m heats (Botched A/H1N1 test)
  6. TAY Shi Wei Edwin – 58.00s in boys 400m hurdles (4th position)
  7. BIN SHAHABIDDIN Syafiq Poh – 6.24m in boys long jump (9th position)
  8. BIN SHAHABIDDIN Syafiq Poh – 13.93m in boys long jump (5th position)

Girls

  1. RAJA Ranjitha – 5:32.72 in girls 1500m (9th position)
  2. RAJA Ranjitha – 2:32.02 in girls 800m heats (3rd position) and 2:29.22 in finals (8th position)
  3. MOHD RAHIM Nurshai Shireen – 11.08m in girls triple jump (5th position)
  4. LEONG Inez Hui Xin - 16.01s in girls 100m hurdles (3rd position) and 15.22s in the finals (BRONZE)
  5. LEONG Inez Hui Xin (SIN) - 69.62s in girls 400m hurdles (6th position)
  6. WU Qin Yu Melissa – 4.94m in girls long jump (BRONZE)
  7. WU Qin Yu Melissa – 1.55m in girls high jump (8th position)
  8. POON Clara Jia Xin – 63.80s in girls 400m (6th position)
  9. LIANG Wei – 12.91s in girls 100m (4th in heats, didn’t qualify finals)

==============================================================

Day 1 – 30.6.2009

Pole Vault 04:00 PM Boys Finals

1 281 HIBASA Sho (JPN) 5 4.81
2 384 CHI Chien-Hao (TPE) 6 4.30
3 348 LIM Zi Qing Sean (SIN) 1 4.30
4 293 JO Hyunpil (KOR) 3 4.30
5 304 KIRILLOV Nikita (KGZ) 2 4.15
- 290 RYZHKOV Maxim (KAZ) 4 NM

100m 04:05 PM Boys Round 1

Heat 1
1 259 TSU Ka Chon (HKG) 5 11.39 (Q)
2 303 KARNAUKHOV Vitalii (KGZ) 7 11.42 (Q)
3 291 CHO Hyunjun (KOR) 3 11.43
4 357 ATABAEV Davron 2 11.51
5 242 ALDOSERI Ali 1 11.68
6 369 SHAIBA Ali Moosa Ali Ahmad (UAE) 6 11.74
7 324 GURUNG Sandeep (NEP) 8 11.89
8 326 AL KINDI Husam Rashid Ibrahim (OMA)

Heat 2
1 262 NASHIMOTO Masaki (JPN) 4 10.89 (Q)
2 360 PHIRAKSA Kittisak (THA) 6 11.19 (Q)
3 371 MELNIKOV Roman (UZB) 8 11.31
4 341 ALASIRI Abdullah Muaddi M (KSA) 3 11.43
5 337 FARHAN AHMAD F E Al-Suwaidi (QAT) 1 12.14
6 248 TENZIN Kinley (BHU) 5 12.63
7 321 SUKHTUMUR Togoontumur (MGL) 2 13.19
- 266 BAMBANG Wigianto (INA)

Heat 3
1 246 MOHD ANUAR Shahrir (SIN) 4 11.07 (Q)
2 373 TAFTIAN Hassan (IRI) 6 11.16 (Q)
3 277 ABD ALI Hasanain (IRQ) 3 11.22 (q)
4 349 BUI Van Anh (VIE) 2 11.26 (q)
5 317 AMARASINGHE Naveendra Heshan (SRI) 8 11.38
6 275 BOUSHEHRI A A M Abdullah (KUW) 7 11.75
7 300 AHMMED Mesbah (BAN) 1 11.76
8 352 AMEER Hassan (MDV)

High Jump 04:10 PM Girls Finals

1 558 WU Meng-Chia (TPE) 7 1.75
2 453 FUNG Wai Yee (HKG) 4 1.73
3 541 PROSHKINA Svetlana (UZB) 8 1.68
4 532 SIRIWARDHANA H (SRI) 9 1.65
5 476 LOSHKARYOVA Anastassiya (KAZ) 1 1.60
6 545 NGUYEN Thi Quynh (VIE) 2 1.60
7 466 KARGAR PILEH ROUD Mahsa (IRI) 5 1.55
8 526 WU Qin Yu Melissa (SIN) 10 1.55
9 461 ACHDIYAH Nena (INA) 12 1.55
10 549 ALSOUS Nour (SYR) 11 1.55
11 441 ALANSARI Maryam (BRN) 3 1.45
- 516 FAIZA ABDELNSIR O Abubaker (QAT) 6 NM

