• singapore athletics
Home
728x90
singapore athletics
3rd All Comers 2007 (Formerly 1st All Comers 2008)
  • March 27th, 2008

Results: 3rd All Comers For Year 2007 (Formerly 1st All Comer 2008) Downloaded 553 times

Starting from this year, looks like SAA has undergone a competition revamp for all its upcoming races, being that such future events will have a fair ‘level of playing field’ for all the competitors now

What that means is that athletes submit their personal best for their event beforehand during the registration, and based on the submitted records, SAA will slot these athletes into the appropriate heats and competitors of the the same level

I think it is a good initiative considering previously, there was many mismatches during heats and competitions. With such moves, athletes can compete within their own peers of the same standard. If they were to improve, it’s just a matter of stepping into another higher level of standard

This year opener to the outdoor track and field saw record numbers coming down to ITE College East at Simei. The brand new facility saw some fine performances. To accommodate the record number sign-up, the 1st All Comers 2008 was split into morning and afternoon session

Event 101: Men 3000 Meter Steeplechase

Section 1
1 2078 S, Surya Reds Xtreme 11:38.76
2 1964 Sathasilvam, Satiish Nanyang Tech Uni 11:56.65
3 2065 -, Kumaran Reds Xtreme 12:38.96
4 1886 Rathakrishnan, Citran Ite College East 12:52.10
5 1890 Tan, Vincent Ite College East 16:37.12

Event 102: Men 2000 Meter Steeplechase

Section 1
1 2049 Wei, Araunah Raffles Institution 7:10.83
2 1866 Tse, Gary Hwa Chong Inst- Hg Sch 7:15.88
3 1873 Yeo, Si Heng Hwa Chong Inst- Hg Sch 7:26.23
4 2050 Wei, Ornan Raffles Institution 7:47.54
5 2015 Chia, Matthias Raffles Institution 7:51.92
6 1814 Chu, Guang Yan Hwa Chong Inst- Hg Sch 8:12.60
7 2042 Soh, Samuel Raffles Institution 8:13.24
8 2014 Chew, Hong En Raffles Institution 8:21.06
9 2045 Tay, Yi Yan Raffles Institution 8:21.17
10 2019 Ho, Wilbert Raffles Institution 8:51.27
11 2074 Kanason, Goutham Reds Xtreme 9:24.36
— 1882 -, Muhd Al-Arif Ite College East DNF
— 1809 Cheng, Xiu Ying Hwa Chong Inst- Hg Sch DQ

Event 103-A: Women 400 Meter Run < 62.0

Section 1
1 1575 Pereira, Valerie Seema Auckland Uni of Technology 60.81
2 1972 See, Shalom Danielle National JC 61.15
3 1776 Lim, Shanru Hwa Chong Inst- College 61.61
4 2306 Hanim, Asmah Wings Athletic Club 62.36

Event 103-B: Women 400 Meter Run 62.0 – 64.0

Section 1
1 2143 T, Priyah Singapore Sports Sch 61.68
2 1684 Ng, Yee Lin, Fiona Chij St Nicholas Girls’ Sch 62.07
3 1993 Koh, Hui Fang, Rachel Raffles Girls’ Sch 64.70
4 1619 Leong, Stephanie Cedar Girls’ Sec Sch 65.42
5 1974 Yeo, Hui Shi, Grace National JC 66.45
6 2238 -, Melanie Francisca Unattached 67.38
7 2240 Ng, Yu Jun Unattached 68.28

Section 2
1 1926 Oh, Shi Min, Charmaine Nanyang Girls’ High Sch 61.99
2 2134 C Bala Krishnan, Divyashree Singapore Sports Sch 64.45
3 2008 Wee, Natalie Raffles Girls’ Sch 64.92
4 1533 Tay, Juliana Anderson Sec Sch 65.55
5 1779 Tan, Allison Hwa Chong Inst- College 65.91
6 1970 Liow, Xinru National JC 67.03
7 2010 Yee, Chern Hwee Raffles Girls’ Sch 69.60

Event 103-C: Women 400 Meter Run 64.0 – 67.0

Section 1
1 1679 Loh, Chien Wen, Gillian Chij St Nicholas Girls’ Sch 66.66
2 1769 Cheung, Michelle Hwa Chong Inst- College 66.82
3 1614 Chan, Xue Rou Cedar Girls’ Sec Sch 69.27
4 1934 Tan, Penny Nanyang Girls’ High Sch 70.79

Section 2
1 1673 Lee, Ying Lin Chij St Nicholas Girls’ Sch 65.16
2 1928 Reaburn, Samantha Nanyang Girls’ High Sch 68.09
3 2082 Bay, Hui Shan River Valley High Sch 70.27
4 1991 Djuhar, Elisa Raffles Girls’ Sch 70.66
5 1942 Chua, Jiarui Nanyang Poly 73.13

Event 103-D: Women 400 Meter Run 67.0 – 70.0

Section 1
1 1691 Tan, Shu En, Jessica Chij St Nicholas Girls’ Sch 67.36
2 2058 Ho, Joanna Raffles JC 68.83
3 1612 -, Priyanka Cedar Girls’ Sec Sch 69.87
4 1554 Fu, Eunice Anglo Chinese JC 71.19
5 1896 Chan, Liwen Millenia Institute 1:20.83

Section 2
1 1667 Koh, Fang Wei, Melissa Chij St Nicholas Girls’ Sch 68.28
2 2001 Ng, Rui Xin Raffles Girls’ Sch 68.32
3 2111 Yap, Angela Sengkang Sec Sch 70.22
4 1611 -, Nursyafiqah Cedar Girls’ Sec Sch 71.08
5 1897 Hassan, Noratiqah Millenia Institute 73.77
6 1561 Loo, Sarah Anglo Chinese JC 78.77

Section 3
1 1618 Lau, Hannah Cedar Girls’ Sec Sch 68.18
2 2007 Teo, Yan Ling, Leia Raffles Girls’ Sch 68.50
3 1693 Tay, Si Min, Windy Chij St Nicholas Girls’ Sch 68.53
4 1925 Mok, Xiao Yu Nanyang Girls’ High Sch 69.22
5 2110 Pej, Yuen Fang Sengkang Sec Sch 69.87
6 1559 Lew, Jamie Anglo Chinese JC 70.03

Event 103-E: Women 400 Meter Run 70.0 – 74.0

Section 1
1 1737 Vijakumar, Kayshini Crescent Girls’ Sch 68.88
2 1742 Kiat, Jiayi Dunman High Sch 72.13
3 1659 Chng, Yu Ting, Krystal Chij St Nicholas Girls’ Sch 75.61
4 1719 Khoo, Valerie Crescent Girls’ Sch 78.83
5 1726 Ng, Ethel Crescent Girls’ Sch 79.58

Section 2
1 1744 Koh, Kimberly Dunman High Sch 70.33
2 1664 Hofbauer, Alexandra Leanne Chij St Nicholas Girls’ Sch 70.34
3 1918 Hoon, Ling J, Mabelline Nanyang Girls’ High Sch 71.36
4 1915 Goh, Fann Lyn, Deborah Nanyang Girls’ High Sch 71.51
5 2269 Bernander, Louise United World College 73.37
6 1728 Ong, Julene Crescent Girls’ Sch 77.52
7 1708 -, Nivethitha Crescent Girls’ Sch 79.22

Section 3
1 1680 Loo, Xiao Wei, Crystal Chij St Nicholas Girls’ Sch 70.03
2 1654 Cheng, Min Ming, Jeanette Chij St Nicholas Girls’ Sch 72.05
3 1736 Toh, Clarissa Crescent Girls’ Sch 77.02
4 1914 Chua, Valerie Nanyang Girls’ High Sch 77.04
5 1718 Jie, Rosi Crescent Girls’ Sch 1:33.65

Event 103-F: Women 400 Meter Run > 74.0

Section 1
1 1535 Koh, Hui Lin Ang Mo Kio Sec Sch 69.67
2 1723 Lum, Dawn Crescent Girls’ Sch 71.44
3 1710 Ang, Chloe Crescent Girls’ Sch 1:22.79
4 2061 -, Siti Nabilah Reds Xtreme 1:24.97

Section 2
1 1730 Piragasam, Roshini Crescent Girls’ Sch 70.98
2 1746 Ng, Jayne Dunman High Sch 73.96
3 1724 Mo, Amanda Crescent Girls’ Sch 74.02
4 2062 Ariffin, Nuriliana Reds Xtreme 1:21.42

Event 104-A: Men 400 Meter Run < 52.0

Section 1
1 2313 Khoo, Kenneth Wings Athletic Club 49.10
2 2320 Teng, Alex Wings Athletic Club 49.98
3 2317 Tan, Lance Wings Athletic Club 50.13
4 1759 Rajamanickam, Subaish Flash Athletic Club 50.50
5 1988 Radkrishnan, Muthukumaran Prisons Sport & Recre Club 50.98
6 1902 Sathiyanesan, Shalindran Millenia Institute 51.46
7 1468 Tee, Yu Jin Acs Indept 52.86

Section 2
1 2311 Abdul Halim, Abdul Hakeem Wings Athletic Club 52.35
2 1905 Balakrishnan, Madankumar Mr25 52.96
3 2268 Yong, Yong Xiang, Elwin Unattached 53.50
4 2258 Mohamad, Hilmi Unattached 54.58
5 1903 Teo, Conan Millenia Institute 54.62
6 1898 Chua, Jonathan Millenia Institute 57.54

Event 104-B: Men 400 Meter Run 52.0 – 54.0

Section 1
1 1966 Teoh, Fan Long Nanyang Tech Uni 53.52
2 2267 Yazan, Shahrul Unattached 53.87
3 2252 Gupta, Prayaank Unattached 54.66
4 1951 Mohd Yakob, Malik Nanyang Poly 54.70

Section 2
1 1540 -, Mohd Khalis Ang Mo Kio Sec Sch 52.10
2 2259 Saravanan, Simon Unattached 52.72
3 2244 -, Saifuddin Unattached 54.15
4 1534 Das, Praveen Murali Anderson Sec Sch 54.31
5 2249 Chua, Christopher Unattached 56.52

Event 104-C: Men 400 Meter Run 54.0 – 56.0

Section 1
1 1587 Lim, Chin Ken Bedok View Sec Sch 54.02
2 1567 Loh, Weihan Anglo Chinese JC 54.90
3 2177 Tan, Axel St Patrick’s Sch 56.88
4 2253 Hakim, Nasrul Unattached 58.06
5 1900 Lin, Mingfa Millenia Institute 59.49
6 1817 Ho, Daryl Hwa Chong Inst- Hg Sch 59.82
7 1847 Ng, Yong Hwee Hwa Chong Inst- Hg Sch 61.44

Section 2
1 1880 Perchard, Will Insworld School 52.17
2 1879 Toh, Wee Hong Innova JC 55.45
3 1810 Chia, Jia Xuan, Joel Hwa Chong Inst- Hg Sch 55.50
4 1451 Ng, Chin Hui Acs Indept 55.58
5 2128 Quek, James Singapore Poly 56.04
6 2165 D’Cruz, Leon St Patrick’s Sch 56.61
7 1845 Ng, Ke Wei Hwa Chong Inst- Hg Sch 58.87
8 1899 Lim, Chester Millenia Institute 66.69

Section 3
1 2115 Muhammad, Haikal Sengkang Sec Sch 54.54
2 2199 Ong, Marcus Swift Athletes Assn 54.91
3 1571 Yap, Charles Anglo Chinese JC 55.81
4 1439 Lim, Patrick Acs Indept 56.72
5 2264 Tang, Wen Han Unattached 58.19
6 1830 Lee, Zi Jian Hwa Chong Inst- Hg Sch 61.95
7 1901 Muhammad, Fadly Millenia Institute 67.81

Section 4
1 2123 Fang, Jian Yong Singapore Poly 53.34
2 1787 Cui, Naisheng Hwa Chong Inst- College 54.51
3 1878 Raj, Sharan Innova JC 55.42
4 1564 Chua, Jian Xun Anglo Chinese JC 57.29
5 1832 Liam, Ting Wei Hwa Chong Inst- Hg Sch 58.31
6 2072 Guanasagara, Kavin Reds Xtreme 58.50

Event 104-D Men 400 Meter Run 56.0 – 58.0

Section 1
1 2248 Cheong, Ian Zachariah Unattached 55.27
2 2236 Muhammad, Safwan Temasek Poly 57.21
3 1408 Chan, Nicholas Acs Indept 57.95
4 1783 Chen, Kenneth Hwa Chong Inst- College 58.35
5 2118 Yeo, Cheng Yao Sengkang Sec Sch 60.56
6 2163 Ashakirin, Muamar St Patrick’s Sch 61.47
7 1402 -, Mohd Haikal Acs Indept 61.82

Section 2
1 2215 Tang, Aaron Tanjong Katong Sec Sch 55.63
2 2280 B Mutazah, Muhd Noor Haaziq Victoria Sch 56.49
3 2225 Seng, En Quan Temasek JC 57.03
4 1454 R, Kartik Acs Indept 57.90

Event 104-E: Men 400 Meter Run 58.0 – 60.0

Section 1
1 1888 Sapuan, Abdul Shyukur Ite College East 57.71
2 2273 Hejil, Jan United World College 58.52
3 2101 Lim, Zeming River Valley High Sch 61.26
4 2284 Gong, Wei Zhen Victoria Sch 61.53
5 1877 Zhuang, Xue An Hwa Chong Inst- Hg Sch 66.07
6 1823 Koh, Daryn Hwa Chong Inst- Hg Sch 66.75

Section 2
1 2100 Lim, Chong Yan River Valley High Sch 58.39
2 1751 Chan, Deon Dunman High Sch 60.25
3 2287 Kee, Jia Liang Victoria Sch 61.56
4 1803 Aw, Freeman Hwa Chong Inst- Hg Sch 63.15
5 1834 Lim, Jia Le Hwa Chong Inst- Hg Sch 64.95
6 2180 Thomas, Macarios Darren St Patrick’s Sch 70.47

Section 3
1 2102 Low, Zun Siong River Valley High Sch 58.53
2 1526 Leong, Nicholas Anderson JC 59.02
3 1582 B Zakaria, Muhd Hazwan Bedok View Sec Sch 59.47
4 2176 Tamin, Vincent St Patrick’s Sch 59.57
5 1811 Chin, Joo Ern Hwa Chong Inst- Hg Sch 59.90

Event 104-F: Men 400 Meter Run > 60.0

Section 1
1 1885 Khairi-P, Muhd Akid Ite College East 60.30
2 1545 Lim, Jun Yan Ang Mo Kio Sec Sch 62.48
3 1529 Phua, Benjamin Anderson JC 63.42
4 2066 B Azhar, Hanafi Reds Xtreme 63.44
5 2285 Heng, Xuqi Victoria Sch 66.95

Section 2
1 1528 Ong, Tiong Peng Anderson JC 59.49
2 1544 Lee, Hao Zhan, Johnray Ang Mo Kio Sec Sch 64.05
3 1884 Hamzah, Muhd Shafiq Ite College East 65.33
4 1588 Nah, Jiawei Bedok View Sec Sch 69.14
5 1630 B Ahmad Azali, Ahmad Adli Changkat Changi Sec Sch 1:20.15
6 2079 Said, Ismail Reds Xtreme 1:25.26

Section 3
1 2271 Chiu, Robert United World College 57.47
2 1589 Ng, Xin Chee Bedok View Sec Sch 60.78
3 1632 B Muhd A, Muhd Aqil Changkat Changi Sec Sch 68.54
4 2070 B Sainal, Fino Reds Xtreme 1:28.58

Event 105-A: Women High Jump SH 1.50m

Flight 1
1 2323 Lee, Wei’En Unattached 1.65m
— 1552 Chew, Lih Yuan Anglo Chinese JC NH

Event 105-B: Women High Jump SH 1.20m

Flight 1
1 1637 Chan, Doralyn Chij Sec (Tp) 1.41m
2 1647 Tan, Cynthia Chij Sec (Tp) 1.39m
3 1642 Lie, Felicia Chij Sec (Tp) 1.36m
4 1775 Li, Yuzhen Hwa Chong Inst- College 1.25m
4 1771 Chia, Marie Hwa Chong Inst- College 1.25m
4 1929 Sim, Sok Boon Nanyang Girls’ High Sch 1.25m
— 1638 Khong, Zhi Yin Chij Sec (Tp) NH
— 1895 Si, En Mei, Vania Macpherson Sec Sch NH

Event 105-C: Women High Jump SH 1.35m

Flight 1
1 1777 Ng, Liza Hwa Chong Inst- College 1.50m
2 1670 Lai, Fen Yi, Frances Chij St Nicholas Girls’ Sch 1.50m
3 1640 Lee, Jessica Chij Sec (Tp) 1.45m
4 1894 Goh, Chui Ling Macpherson Sec Sch 1.45m
5 1601 Low, Wan Ning, Audrey Catholic JC 1.40m
5 1677 Lim, Shuen Chij St Nicholas Girls’ Sch 1.40m
5 1922 Lim, Amaris Nanyang Girls’ High Sch 1.40m
8 1930 Tai, Jewel Nanyang Girls’ High Sch 1.40m
9 1689 Sim, Yong Yong, Jennifer Chij St Nicholas Girls’ Sch 1.40m
10 1660 Goh, Zhixi Chij St Nicholas Girls’ Sch 1.35m
11 1562 Teow, Rachel Anglo Chinese JC 1.35m