100m 04:35 PM Girls Round 1

Heat 1
1 472 KIMURA Akane (JPN) 1 12.14 (Q)
2 555 LIAO Ching-Hsien (TPE) 6 12.42 (Q)
3 463 NURUL Imaniar (INA) 5 12.80
4 522 LIANG Wei (SIN) 3 12.91
5 507 PUREVDORJ Chantsal (MGL) 7 13.54
6 519 SASSANIPOOR FATEMEH Mazaher (QAT) 8 13.73
7 442 ALI Dana (BRN) 2 14.70
8 488 HAIDAR J M A Danah (KUW) 4 15.19

Heat 2
1 483 LEE Sunae (KOR) 2 12.00 (Q)
2 449 HE Jiawen (CHN) 8 12.21 (Q)
3 547 TRAN Thi Hang (VIE) 7 12.75
4 540 GLUKHOVKINA Olga (UZB) 3 12.98
5 446 AFIQAH BTE HJ ROZAINI Nur (BRU) 6 13.29
6 512 CHAUDHARY Ramita (NEP) 4 13.68
7 513 KARIM Wajiha (PAK) 5 14.00

Heat 3
1 454 MAHANTA Ranjita (IND) 8 12.45 (Q)
2 534 KUMKLIENG Gedsuda (THA) 3 12.52 (Q)
3 470 RAEISI Zahra (IRI) 4 13.03
4 529 MARALANDA A (SRI) 7 13.27
5 445 AKTER Shirin (BAN) 6 13.30
6 492 SARTBAEVA Amina (KGZ) 2 13.44
7 497 CHONG Ha (MAC) 5 14.09

Discus Throw 05:00 PM Boys Finals

1 260 ARJUN Arjun (IND) 4 58.72
2 280 AKIBA Kenta (JPN) 3 51.84
3 287 MILOVATSKIY Yevgeniy (KAZ) 2 51.73
4 292 HAN Wonnam (KOR) 6 47.01
5 274 SHIRIANSHALAMZARI Ali (IRI) 5 43.92
- 372 TSURIKOV Alexksandr (UZB) 1 DNS

400 metres 05:05 PM Boys Round 1

Heat 1
1 363 THONGPOON Nitipol (THA) 6 50.12 (Q)
2 351 ALUTH MUHANDIRANGE Dulaj Lahiru (SRI) 7 51.55 (Q)
3 298 M M J M MESHAL Aleezi (KUW) 3 51.69
4 243 ASABEEL Yunes (BRN) 5 53.74
5 322 HTET Zin Min (MYA) 2 56.15
6 318 NAIZ Hassan (MDV) 4 1:01.39

Heat 2
1 385 FU Pei-Yu (TPE) 4 49.30 (Q)
2 339 ABKAR Abdullah Ahmed B (KSA) 2 49.63 (Q)
3 347 LIM Jun Ting Jared (SIN) 6 50.39 (q)
4 255 CHAN Yan Lam (HKG) 7 50.46 (q)
5 323 ADHIKARI Siddhanta (NEP) 3 51.64
- 321 SUKHTUMUR Togoontumur (MGL) 5 DNS

Heat 3
1 283 OISHI Masanori (JPN) 6 50.87 (Q)
2 375 NGUYEN Huu Duy (VIE) 4 51.52 (Q)
3 288 MUKHITDINOV Elnor (KAZ) 2 52.16
4 336 MOHAMMED KEFAH M N Al-Dosari (QAT) 3 58.09
- 281 ABUNUSAIR Abdallah (PLE)

Long Jump 05:10 PM Girls Finals

1 536 TANTRAGOOL Pennapa (THA) 5.58
2 520 REYMA ALEN Thomas (QAT) 5.06
3 526 WU Qin Yu Melissa (SIN) 4.94
4 F S F HIBAH Farhan (KUW) 3.89