Event 106-A: Men Triple Jump > 12.50m

Flight 1
1 2315 Lin, Alvin Wings Athletic Club 14.44m 2.7
2 1829 Lee, Zheng Lin Hwa Chong Inst- Hg Sch 13.23m 2.0
3 2155 Muhd, Taufiq Singapore Sports Sch 13.23m 0.8
4 1859 Tan, Kenneth Hwa Chong Inst- Hg Sch 12.70m 2.1
5 1796 Shanmugaratnam, Aran Atsuo Hwa Chong Inst- College 12.66m 1.9
6 1871 Yap, Kuan Yi, Wayne Hwa Chong Inst- Hg Sch 12.59m 2.1
— 1570 Wong, Sebastian Anglo Chinese JC ND

Event 106-B: Men Triple Jump 11.50-12.50

Flight 1
1 1784 Chew, Guan Yu Hwa Chong Inst- College 12.28m 0.3
2 2018 Goh, Aaron Raffles Institution 11.83m 1.0
— 1864 Tey, Zhi Hui, Edwin Hwa Chong Inst- Hg Sch ND

Event 106-C: Men Triple Jump < 11.50m

Flight 1
1 2281 Cheong, Wai Loon Victoria Sch 11.40m NWI
2 2292 Lim, Mingliang, Ryan Victoria Sch 11.20m NWI
2 1858 Tan, Jing Han Hwa Chong Inst- Hg Sch 11.20m NWI
4 2305 Chai, Dominic Arthur Whitley Sec Sch 11.10m NWI
4 2251 Gough, Douglas Unattached 11.10m NWI
6 1812 Chin, Wai Kit, Daniel Hwa Chong Inst- Hg Sch 10.50m NWI
— 1807 Chang, Kay Hou, Darrel Hwa Chong Inst- Hg Sch ND NWI
— 2152 Lin, Li Jie Singapore Sports Sch ND NWI
— 2299 Tan, Wei Ren, Ignatius Victoria Sch ND NWI

Event 107-A: Men Javelin Throw 800g >35.00

Flight 1
1 2319 Tay, Juin Lin Wings Athletic Club 53.10m
2 2275 Koh, Thong En Victoria JC 49.71m
3 1788 Goh, Adriel Hwa Chong Inst- College 45.72m
4 2261 Seow, Xian Wen, Andrew Unattached 42.95m
5 2296 Ng, Pei Xiang Victoria Sch 42.89m
6 1603 Chee, Wei Rong, Francis Catholic JC 39.30m
— 1606 Ng, Weihao, Ivan Catholic JC ND
— 1604 Gilmore, Pereira Shaine Catholic JC ND
— 1609 Tay, Hao Yuan Catholic JC ND
— 2318 Tan, Yong Sheng Wings Athletic Club ND

Event 107-B: Men Javelin Throw 800g <=35.00

Flight 1
1 1947 Chen, Jinlong Nanyang Poly 49.24m
2 1514 Wang, Fei Ahmad Ibrahim Sec Sch 43.88m
3 1985 Yeo, Yiwen, Adrian National JC 37.10m
4 2232 Lee, Gerald Temasek Poly 33.00m
4 1590 Selambram, Ashwin Bedok View Sec Sch 33.00m
— 2234 Liu, Qian Temasek Poly ND
— 2237 Neo, Silas Temasek Poly ND
— 1982 Loy, Zi Hao, Lennon National JC ND
— 2235 Muhammad, Nazirul Temasek Poly ND

Event 108-A: Men Javelin Throw 600g >35.00

Flight 1
1 1852 Seetoh, David Hwa Chong Inst- Hg Sch 43.38m
2 1824 Lee, Chun Yat Hwa Chong Inst- Hg Sch 38.89m

Event 108-B: Men Javelin Throw 600g <=35.00

Flight 1
1 1471 Ting, Terry Acs Indept 29.00m
2 1431 Lee, Keith L Acs Indept 25.00m
2 1805 Chan, Wai Kiu Hwa Chong Inst- Hg Sch 25.00m
— 1813 Chong, James Hwa Chong Inst- Hg Sch ND
— 1860 Tan, Stanley Hwa Chong Inst- Hg Sch ND
— 1843 Ng, Brandon Hwa Chong Inst- Hg Sch ND
— 1842 Neo, Shuen Rong Hwa Chong Inst- Hg Sch ND

Event 109-A: Men Javelin Throw 700g >35.00

Flight 1
1 1827 Lee, Justin Hwa Chong Inst- Hg Sch 51.43m
2 1841 Neo, Liang Tiong Hwa Chong Inst- Hg Sch 45.83m
3 1875 Yew, Don Hwa Chong Inst- Hg Sch 41.45m
4 1598 Tan, Hui Ming, George Catholic High Sch 40.74m
5 1706 Lee, Tong Yi Chung Cheng High Sch (Main) 37.89m
— 2293 Lim, Yi Wen, Shaun Victoria Sch ND
— 1850 Poh, De Sheng Hwa Chong Inst- Hg Sch ND

Event 109-B: Men Javelin Throw 700g <=35.00

Flight 1
1 1414 Chia, Terence B Acs Indept 35.00m
2 1840 Neo, Eng Chuan Hwa Chong Inst- Hg Sch 33.00m
2 1835 Lim, Jun Xiang Hwa Chong Inst- Hg Sch 33.00m
4 1511 -, Siraaj Ahmad Ibrahim Sec Sch 27.00m
4 1507 -, Iswandi Ahmad Ibrahim Sec Sch 27.00m
4 1440 Lim, Stephen Acs Indept 27.00m
— 1513 Thang, Andrew Ahmad Ibrahim Sec Sch ND

Event 201: Women 80 Meter Hurdles 0.762m

Section 1 Wind: 3.1
1 2137 Goh, Wei Ning Singapore Sports Sch 12.70
2 1657 Chia, Wen Yi, Shermaine Chij St Nicholas Girls’ Sch 13.11
3 1911 Cheong, Cheryl Nanyang Girls’ High Sch 13.47
4 1662 Ho, Lih Maan Chij St Nicholas Girls’ Sch 13.65
5 1913 Chong, Yvette Nanyang Girls’ High Sch 13.84
6 2145 Yeong, Shi Lin, Krista Singapore Sports Sch 13.84

Event 202: Women 100 Meter Hurdles 0.762m

Section 1 Wind: 1.7
1 1668 Koh, Fang Yu, Mabel Chij St Nicholas Girls’ Sch 16.06
2 1921 Lee, Mei En, Sarah Nanyang Girls’ High Sch 16.72
3 1931 Tan, Cher Yong, Kelly Nanyang Girls’ High Sch 16.87

Event 203: Women 100 Meter Hurdles 0.840m

Section 1 Wind: 1.5
1 2307 Ho, New Fei Wings Athletic Club 15.79
2 2138 Herman, Noreen Singapore Sports Sch 17.81
3 1554 Fu, Eunice Anglo Chinese JC 18.63
4 1561 Loo, Sarah Anglo Chinese JC 18.65

Section 2 Wind: 1.1
1 1780 Tan, Amanda Hwa Chong Inst- College 16.30
2 1781 Tan, Wan Teng Hwa Chong Inst- College 17.27
3 1557 Law, Angel Anglo Chinese JC 18.53
4 1519 Ng, Virnice Anderson JC 20.68

Event 204: Men 100 Meter Hurdles 0.840m

Section 1 Wind: 2.0
1 2303 Toh, Ren Jie, Sean Victoria Sch 14.90
2 1469 Teh, Jing Long Acs Indept 15.54
3 1453 Ng, Darren Acs Indept 16.00
4 1432 Lee, Nicholas Acs Indept 18.07
5 2286 Heng, Zi Zen Victoria Sch 18.69

Event 205: Men 100 Meter Hurdles 0.914m

Section 1 Wind: 1.3
1 2277 B Chevi Rafiudin, Muhyiddin Haq Victoria Sch 15.86
2 1450 Ng, Brandon Acs Indept 15.93
3 1874 Yeo, Zhi Rong, John Hwa Chong Inst- Hg Sch 16.00
4 2314 Lim, Roy Wings Athletic Club 16.50

Section 2 Wind: 3.2
1 2036 Ng, Junrui Raffles Institution 14.62
2 2169 Lim, Jovan St Patrick’s Sch 15.26
3 1822 Kee, Yongxiang, Tommy Hwa Chong Inst- Hg Sch 16.20

Event 206: Men 110 Meter Hurdles 0.990m

Section 1 Wind: 1.4
1 1577 B Roalan, Ridzwan Auckland Uni of Technology 15.08
2 1569 Wei, Joel Anglo Chinese JC 15.38
3 1785 Chia, Yu Wei Hwa Chong Inst- College 17.70

Event 207: Men 110 Meter Hurdles 1.067m

Section 1 Wind: 2.8
1 1527 Ngoh, Jenson Anderson JC 18.34
2 1523 Hong, Shao Ming Anderson JC 19.02
3 1531 Tng, Joel Anderson JC 19.76

Event 208-A: Women 100 Meter Dash <13.0

Section 1 Wind: 2.0
1 1958 Choo, Sze-Min, Amanda Nanyang Tech Uni 12.13
2 1576 Purba, Balpreet Kaur Auckland Uni of Technology 12.41
3 2057 Chng, Joanna Raffles JC 12.61
4 1772 Chong, Jiayuan Hwa Chong Inst- College 12.85
5 2306 Hanim, Asmah Wings Athletic Club 12.93

Event 208-B: Women 100 Meter Dash 13.0-13.5

Section 1 Wind: 1.8
1 2139 Lau, Mei Xian Singapore Sports Sch 12.94
2 2270 Fox, Amanda United World College 13.11
3 1921 Lee, Mei En, Sarah Nanyang Girls’ High Sch 13.28
4 2238 -, Melanie Francisca Unattached 13.41
5 2310 Wong, Kit Fei Wings Athletic Club 13.42
6 1704 Lim, Amanda Chung Cheng High Sch (Main) 13.53
7 1973 Usarin, Udomkichdecha National JC 14.09

Section 2 Wind: 2.6
1 1780 Tan, Amanda Hwa Chong Inst- College 13.08
2 1652 Chang, Ping Chij St Nicholas Girls’ Sch 13.23
3 2138 Herman, Noreen Singapore Sports Sch 13.36
4 2140 Lee, Ya Yu, Amanda Singapore Sports Sch 13.49
5 2141 Loo, Jin Tian, Valerie Singapore Sports Sch 13.52
6 2309 Ng, Sabrina Wings Athletic Club 13.53
7 1919 Koh, Bella Nanyang Girls’ High Sch 13.58

Section 3 Wind: 2.5
1 2129 -, Habibah Najihahbi Singapore Sports Sch 13.09
2 2080 Tiang, Lixuan, Alicia Republic Poly 13.21
3 2308 Lin, Siqi Wings Athletic Club 13.33
4 1932 Tan, Ching Yi Nanyang Girls’ High Sch 13.34
5 1773 Lee, Jiawen Hwa Chong Inst- College 13.42
6 1748 Tan, Shi Ying Dunman High Sch 13.60

Event 208-C: Women 100 Meter Dash 13.5-14.0

Section 1 Wind: 3.8
1 1993 Koh, Hui Fang, Rachel Raffles Girls’ Sch 13.54
2 2132 -, Ree Tyra Summer Singapore Sports Sch 13.79
3 1645 Mohd Ali, Fatin Nazirah Chij Sec (Tp) 13.80
4 2109 Choo, Nelly Sengkang Sec Sch 13.95
5 1911 Cheong, Cheryl Nanyang Girls’ High Sch 14.06
6 2228 Lin, Ruth Temasek Poly 14.25
7 2182 Elisha, Thiara Swift Athletes Assn 15.61

Section 2 Wind: 2.7
1 2243 Yang, Rachel Isabel Unattached 13.28
2 2059 Quey, Amanda Raffles JC 13.49
3 2136 Goh, Lynette Singapore Sports Sch 13.89
4 1940 Yeo, Sabrina Nanyang Girls’ High Sch 14.14
5 1623 Tay, Ying Ying Cedar Girls’ Sec Sch 14.17
6 1553 Choo, Tyanne Anglo Chinese JC 14.22
7 2184 Nada, Ahmad Khalid Swift Athletes Assn 14.31
8 1896 Chan, Liwen Millenia Institute 14.83

Section 3 Wind: 2.6
1 1939 Wee, Melissa Nanyang Girls’ High Sch 13.73
2 1674 Lee, Zi Yi, Amanda Chij St Nicholas Girls’ Sch 13.81
3 1992 Jean, Chiew Ling Raffles Girls’ Sch 13.87
4 1536 Lee, Mei Ying, Natalie Ang Mo Kio Sec Sch 13.93
5 2108 Cai, Huiqing Sengkang Sec Sch 14.02
6 1517 Koh, Clarissa Anderson JC 14.28

Section 4 Wind: 0.7
1 1620 Poon, Jia Xin, Clara Cedar Girls’ Sec Sch 13.45
2 1923 Lim, Jin Yi Nanyang Girls’ High Sch 13.85
3 2131 -, Nurul Sakina Singapore Sports Sch 13.89
4 2008 Wee, Natalie Raffles Girls’ Sch 13.93
5 1657 Chia, Wen Yi, Shermaine Chij St Nicholas Girls’ Sch 14.07
6 1703 Liew, Teresa Chung Cheng High Sch (Main) 14.14
7 1555 Janeth, Jennifer Anglo Chinese JC 14.90

Section 5 Wind: 1.8
1 2227 Leong, Jayne Temasek Poly 13.82
2 1936 Tay, Jing Ying Nanyang Girls’ High Sch 13.93
3 1897 Hassan, Noratiqah Millenia Institute 13.94
4 2133 Abdul Latiff, Nabilah Singapore Sports Sch 14.18
5 2010 Yee, Chern Hwee Raffles Girls’ Sch 14.44
6 1969 Chong, Hui Zhi, Amanda National JC 14.59

Event 208-D: Women 100 Meter Dash 14.0-14.5

Section 1 Wind: 5.7
1 1639 Kuan, Laura Chij Sec (Tp) 14.11
2 1518 Lai, Chien Lan Anderson JC 14.19
3 1625 -, Juliet Diane Jane Changkat Changi Sec Sch 14.31
4 1720 Koh, Petrina Crescent Girls’ Sch 14.33
5 1610 -, Nurhidayu Cedar Girls’ Sec Sch 14.52
6 1745 Koh, Wenning Dunman High Sch 14.57
7 1705 Teo, Melody Chung Cheng High Sch (Main) 14.63
8 1713 Chua, Dawn Crescent Girls’ Sch 14.84

Section 2 Wind: 2.5
1 1622 Tan, Amanda Cedar Girls’ Sec Sch 13.68
2 1991 Djuhar, Elisa Raffles Girls’ Sch 14.17
3 1933 Tan, Kimberly Nanyang Girls’ High Sch 14.31
4 1712 Chua, Cindy Crescent Girls’ Sch 14.60
5 1627 Fareez O A, Fatin Afiqah Changkat Changi Sec Sch 14.77
6 1722 Lim, Michelle Crescent Girls’ Sch 14.92

Section 3 Wind: 2.1
1 2205 Ng, Soo Han Tanjong Katong Sec Sch 13.97
2 1743 Ko, Sharon Dunman High Sch 13.99
3 1997 Lim, Enyu, Jolene Raffles Girls’ Sch 14.15
4 1613 Ang, Celynn Cedar Girls’ Sec Sch 14.26
5 1626 Carino C, Mitz Muriel Changkat Changi Sec Sch 14.76
6 1735 Teh, Cai Yi Crescent Girls’ Sch 15.50

Section 4 Wind: 3.8
1 1906 Ang, Jia Yun Nanyang Girls’ High Sch 13.74
2 1662 Ho, Lih Maan Chij St Nicholas Girls’ Sch 14.12
3 1615 Heng, Li Jiao Cedar Girls’ Sec Sch 14.13
4 1725 Monteiro, Amelia Crescent Girls’ Sch 14.87
5 1747 Ng, Su Qin Dunman High Sch 15.14
6 1945 Tan, Chor Hoon Nanyang Poly 15.61

Event 208-E: Women 100 Meter Dash 14.5-15.0

Section 1 Wind: 3.9
1 1646 Oh, Charlene Chij Sec (Tp) 14.29
2 1738 Chua, Isabelle Dunman High Sch 14.76
3 1537 Lim, Ni Jun Ang Mo Kio Sec Sch 14.94
4 2082 Bay, Hui Shan River Valley High Sch 15.27

Section 2 Wind: 3.5
1 1539 Sng, Qi Huan Ang Mo Kio Sec Sch 14.60
2 1641 Liaw, Trisha Chij Sec (Tp) 14.74
3 2119 Tan, Esther Singapore Poly 15.13
4 1516 Chua, Stephanie Anderson JC 15.15
5 2094 Zheng, Xiao River Valley High Sch 15.59

Event 208-F: Women 100 Meter Dash 15.0-15.5

Section 1 Wind: 3.5
1 2006 Tan, Yu Ann Raffles Girls’ Sch 14.72
2 1749 Wong, Melanie Dunman High Sch 14.91
3 2091 Tuieng, Seok Yin River Valley High Sch 14.97
4 2088 Soh, Tim Hui, Averil River Valley High Sch 15.13
5 2085 Low, Yan Ting, Hilda River Valley High Sch 15.47
6 2206 Xu, Betty Tanjong Katong Sec Sch 15.97