400 metres 05:35 PM Girls Round 1

Heat 1
1 538 YUADTHONG Benjamas (THA) 3 58.34 (Q)
2 477 MIKHINA Elina (KAZ) 5 59.41 (Q)
3 527 HENRY HENDERSON Nadeeshani (SRI) 7 59.63 (Q)
4 506 ENKHBAATAR Sarangua (MGL) 6 1:03.51
5 443 ALMALIKI Bushra (BRN) 8 1:09.98
6 498 LAM Ka Man (MAC) 4 1:10.12
- 494 ZAKHAROVA Evgeniia (KGZ) 2 DNS

Heat 2
1 554 HSU Yu-Wen (TPE) 8 59.41 (Q)
2 471 DATE Manami (JPN) 6 1:00.22 (Q)
3 485 WOO Yujin (KOR) 3 1:00.49 (Q)
4 460 IKADIATUL M (INA) 5 1:02.08 (q)
5 546 PHAM Thi Thao (VIE) 4 1:02.37 (q)
6 524 POON Clara Jia Xin (SIN) 1 1:03.80
7 511 ADHIKARI Manisha (NEP) 7 1:05.20
- 486 ALFERAS H H D Saadah (KUW) 2 DNF

1500 metres 06:05 PM Boys Finals

1 377 LAYAH Waleed Saleh Ali (YEM) 8 4:00.91
2 262 KUMAR Rahul (IND) 6 4:05.01
3 270 BEYRANVAND Amir (IRI) 3 4:05.32
4 379 KANA Kutaiba (SYR) 2 4:11.35
5 338 MOHAMED HASHIM SALAH A Mohamed (QAT) 5 4:18.76
6 346 DEVERAJ Zachary Ryan (SIN) 4 4:24.48
7 319 BAT-ERDENE Od-Erdene (MGL) 1 4:27.77
8 306 KYSHTAKBEKOV Adilet (KGZ) 10 4:35.01
9 382 HAMMOUDA Nouraldin (PLE) 7 4:49.76
10 367 AHMAD Abdulla Abbas Juma Kharam (UAE)

1500 metres 06:20 PM Girls Finals

1 450 LI Zhixuan (CHN) 3 4:34.44
2 552 KO Yong Sim (PRK) 10 4:36.80
3 458 RAMESH VARHADE Pooja (IND) 5 4:39.04
4 473 KUROIWA Misaki (JPN) 11 4:43.29
5 480 YURCHENKO Tatyana (KAZ) 12 4:53.43
6 542 SEMENOVA Veronika (UZB) 6 4:57.41
7 467 KHADEMI Masoomeh (IRI) 8 5:03.76
8 548 VU Thi Hang (VIE) 9 5:04.54
9 525 RAJA Ranjitha (SIN) 7 5:32.72
10 510 PHWE Phyu (MYA) 2 5:44.98
11 508 AZBILEG Uyermaa (MGL) 4 DNF
12 495 KEOMEUNEKOTH Kouth (LAO) 1 DNS

==============================================================

Day 2 – 1.7.2007

Pole Vault 04:00 PM Girls Finals

1 451 XU Huiqin (CHN) 3 3.75
2 474 ODAJIMA Remi (JPN) 4 3.55
3 550 JONG Un Sim (PRK) 1 3.00
556 LIU Yu-Yao (TPE) 2 NM

100m Hurdles 04:00 PM Girls Round 1

Heat 1
1 475 UEDA Mayu (JPN) 14.83 (Q) 5
2 490 KREMNEVA Daria (KGZ) 15.88 (Q) 3
3 521 LEONG Inez Hui Xin (SIN) 16.01 (Q) 6
4 530 PERERA Anna Marie Keshani (SRI) 16.50 2
5 444 LAHDAN Saleha (BRN) 18.85 4

Heat 2
1 484 PARK Seulgi (KOR) 14.90 (Q) 5
2 539 ASANOVA Irina (UZB) 15.55 (Q) 3
3 459 PULIKKALPOTTA KALAM G (IND) 16.41 (Q) 2
4 549 ALSOUS Nour (SYR) 16.76 (q) 4
5 469 PAKDEL Mozhgan (IRI) 16.93 6
6 519 SASSANIPOOR FATEMEH Mazahar (QAT) 17.46 7

Triple Jump 04:10 PM Girls Finals

1 KIM Jong Gum (PRK) 12.34
2 YANG Xiuhong (CHN)12.17
3 SOLOVYEVA Alexandra (KAZ)11.91
4 TSAI Chia-Lun (TPE) 11.73
5 MOHD RAHIM Nurshai Shireen (SIN) 11.08
6 KUPLINA Daria (KGZ) 10.73
7 ALANSARI Maryam (BRN) 10.48

110m Hurdles 04:30 PM Boys Round 1

Heat 1
1 252 LU Jiateng (CHN) 14.12 (Q) 5
2 388 WU Han-Wei (TPE) 14.69 (Q) 6
3 297 ALAZMI J SH F H Fahad (KUW) 14.92 (Q) 3
4 365 ABDULLAH Saleh Abdulrahman Saleh (UAE) 15.69 (q) 2
5 327 AL NABHANI Malik Sulaiman Mubarak (OMA) 16.17 (q) 4

Heat 2
1 340 AL HAYDAR Nader Ahmed I (KSA) 14.24 (Q) 5
2 271 HASSANZADEHESFAHANI Mohammadreza (IRI) 14.96 (Q) 4
3 333 MARZOUQ ABDULRAHMAN M Abdulla (QAT) 16.50 (Q) 6
4 329 BANDIAN Alvin (PHI) 17.53 3

800 metres 05:00 PM Boys Round 1

Heat 1
1 356 HERATH E (SRI) 1:59.30 (Q) 3
2 276 ABBAS Ali (IRQ) 2:00.81 (Q) 7
3 387 KAO Yu-An (TPE) 2:01.06 6
4 285 APPAZOV Ruslan (KAZ) 2:03.33 4
5 381 ABUNUSAIR Abdallah (PLE) 2:11.78 2
323 ADHIKARI Siddhanta (NEP) DNS 5

Heat 2
1 263 KUMAR Ravi (IND) 2:03.90 (Q) 2
2 270 BEYRANVAND Amir (IRI) 2:04.01 (Q) 6
3 334 MUAYAD MOHAMED I S Ahmed (QAT) 2:04.03 5
4 374 DINH Tien Nam (VIE) 2:05.15 4
5 322 HTET Zin Min (MYA) 2:08.19 8
6 307 MUSA UULU Adilet (KGZ) 2:08.25 3
346 DEVERAJ Zachary Ryan (SIN) DNS 7

Shot Put 05:10 PM Girls Finals

1 465 GOLAHMADI Nazanin (IRI) 1 8.77
2 518 OMAR Ba Fatima (QAT) 2 8.21

800 metres 05:40 PM Girls Round 1

Heat 1
1 457 KABAT Namita (IND) 2:21.51 (Q) 4
2 543 CA Thi Than (VIE) 2:21.63 (Q) 3
3 467 KHADEMI Masoomeh (IRI) 2:29.16 (Q) 6
4 515 NADA NABIL A Abdalla (QAT) 2:32.45 5
489 H M J LATEEFAH Meftah (KUW) DNF 2

Heat 2
1 509 MYINT Swe Li (MYA) 2:25.82 (Q) 2
2 508 AZBILEG Uyermaa (MGL) 2:27.85 (Q) 6
3 525 RAJA Ranjitha (SIN) 2:32.02 (Q) 4
4 496 BOUDSADEE Vongdala (LAO) 2:39.64 (q) 3
462 PERANGIN ANGIN Nurainun (INA) DQ 5

4×200 metres 06:20 PM Boys Round 1

Heat 1
1 Thailand (Tha) 3 1:27.46 (Q)
2 Sri Lanka (SRI) 2 1:30.80 (Q)
3 Hong Kong (HKG) 5 1:31.42 (Q)
4 Kyrgyzstan (KGZ) 4 1:35.88
- Kuwait (KUW) 8 DNF
- Indonesia (INA) 7 DQ
- Kazakhstan (KAZ) 6 DQ