Section 2 Wind: 2.9
1 1700 Yip, Pui Bing, Winnie Chij St Nicholas Girls’ Sch 15.02
2 2083 Lim, Kei Ying, Charmaine River Valley High Sch 15.67
3 2203 -, Tiara Tanjong Katong Sec Sch 15.94
4 2090 Tan, Wei River Valley High Sch 16.01
5 1733 Tan, Elvira Crescent Girls’ Sch 16.38

Section 3 Wind: 4.3
1 2089 Tan, Guan Lin River Valley High Sch 14.87
2 2204 Loh, Shannon Tanjong Katong Sec Sch 15.12
3 1649 Ang, Jia Xin Chij St Nicholas Girls’ Sch 15.20
4 1717 Jee, Audrey Crescent Girls’ Sch 16.09

Event 208-G: Women 100 Meter Dash >15.5

Section 1 Wind: 4.1
1 1741 Jiang, Yixuan, Joey Dunman High Sch 15.19
2 2064 Ismail, Nur Syamn Reds Xtreme 15.54
3 2093 Yeo, Ai Lin, Valerie River Valley High Sch 15.70
4 2092 Wen, Jiahui River Valley High Sch 15.86
5 1538 Seet, Min Yi Ang Mo Kio Sec Sch 16.66

Section 2 Wind: 2.3
1 1535 Koh, Hui Lin Ang Mo Kio Sec Sch 15.10
2 2087 See, Jia Min, Sheena River Valley High Sch 15.82
3 2084 Loh, Yun Yi River Valley High Sch 16.32

Event 209-A: Men 100 Meter Dash <11.0

Section 1 Wind: 3.7
1 1579 Kang, Calvin Auckland Uni of Technology 10.65
2 2312 Jamal, Muhd Amiruddin Wings Athletic Club 10.74
3 2316 Poh, Seng Song Wings Athletic Club 10.76
4 1761 U.K, Shyam Flash Athletic Club 10.89
5 2322 Yeo, Foo Ee, Gary Wings Athletic Club 11.10

Section 2 Wind: 4.3
1 1946 Abdul, Abdul Rahman Nanyang Poly 10.91
2 2313 Khoo, Kenneth Wings Athletic Club 11.01
3 2311 Abdul Halim, Abdul Hakeem Wings Athletic Club 11.04
4 2321 Wang, Kan, Kenneth Wings Athletic Club 11.17

Event 209-B: Men 100 Meter Dash 11.0-11.5

Section 1 Wind: 2.1
1 2317 Tan, Lance Wings Athletic Club 11.11
2 1902 Sathiyanesan, Shalindran Millenia Institute 11.24
3 1967 Tham, Chun Kit, Paul Nanyang Tech Uni 11.33
4 2252 Gupta, Prayaank Unattached 11.40
5 2256 Lim, Jin Xing Unattached 11.44
6 1468 Tee, Yu Jin Acs Indept 11.53
7 2113 Foo, Aaron Sengkang Sec Sch 11.61

Section 2 Wind: 3.2
1 2022 Kamarul, Raja Raffles Institution 11.05
2 2081 Tan, Zhi Wei, Kyser Republic Poly 11.32
3 2262 Soon, Meng Choon Unattached 11.46
4 1785 Chia, Yu Wei Hwa Chong Inst- College 11.57
5 1798 Tan, Jun Li Hwa Chong Inst- College 11.72
6 1903 Teo, Conan Millenia Institute 11.92
— 2267 Yazan, Shahrul Unattached DNF

Section 3 Wind: 1.2
1 1789 Leong, Yuan Zhang Hwa Chong Inst- College 11.29
2 2258 Mohamad, Hilmi Unattached 11.38
3 1898 Chua, Jonathan Millenia Institute 11.39
4 1760 Tan, Soon Ho Flash Athletic Club 11.43
5 1782 Ang, Shao Jie Hwa Chong Inst- College 11.62
6 2265 Wong, Ruben Unattached 12.08

Event 209-C: Men 100 Meter Dash 11.5-12.0

Section 1 Wind: 3.5
1 2193 B Yusoff, Mohd Fauzi Swift Athletes Assn 11.26
2 2124 Lee, Boon Kiat Singapore Poly 11.77
3 2037 Ong, Kieran Raffles Institution 11.78
4 1587 Lim, Chin Ken Bedok View Sec Sch 12.03
5 2230 Choy, Adriel Temasek Poly 12.27
6 1819 Ho, Rui Lin, Brian Hwa Chong Inst- Hg Sch 12.29
7 2279 B Mohd F A, Mohd Irsyad Victoria Sch 12.58

Section 2 Wind: 1.8
1 2272 Darn, Gem United World College 11.19
2 2196 Mohd Refunggi, Mohd Nasir Swift Athletes Assn 11.32
3 2149 Coates, Jamie Singapore Sports Sch 11.41
4 1568 Tang, John Anglo Chinese JC 11.90
5 1825 Lee, Hong Yi Hwa Chong Inst- Hg Sch 11.98
6 1439 Lim, Patrick Acs Indept 12.16
7 2225 Seng, En Quan Temasek JC 12.19

Section 3 Wind: 2.4
1 2233 Lim, Eugene Temasek Poly 11.78
2 2156 Sawal, Rafiuddin Singapore Sports Sch 11.98
3 1810 Chia, Jia Xuan, Joel Hwa Chong Inst- Hg Sch 12.08
4 2254 Lim, Chin Chuan, Gabriel Unattached 12.11
5 2100 Lim, Chong Yan River Valley High Sch 12.29
6 1874 Yeo, Zhi Rong, John Hwa Chong Inst- Hg Sch 12.39
7 1822 Kee, Yongxiang, Tommy Hwa Chong Inst- Hg Sch 12.43

Section 4 Wind: 3.2
1 1965 Shoon, Ming Hui Nanyang Tech Uni 11.59
2 1636 Tan, Boon Han Changkat Changi Sec Sch 11.77
3 2151 Lim, Dennis Singapore Sports Sch 11.82
4 1899 Lim, Chester Millenia Institute 12.28
5 1863 Tay, Chin Keat, Samuel Hwa Chong Inst- Hg Sch 12.36
6 1509 -, Kwan Yee Ahmad Ibrahim Sec Sch 12.41

Section 5 Wind: 2.8
1 2190 Abdul Halim Saiyat, Ali Swift Athletes Assn 11.17
2 2232 Lee, Gerald Temasek Poly 11.51
3 2263 Tan, Wynner Unattached 11.77
4 2171 Ng, Justin St Patrick’s Sch 11.90
5 1457 Siregar, Elsufyan Acs Indept 12.16
6 1846 Ng, Kok Siong, Jeremy Hwa Chong Inst- Hg Sch 12.25

Section 6 Wind: 3.0
1 1880 Perchard, Will Insworld School 11.30
2 1455 Sim, Harris Acs Indept 11.57
3 2115 Muhammad, Haikal Sengkang Sec Sch 11.81
4 1806 Chan, Zhiyuan, Donovan Hwa Chong Inst- Hg Sch 11.86
5 1563 Ang, Ren Anglo Chinese JC 11.97
6 1901 Muhammad, Fadly Millenia Institute 13.91

Section 7 Wind: 1.6
1 2197 Mohd Refunggi, Mohd Nasri Swift Athletes Assn 11.62
2 1876 Zhou, Shicheng Hwa Chong Inst- Hg Sch 11.77
3 1506 -, Firman Ahmad Ibrahim Sec Sch 12.19
4 1565 Kamarulzaman, Elliotz Anglo Chinese JC 12.59
5 1900 Lin, Mingfa Millenia Institute 12.65

Event 209-D: Men 100 Meter Dash 12.0-12.5

Section 1 Wind: 3.5
1 1631 B Mohd Yusri, Mohd Aliefi Changkat Changi Sec Sch 11.94
2 2231 Christopher, Adrian Temasek Poly 11.99
3 1952 Ong, Daryl Nanyang Poly 12.04
4 1752 Han, Yuhding Dunman High Sch 12.24
5 2103 Ng, Wen Jia River Valley High Sch 12.62
6 2104 Sim, Shi Long, Shawn River Valley High Sch 13.00

Section 2 Wind: 1.6
1 1633 B Zainal, Muhd Zuhir Changkat Changi Sec Sch 12.15
2 1956 Tan, Si Hao Nanyang Poly 12.39
3 2157 Shi, Seamus Singapore Sports Sch 12.65
4 2098 Lee, Zheng Hui, Bryce River Valley High Sch 13.10