Heat 2
1 Saudi Arabia (KSA) 2 1:28.20 (Q)
2 Bahrain (BRN) 4 1:33.77 (Q)
3 United Arab Emirates (UAE) 7 1:34.17 (Q)
4 Iraq (IRQ) 8 1:36.74 (q)
5 Qatar (QAT) 3 1:37.01
- Iran (IRI) 6 DQ
- Japan (JPN) 5 DQ
- India (IND) 1 DNS

==============================================================

Day 3 – 2.7.2007

Javelin Throw 04:00 PM Boys Finals

1 261 KUMAR Rohit (IND) 1 74.70
2 383 CHENG Chao-Tsun (TPE) 2 71.97
3 328 KHAN Raheem (PAK) 3 60.73
4 378 ALMAHAMID Mkarem (SYR) 4 58.47

Long Jump 04:10 PM Boys Finals

1 250 HUANG Haibing (CHN) 1 7.28
2 257 PANG Ying Kit (HKG) 2 6.81
3 342 ALHASAN Mohammad Yaseen H (KSA) 4 6.68
4 353 AMBAGAHAGE FERNANDO Danushka Ashen (SRI) 11 6.59
5 308 POPOV Semen (KGZ) 15 6.47
6 302 A A A M AHMAD Mohammad (KUW) 6 6.28
7 268 NOVAL Kurinawan (INA) 3 6.25
8 370 KURBANOV Rusian (UZB) 7 6.24
9 345 BIN SHAHABIDDIN Syafiq Poh (SIN) 13 6.24
10 325 SUNAR Yam Sajan (NEP) 12 6.15
11 310 LAM Chan Weng (MAC) 5 5.82
12 320 SHIJIRBAATAR Ganbold (MGL) 10 5.81
13 335 ABDULRAHMAN MUBARAK A A Al-Ali (QAT) 14 5.69
14 368 ALSHEHHI K (UAE) 9 5.58
15 277 ABD ALI Hasanain (IRQ) 8 5.39

110m Hurdles 04:20 PM Boys Finals

1 252 LU Jiateng (CHN) 13.96 6
2 340 AL HAYDAR Nader Ahmed I (KSA) 14.12 3
3 388 WU Han-Wei (TPE) 14.52 5
4 271 HASSANZADEHESFAHANI Mohammadreza (IRI) 14.93 4
5 365 ABDULLA Saleh Abdulrahman Saleh (UAE) 15.34 2
6 327 AL NABHANI Malik Sulaiman Murbarak (OMA) 15.41 1
7 333 MARZOUQ ABDULRAHMAN M Abdulla (QAT) 16.43 8
297 ALAZMI J SH F H Fahad (KUW) DNF 7

100m Hurdles 04:40 PM Girls Finals

1 475 UEDA Mayu (JPN) 14.18 6
2 484 PARK Suelgi (KOR) 14.67 5
3 521 LEONG Inez Hui Xin (SIN) 15.22 8
4 530 PERERA Anne Marie Keshani (SRI) 15.48 2
5 539 ASANOVA Irina (UZB) 15.54 3
6 490 KREMNEVA Daria (KGZ) 15.72 4
7 459 PULIKKALPOTTA KALAM G (IND) 15.90 7
8 549 ALSOUS Nour (SYR) 16.72 1

400 metres 05:00 PM Boys Finals

1 283 OISHI Masanori (JPN) 48.92 5
2 363 THONGPOON Nitipol (THA) 49.27 6
3 339 ABKAR Abdullah Ahmed B (KSA) 49.29 4
4 385 FU Pei-Yu (TPE) 49.61 3
5 255 CHAN Yan Lam (HKG) 50.11 1
6 347 LIM Jun Ting Jared (SIN) 50.88 2
7 351 ALUTH MUHANDIRANGE Dulaj Lahiru (SRI) 51.21 8
8 375 NGUYEN Huu Duy (VIE) 52.18 7

Discus Throw 05:10 PM Girls Finals

1 448 GU Yu (CHN) 1 45.43
2 533 INSAENG Subenrat (THA) 2 42.98
3 553 PAK Kum Hyang (PRK) 3 39.43
4 456 RAJA GUNA SUNDARI Murugappa (IND) 4 36.17
5 465 GOLAHMADI Nazanin (IRI) 5 30.49
518 OMAR Ba Fatima (QAT) 6 DNS

400 metres 05:20 PM Girls Finals

1 538 YUADTHONG Benjamas (THA) 57.38 4
2 477 MIKHINA Elina (KAZ) 57.73 3
3 554 HSU Yu-Wen (TPE) 58.01 6
4 527 HENRY HENDERSON Nadeeshani (SRI) 58.08 7
5 485 WOO Yujin (KOR) 58.27 8
6 471 DATE Manami (JPN) 59.22 5
7 546 PHAM Thi Thao (VIE) 1:00.52 2
8 460 IKADIATUL M (INA) 1:00.53 1

400m Hurdles 06:20 PM Boys Finals

1 249 CHEN Dong (CHN) 8 53.19
2 264 SELWYN JEBARAJ Mervin (IND) 3 54.41
3 301 KARAM M Z H Yousef (KUW) 6 54.80
4 350 TAY Shi Wei Edwin (SIN) 7 58.00
5 332 REYES Raine (PHI) 4 1:01:53
366 ABDULRAOOF Jassim Mohammad Mustafa (UAE) 5 DQ
305 KRIVULIN Vadim (KGZ) 1 DNS
279 MUTAR Maher (IRQ) 2 DNS

400m Hurdles 06:40 PM Girls Round 1

1 447 CHENG Yafan (CHN) 3 1:02.15
2 544 LE Binh Dinh (VIE) 2 1:02.79
3 455 SUSHMA Mekala (IND) 8 1:03.44
4 528 JAYATHILAKA L (SRI) 5 1:03.47
5 481 ZAIKO Marina (KAZ) 7 1:04.45
6 521 LEONG Inez Hui Xin (SIN) 1 1:09.62
7 493 SVODINA Tatiana (KGZ) 6 1:10.33
8 468 KHANBASHI Mahlagha (IRI) 4 1:14.52

==============================================================

Day 4 – 3.7.2007

Javelin Throw 04:00 PM Girls Finals

1 482 LEE Seonhye (KOR) 2 41.10
2 514 CIMATO Stephanie (PHI) 1 36.21

High Jump 04:10 PM Boys Finals

1 253 REN Wei (CHN) 2.02 1
7 295 KIM Yeonjae (KOR) 2.00 2
9 289 OLESHKO Sergey (KAZ) 2.00 3
5 386 HSIANG Chun-Hsien (TPE) 2.00 4
4 355 DISSANAYAKE M (SRI) 1.97 5
10 273 ONAGH Mostafa (IRI) 1.94 6
3 269 SAPWATURRAHMAN Sapwaturrahman (INA) 1.85 7
8 380 KLLO Read (SYR) 1.85 8
2 333 MARZOUQ ABDULRAHMAN M Abdulla(QAT) 1.75 9
6 330 FERRER Joaquin Vlcente (PHI) NM

Triple Jump 04:10 PM Boys Finals

1 286 KUDRYASHOV Konstantin (KAZ) 6 14.80
2 254 YAN Tun (CHN) 2 14.59
3 370 KURBANOV Ruslan (UZB) 7 14.59
4 294 KIM Jisu (KOR) 1 14.28
5 345 BIN SHAHABIDDIN Syafiq Poh (SIN) 3 13.93
6 267 FEBRIANTO Febrianto (INA) 4 13.20
7 278 ABDULLAH Ali (IRQ) 8 11.84
325 SUNAR Yam Sajan (NEP) 5 NM

100 metres 04:40 PM Boys Finals

5 282 NASHIMOTO Masaki (JPN) 10.82 1
8 360 PHIRAKSA Kittisak (THA) 11.11 2
3 349 MOHD ANUAR Shahrir (SIN) 11.13 3
2 373 BUI Van Anh (VIE) 11.18 4
1 277 ABD Ali Hasanain (IRQ) 11.24 5
4 275 TAFTIAN Hassan (IRI) 11.27 6
6 259 TSU Ka Chon (HKG) 11.30 7
7 303 KARNAUKHOV Vitalli (KGZ) 11.59 8