Section 3 Wind: 1.3
1 2150 Gopal, Vivekanand Singapore Sports Sch 11.89
2 2112 Cheng, Sebastian Sengkang Sec Sch 12.12
3 2247 Chan, Weijie Unattached 12.29
4 1508 -, Jayswaran Ahmad Ibrahim Sec Sch 12.37
5 1570 Wong, Sebastian Anglo Chinese JC 12.60
6 1420 Gan, Shawn Acs Indept 12.83

Section 4 Wind: 2.9
1 1540 -, Mohd Khalis Ang Mo Kio Sec Sch 11.65
2 1583 B Zulhilmi, Afiqul Adib Bedok View Sec Sch 11.94
3 2297 Tan, Lu Wei, Ignatius Victoria Sch 12.26
4 1461 Tan, Jun Kai Acs Indept 12.45
5 1504 -, Afif Ahmad Ibrahim Sec Sch 12.56

Section 5 Wind: 2.6
1 2229 Chan, Joseph Temasek Poly 11.89
2 2153 Mohd, Hanif Singapore Sports Sch 11.97
3 2288 Kiew, Ray Victoria Sch 12.34
4 2167 Goh, Wei Xian St Patrick’s Sch 12.40
5 1756 Teo, Xuan Hua, Sean Dunman High Sch 12.57
6 2102 Low, Zun Siong River Valley High Sch 12.83

Section 6 Wind: 0.9
1 2159 Tang, Nicholas Singapore Sports Sch 12.12
2 1505 -, Azmin Ahmad Ibrahim Sec Sch 12.15
3 2181 Yeo, Gerard St Patrick’s Sch 12.26
4 2237 Neo, Silas Temasek Poly 12.44
5 1754 Tan, Kuan Liang Dunman High Sch 12.46
6 2101 Lim, Zeming River Valley High Sch 12.72

Event 209-E: Men 100 Meter Dash 12.5-13.0

Section 1 Wind: 2.2
1 1751 Chan, Deon Dunman High Sch 12.42
2 2032 Lin, Jethro Raffles Institution 12.66
3 2175 Sebastian, Joseph St Patrick’s Sch 12.75
4 1983 Tay, Kai Liang, Joel National JC 13.09
5 2170 Nazir, Mohd Prem St Patrick’s Sch 13.38
6 2027 Lee, Matthew Raffles Institution 13.45

Section 2 Wind: 4.1
1 1530 Tan, Yi Yang Anderson JC 12.48
2 2117 Roslee, Zainal Sengkang Sec Sch 12.71
3 2273 Hejil, Jan United World College 12.90
4 2174 Russell, Dragon St Patrick’s Sch 13.15
5 2041 Sim, Mingshi Raffles Institution 13.21

Section 3 Wind: 1.0
1 2047 Tian, Fu Kai Raffles Institution 12.72
2 2301 Tay, Zhi Wei, Timothy Victoria Sch 12.84
3 1525 Kong, Ching Wan Anderson JC 12.91
4 2168 Liew, Leslie St Patrick’s Sch 13.23
5 1753 Oh, Da Wei Dunman High Sch 13.45
6 1976 Kovalan, Sashti National JC 13.53

Section 4 Wind: 1.7
1 1765 Lee, Daryl Guangyang Sec Sch 12.48
2 1802 Ang, Jia Ming Hwa Chong Inst- Hg Sch 12.64
3 2033 Lok, Douglas Raffles Institution 12.90
4 2172 Peh, Leroy St Patrick’s Sch 12.96
5 1977 Lee, Wen Loong National JC 12.99
6 2071 B Supaat, Suhaizat Reds Xtreme 13.83

Section 5 Wind: 4.9
1 2207 -, Amar Tanjong Katong Sec Sch 12.11
2 2118 Yeo, Cheng Yao Sengkang Sec Sch 12.69
3 1975 Heng, Te Fu National JC 12.75
4 2052 Wong, Zhiyuan Raffles Institution 12.93
5 2162 Abdullah, Muhd Hidhir St Patrick’s Sch 12.98

Event 209-F: Men 100 Meter Dash 13.0-13.5

Section 1 Wind: 1.6
1 1858 Tan, Jing Han Hwa Chong Inst- Hg Sch 12.76
2 2213 Naradadewa, Badai Tanjong Katong Sec Sch 13.21
3 1764 Kwan, Marcus Guangyang Sec Sch 13.39
4 2154 Muhd, Haziq Singapore Sports Sch 13.52
5 1981 Low, Wei Quan National JC 13.59

Section 2 Wind: 3.4
1 2251 Gough, Douglas Unattached 12.71
2 1815 Goh, Shi En, Nathaniel Hwa Chong Inst- Hg Sch 12.84
3 1870 Yam, Hoesoon, Lester Hwa Chong Inst- Hg Sch 13.14
4 1762 Chua, Clement Guangyang Sec Sch 13.26
5 2211 Lee, Paul Tanjong Katong Sec Sch 13.31
6 2283 Chue, Bing Hao, Edwin Victoria Sch 13.54

Section 3 Wind: 2.0
1 2271 Chiu, Robert United World College 12.47
2 2160 Tang, Sebastian Singapore Sports Sch 12.53
3 2212 Loh, Zheng Jia Tanjong Katong Sec Sch 12.66
4 1763 Effendy, Edrick Guangyang Sec Sch 12.89
5 2298 Tan, Wei Jie, Eugene Victoria Sch 13.62
6 1849 Ow Yeong, Yu Xiang Hwa Chong Inst- Hg Sch 14.37

Section 4 Wind: 1.4
1 2068 B Hussein, Shafie Reds Xtreme 12.60
2 2305 Chai, Dominic Arthur Whitley Sec Sch 12.90
3 2148 Chan, Nicholas Singapore Sports Sch 12.94
4 1837 Liu, Song Yu Hwa Chong Inst- Hg Sch 13.26
5 1768 Wong, Raymond Guangyang Sec Sch 13.54
6 2107 Wong, Jun Jie, Alvin River Valley High Sch 13.95

Event 209-G: Men 100 Meter Dash >13.5

Section 1 Wind: 1.7
1 1541 Ang, Jun Hao Ang Mo Kio Sec Sch 12.83
2 2209 Ang, Peng Da Tanjong Katong Sec Sch 13.19
3 1546 Lim, Kaijie, Eugene Ang Mo Kio Sec Sch 13.53
4 1444 Lock, Darryl Acs Indept 13.91
5 1547 Neo, Wei Jie, Derek Ang Mo Kio Sec Sch 14.47
6 2096 Cheong, Jie Hui River Valley High Sch 14.85

Section 2 Wind: 1.5
1 1545 Lim, Jun Yan Ang Mo Kio Sec Sch 13.04
2 1549 Oo, Kyaw Zin Ang Mo Kio Sec Sch 13.71
3 2214 Phua, Johnny Tanjong Katong Sec Sch 13.90
4 2097 Lee, Wei Wen, Bryan River Valley High Sch 14.21

Section 3 Wind: 1.1
1 1820 Huang, Sirui Hwa Chong Inst- Hg Sch 13.26
2 1543 Chow, Ka-Wing, Marcus Ang Mo Kio Sec Sch 13.35
3 2208 -, Kai Jun Tanjong Katong Sec Sch 13.53
4 1542 Ang, Shuo Jian Ang Mo Kio Sec Sch 13.64
5 2302 Teoh, Jia Wen Victoria Sch 13.90
6 2095 Ang, Yi Ming River Valley High Sch 14.66

Event 210-A: Women 1500 Meter Run <5:30.0

Section 1
1 1656 Chew, Hanyu Chij St Nicholas Girls’ Sch 5:10.22
2 1532 Raja, Ranjitha Anderson Sec Sch 5:10.34
3 2187 Goodwin, Vicky Swift Athletes Assn 5:17.08
4 2185 Phua, Hui Qin Swift Athletes Assn 5:28.28
5 1624 Wan, Zahrah Cedar Girls’ Sec Sch 5:30.93
6 1617 John, Jedidah Cedar Girls’ Sec Sch 5:30.94
7 1904 Paterson, Melinda Mr25 5:33.55

Event 210-B: Women 1500 Meter Run 5:30-5:50

Section 1
1 1692 Tan, Ying Jing Chij St Nicholas Girls’ Sch 5:52.71
2 1672 Lee, Le Xin, Francoise Chij St Nicholas Girls’ Sch 5:55.76
3 1683 Ng, Wei Ting Chij St Nicholas Girls’ Sch 5:58.18
4 1485 -, Kim Ahmad Ibrahim Sec Sch 5:59.75
5 1651 Chan, Ying Ying Chij St Nicholas Girls’ Sch 5:59.78
6 1750 Yap, Qian Jun Dunman High Sch 6:02.42
7 2063 Ariffin, Nurizzatie Reds Xtreme 6:03.91
8 1520 Toh, Qiu Rong Anderson JC 6:10.64
9 1694 Teo, Serlin Chij St Nicholas Girls’ Sch 6:14.12