100 metres 05:00 PM Girls Finals

1 483 LEE Sunae (KOR) 12.16 4
2 472 KIMURA Akane (JPN) 12.36 6
3 449 HE Jiawen (CHN) 12.44 5
4 454 MAHANTA Ranjita (IND) 12.53 3
5 555 LIAO Ching-Hsien (TPE) 12.65 7
6 534 KUMKLIENG Gedsuda (THA) 12.72 8
7 547 TRAN Thi Hang (VIE) 12.83 1
8 463 NURUL Imaniar (INA) 12.88 2

Shot Put 05:00 PM Boys Finals

1 Li Jun (CHN)19.45
2 KARGAR NEJAD Mehdi (IRI) 16.76
3 BUMROONG Panyawut (THA) 15.95
4 B A A AHMAD Ali (KUW) 15.20
5 TSURIKOV Aleksandr (UZB) 14.90
6 CHAN Cheong Tat (MAC) 12.76

800 metres 05:20 PM Boys Finals

1 263 KUMAR Ravi (IND) 1:55.91 4
2 270 BEYRANVAND Amir (IRI) 1:55.93 7
3 356 HERATH E (SRI) 1:56.33 3
4 296 PARK Yongsu (KOR) 1:58.09 5
5 376 AL-SABAHI Mohammed Njash Ahmed (YEM) 1:59.12 2
6 265 ARIF Rahman (INA) 1:59.30 8
7 387 KAO Yu-An (TPE) 2:01.12 1
8 276 ABBAS Ali (IRQ) 2:02.05 6

800 metres 05:40 PM Girls Finals

4 457 KABAT Namita (IND) 2:15.55 1
3 543 CA Thi Than (VIE) 2:20.43 2
5 509 MYINT Swe Li (MYA) 2:22.14 3
7 467 KHADEMI Masoomeh (IRI) 2:28.27 4
8 525 RAJA Ranjitha (SIN) 2:29.22 5
6 508 AZBILEG Uyermaa (MGL) 2:30.58 6
2 515 NADA NABIL A Abdalia (QAT) 2:34.83 7
1 496 BOUDSADEE Vongdala (LAO) DNS

4x200m 06:10 PM Boys Finals

Coming Soon

4x200m 06:30 PM Girls Finals

1 Thailand (THA) 1:41.29
535 SAKPORM Patcharapan
537 THIPAT Supawan
534 KUMKLIENG Gedsuda
538 YUADTHONG Benjamas

2 Japan (JPN) 1:44.36
475 UEDA Mayu
471 DATE Manami
473 KUROIWA Misaki
472 KIMURA Akane

3 Sri Lanka (SRI) 1:45.14
529 MARALANDA A
527 HENRY HENDERSON Nadeeshani
532 SIRIWARDHANA H
531 SENANAYAKE S

4 Kazakhstan (KAZ) 1:46.60
481 ZAIKO Marina
478 SOLOVYEVA Alexandra
480 YURCHENKO Tatyana
477 MIKHINA Elina

5 Indonesia (INA) 1:46.68
460 IKADIATUL M
464 WAROIK Yesika
462 PERANGIN ANGIN Nurainun
483 NURUL Imaniar

6 Kyrgyzstan (KGZ) 1:52.33
492 SARTBAEVA Amina
491 KUPLINA Darla
490 KREMNEVA Daria
493 SVODINA Tatiana

7 Islamic Republic of Iran (IRI) 1:53.54
470 RAEISI Zahra
468 KHANBASHI Mahlagha
467 KHADEMI Masoomeh
469 PAKDEL Mozhgan

Posted by Uncle Sha.
singapore athletics

Mailing List

  • Email:

    Name:

    Subscribe Unsubscribe
                                        

Singapore Sports

  • About
Singapore Athletics is the oldest Singapore sports portal. We are established on 25th February 1999 and are run by volunteers. Get all your latest local sporting news, results, downloads and videos and photos at this blog ... more »

Help keep this site alive. Blog + file hosting can be expensive for me. Any amount is appreciated.
 
singapore athletics
Got an ad? Contact me for advertising rates »
singapore athletics
singapore athletics
  • Latest
 
singapore athletics

Interviews: Singapore | World »        
singapore athletics

singapore athletics
subscribe
Top of Page