Section 2
1 1675 Li, Ying Si, Winsy Chij St Nicholas Girls’ Sch 5:50.87
2 1678 Lim, Yan Han, Jianelle Chij St Nicholas Girls’ Sch 5:51.51
3 1621 Shaik, Syasya Cedar Girls’ Sec Sch 5:53.09
4 1648 Teo, Joanna Chij Sec (Tp) 5:53.78
5 1682 Ng, Song Hui, Ruth Chij St Nicholas Girls’ Sch 6:00.21
6 1494 Khai, Yi Yin Ahmad Ibrahim Sec Sch 6:21.61
7 1653 Chen, Shuping, Natalie Chij St Nicholas Girls’ Sch 6:34.41
8 1663 Ho, Min Qi, Chloe Chij St Nicholas Girls’ Sch 6:41.80

Event 210-C: Women 1500 Meter Run 5:50-6:20
(note: Event 210-C & Event 210-D combined)

Section 1
1 1996 Lian, Xueli, Bernice Raffles Girls’ Sch 5:42.28
2 1707 -, Magashastini Crescent Girls’ Sch 5:51.05
3 1989 Bhuvanakrishna, Thakshynee Raffles Girls’ Sch 5:52.88
4 2217 Goh, Hui Lin, Debbie Temasek JC 5:53.95
5 2219 Liow, Leticia Temasek JC 5:59.43
6 1910 Cheng, En Yi, Sheila Nanyang Girls’ High Sch 6:01.18
7 1909 Chao, Priscilla Nanyang Girls’ High Sch 6:07.07
8 1994 Lei, Yu Tan Raffles Girls’ Sch 6:07.66
9 1716 Fong, Si Ying Crescent Girls’ Sch 6:09.92
10 1515 Ang, Ivy Anderson JC 6:12.24
11 1715 Chuan, Su Jean Crescent Girls’ Sch 6:13.30
12 2000 Ng, Gek Yin, Jiya Raffles Girls’ Sch 6:26.59
13 2005 Tan, Sher Meen Raffles Girls’ Sch 6:27.18
14 2004 Say, Selene Raffles Girls’ Sch 6:27.19
15 1714 Chua, Hui Chee Crescent Girls’ Sch 6:28.00
16 1740 Hsu, Jingyi Dunman High Sch 6:28.44
17 1731 Quek, Amanda Crescent Girls’ Sch 6:40.18
18 1727 Ong, Janeen Crescent Girls’ Sch 6:51.26

Event 211-A: Men 1500 Meter Run <4:35.0

Section 1
1 1960 -, Muhd Shah Feroz Nanyang Tech Uni 4:15.33
2 2073 Jayaraman, Darshananth Reds Xtreme 4:17.98
3 2146 Abdul, Rahman Singapore Sports Sch 4:21.11
4 2199 Ong, Marcus Swift Athletes Assn 4:24.57
5 2195 Lawrence, Scott Swift Athletes Assn 4:27.60
6 2250 Foo, Mao Cheen Unattached 4:30.48
7 1430 Lee, Chang Ming, Benjamin Acs Indept 4:31.03
8 2031 Lim, Zhi Ming Raffles Institution 4:31.04
9 2200 Patwell, Killian Swift Athletes Assn 4:33.17
10 1443 Lim, Zhizhe, Garry Acs Indept 4:34.50
11 2055 Yong, Shi Kai Raffles Institution 4:35.07
12 1459 Soh, Yuan Zheng, Benjamin Acs Indept 5:08.57
13 1464 Tang, Soon Chien, Joel Acs Indept 5:08.61
14 1428 Kunnasagaran, Arjun Acs Indept 5:13.84
15 1427 Koh, Teng Kiat Acs Indept 5:20.93
16 1452 Ng, Chin San Acs Indept 5:25.19
17 1456 Sim, Tien Wen, Joseph Acs Indept 5:33.50
18 1404 Aw, Sze Jet Acs Indept 5:51.90

Event 211-B: Men 1500 Meter Run 4:35-4:50

Section 1
1 1892 Pakirisamy, Anantharaj Ite College West 4:30.90
2 2201 Yatim, Juwahir Swift Athletes Assn 4:34.16
3 2026 Lee, Guan Lin Raffles Institution 4:34.57
4 1447 Low, Zhi Shen, Jonathan Acs Indept 4:35.15
5 2255 Lim, Daryl Unattached 4:36.59
6 2194 Ilyas, Muhammad Swift Athletes Assn 4:37.07
7 2078 S, Surya Reds Xtreme 4:41.22
8 2127 Quak, Chun Ming Singapore Poly 4:42.41
9 2147 Arasu, Prakash Singapore Sports Sch 4:43.82
10 1403 Abdul Rashid, Farhan Acs Indept 4:46.52
11 2158 T, Haarishankar Singapore Sports Sch 4:47.75
12 2016 Chiang, Cho Han Raffles Institution 4:50.56
13 1950 Leong, Jiarong Nanyang Poly 4:55.48
14 1953 Peh, Jun Xiang, Jerome Nanyang Poly 5:00.07
15 1826 Lee, Jun Yi Hwa Chong Inst- Hg Sch 5:02.78
16 1861 Tan, Wee Teck Hwa Chong Inst- Hg Sch 5:04.35
17 1401 -, Danny Acs Indept 5:14.20

Event 211-C: Men 1500 Meter Run 4:50-5:10

Section 1
1 1419 Devaraj, Zachary Ryan Acs Indept 4:39.47
2 2125 Lee, Jansen Singapore Poly 4:43.71
3 2121 -, Shamugan Singapore Poly 4:51.70
4 2223 Fong, Issac Temasek JC 4:52.72
5 1449 Nadarajan, Kasi Gopikanna Acs Indept 4:55.59
6 1963 Oon, Kuan Yong Nanyang Tech Uni 4:57.25
7 2210 Goh, Stefan Tanjong Katong Sec Sch 4:58.11
8 1473 Wang, Pinwen, Joel Acs Indept 4:58.72
9 2257 Lim, Tien Aik Unattached 5:00.51
10 1442 Lim, Yi Fang, Sean Acs Indept 5:00.79
11 2048 Vijayraghavan, Varun Raffles Institution 5:01.46
12 1818 Ho, Irvin Hwa Chong Inst- Hg Sch 5:02.14
13 2028 Leong, Jia Juin, Benjamin Raffles Institution 5:04.46
14 1855 Sim, Zhi Jian Hwa Chong Inst- Hg Sch 5:07.16
15 2051 Wong, Nathaneal Raffles Institution 5:10.52
16 2034 Lum, Dong Yee Raffles Institution 5:10.56
17 2075 Lai, Norman Reds Xtreme 5:10.70
18 2020 Jamaludeen, Muhd Syamir Raffles Institution 5:13.47
19 1409 Chan, U-Chen, Jonathan Acs Indept 5:22.55
20 2017 Devaprasad, Reuben Raffles Institution 5:23.92
21 1848 Ong, Alvin Hwa Chong Inst- Hg Sch 5:32.56
22 1856 Sung, Andrew Hwa Chong Inst- Hg Sch 5:34.96
23 2066 B Azhar, Hanafi Reds Xtreme 5:36.43
24 2067 B Difari, Jumizat Reds Xtreme 5:37.42
25 1434 Lee, Wei Sheng Acs Indept 5:38.60
26 2054 Yeow, Everest Raffles Institution 5:50.72

Event 211-D: Men 1500 Meter Run >5:10

Section 1
1 2189 -, Philip Swift Athletes Assn 4:49.26
2 1592 Tan, Jasper Bedok View Sec Sch 5:14.25
3 1448 Mun, Wei-En Acs Indept 5:20.64
4 1585 Chuah, Ryo Bedok View Sec Sch 5:23.65
5 1424 Kan, Chi-Hsuan Acs Indept 5:24.87
6 1889 Singh, Sanjeet Ite College East 5:26.88
7 1758 Yan, Jian Feng Dunman High Sch 5:28.24
8 2226 Singh, Manasui Temasek JC 5:29.36
9 1594 Wong, Yew Fei Bedok View Sec Sch 5:40.00
10 1755 Tan, Sean Dunman High Sch 5:44.01
11 1593 Tang, Raymond Bedok View Sec Sch 6:02.33
12 2012 B Mohd, Muhd Syafiq Raffles Institution 6:02.83
13 1881 -, Khidhir Ite College East 6:28.57
14 2070 B Sainal, Fino Reds Xtreme 6:30.42
15 1635 Ng, Jun Hao, Nicholas Changkat Changi Sec Sch 6:51.41
— 1862 Tang, Benjamin Hwa Chong Inst- Hg Sch DNF

Section 2
1 1477 Zhang, Zhiming Acs Indept 5:01.58
2 2198 Muller, Thomas Swift Athletes Assn 5:07.06
3 2023 Ku, Pao-Jung Raffles Institution 5:15.35
4 1628 Arevarlagan, Haridass Changkat Changi Sec Sch 5:17.66
5 1634 Lou, Kok Ping, Jeremy Changkat Changi Sec Sch 5:22.32
6 1470 Teo, Yi Rong, Gregory Acs Indept 5:26.63
7 2013 Cheng, Lu Raffles Institution 5:29.96
8 1853 Seoh, Sean Hwa Chong Inst- Hg Sch 5:31.66
9 1586 Gan, Chee Hui Bedok View Sec Sch 5:37.12
10 2011 Ang, Chen Xiang Raffles Institution 5:40.90
11 1591 Soh, Marcus Bedok View Sec Sch 5:41.56
12 2040 Rames, Haris Raffles Institution 5:49.80
13 2069 B Juraimy, Rafiq Reds Xtreme 6:27.24
14 2079 Said, Ismail Reds Xtreme 6:29.84
15 1883 -, Muhd Hambali Ite College East 6:32.27

Event 212-A: Women Discus Throw 1kg >25.00

Flight 1
1 1891 Wan, Lay Chi Ite College West 45.97m
2 1770 Chia, Audrey Hwa Chong Inst- College 31.40m
3 1999 Lim, Wei Ying Raffles Girls’ Sch 26.57m
4 1661 Ho, Jia Ying, Pamela Chij St Nicholas Girls’ Sch 26.12m
— 1489 -, Shamim Ahmad Ibrahim Sec Sch ND
— 1495 Law, Lining Ahmad Ibrahim Sec Sch ND
— 1696 Thio, Jia En Chij St Nicholas Girls’ Sch ND
— 1558 Lee, Yi Anglo Chinese JC ND
— 1550 -, Kelly Anglo Chinese JC ND
— 1560 Lim, Victoria Anglo Chinese JC ND

Event 212-B: Women Discus Throw 15.00-25.00

Flight 1
1 1924 Ling, Pei Lih Nanyang Girls’ High Sch 26.54m
2 1774 Lee, Meijie Hwa Chong Inst- College 26.27m
3 1687 See, Yi Ling, Annabel Chij St Nicholas Girls’ Sch 22.80m
4 2002 Ng, Trisha Raffles Girls’ Sch 19.85m
5 1650 Chan, Jing Wen, Nicole Chij St Nicholas Girls’ Sch 19.58m
6 1927 Ong, Yan Ting Nanyang Girls’ High Sch 19.03m
6 1698 Wong, Li Fen, Shayne Chij St Nicholas Girls’ Sch 19.03m
8 1669 Koh, Yee Cheng, Jane Chij St Nicholas Girls’ Sch 16.75m
9 1665 Ji, Rong Hui, Mary Chij St Nicholas Girls’ Sch 15.16m
— 1697 Widjaja, Jennifer Ashianti Chij St Nicholas Girls’ Sch ND
— 1481 -, Hanim Ahmad Ibrahim Sec Sch ND

Flight 2
1 1935 Tan, Sherah Nanyang Girls’ High Sch 26.65m
2 1917 Ho, Ingrid Nanyang Girls’ High Sch 22.55m
3 1503 Yang, Chu Yi Ahmad Ibrahim Sec Sch 22.43m
4 1908 Chang, Dorcas Nanyang Girls’ High Sch 22.15m
5 1658 Chiang, Bao Xian, Crystal Chij St Nicholas Girls’ Sch 20.19m
6 1671 Lee, Ern May Chij St Nicholas Girls’ Sch 15.74m
7 1686 Ong, Yu Sze, Lucinda Chij St Nicholas Girls’ Sch 15.55m
— 1938 Wang, Yue Nanyang Girls’ High Sch ND
— 1995 Leong, Joan Raffles Girls’ Sch ND
— 1676 Lim, Hsin Ying, Gracia Chij St Nicholas Girls’ Sch ND

Event 213-A: Women Long Jump >= 4.50m

Flight 1
1 1677 Lim, Shuen Chij St Nicholas Girls’ Sch 4.94m 0.9
2 2056 Chia, Gail Raffles JC 4.90m 0.0
3 2243 Yang, Rachel Isabel Unattached 4.72m 2.7
4 2130 -, Nuraishireen Singapore Sports Sch 4.69m 0.2
5 2144 Tan, Camille Singapore Sports Sch 4.69m 0.5
6 1640 Lee, Jessica Chij Sec (Tp) 4.67m 0.0
7 1553 Choo, Tyanne Anglo Chinese JC 4.54m 0.7
— 1920 Lam, Hui Li Nanyang Girls’ High Sch ND
— 1916 Guo, Xin Yan Nanyang Girls’ High Sch ND
— 1500 Sim, Renee Ahmad Ibrahim Sec Sch ND
— 1551 Cheng, Cai Yi Anglo Chinese JC ND
— 1959 Yang, Peishan Nanyang Tech Uni ND
— 1743 Ko, Sharon Dunman High Sch ND
— 1643 Lie, Stephany Chij Sec (Tp) ND
— 1936 Tay, Jing Ying Nanyang Girls’ High Sch ND
— 1998 Lim, Kar Min Raffles Girls’ Sch ND
— 1778 Sim, Caiping Hwa Chong Inst- College ND

Event 213-B: Women Long Jump < 4.50m

Flight 1
1 1660 Goh, Zhixi Chij St Nicholas Girls’ Sch 4.40m NWI
2 1685 Ng, Zu Er, Joey Chij St Nicholas Girls’ Sch 4.20m NWI
3 1937 Tong, Ray Nee Nanyang Girls’ High Sch 4.10m NWI
3 1695 Teo, Yee Yin, Sherilyn Chij St Nicholas Girls’ Sch 4.10m NWI
3 2142 Sim, Joleen Singapore Sports Sch 4.10m NWI
3 1941 Yeo, Yvonne Nanyang Girls’ High Sch 4.10m NWI
7 1496 Ong, Eileen Ahmad Ibrahim Sec Sch 4.00m NWI
8 1912 Ching, Charmaine Nanyang Girls’ High Sch 3.50m NWI
8 1644 Low, Cheryl Chij Sec (Tp) 3.50m NWI
8 1556 Kho, Zi Yi Anglo Chinese JC 3.50m NWI

Event 214-A: Men Shot Put 4kg >9.50

Flight 1
1 1868 Wong, Kai Yuen Hwa Chong Inst- Hg Sch 14.03m
2 1867 Wong, Hong Jie Hwa Chong Inst- Hg Sch 11.44m
3 1596 Lee, Jing Wei Catholic High Sch 10.51m
4 1828 Lee, Lai Sheng Hwa Chong Inst- Hg Sch 9.91m
5 1458 Sit, An Li, Daryn Acs Indept 9.52m
— 1542 Ang, Shuo Jian Ang Mo Kio Sec Sch ND
— 1547 Neo, Wei Jie, Derek Ang Mo Kio Sec Sch ND

Event 214-B: Men Shot Put 4kg <=9.50

Flight 1
1 1417 Chong, Tian Wei Acs Indept 9.25m
2 1466 Tay, Yuan Teck Acs Indept 9.00m
3 1839 Nai, Ze Song Hwa Chong Inst- Hg Sch 8.50m
— 1831 Li, Jia Le Hwa Chong Inst- Hg Sch ND
— 1808 Chang, Snowden Hwa Chong Inst- Hg Sch ND
— 1816 Heng, Gary Hwa Chong Inst- Hg Sch ND

Event 215-A: Men Shot Put 5kg >9.50

Flight 1
1 1804 Cai, Jia Sheng Hwa Chong Inst- Hg Sch 15.05m
2 1445 Loh, Jing Sheng Acs Indept 13.76m
3 1597 Leow, Ye En, Brian Catholic High Sch 12.80m
4 1836 Lim, You Jie Hwa Chong Inst- Hg Sch 12.41m
5 1821 Kee, Qin Xiang Hwa Chong Inst- Hg Sch 11.88m
6 1600 Yan, Dawei Catholic High Sch 10.90m
7 1595 Law, Yi Chye Catholic High Sch 10.33m
— 1599 Tan, Zhi Yang, Keefe Catholic High Sch ND
— 1706 Lee, Tong Yi Chung Cheng High Sch (Main) ND

Event 215-B: Men Shot Put 5kg <=9.50

Flight 1
1 1429 Lauw, Justin Acs Indept 10.76m
2 1512 -, Yu Hern Ahmad Ibrahim Sec Sch 8.75m
2 2038 Ong, Victor Raffles Institution 8.75m
4 1584 Choo, Lawrence Bedok View Sec Sch 8.50m
— 1548 Oh, Qi Rong Ang Mo Kio Sec Sch ND
— 1435 Lei, Chen Hui Acs Indept ND
— 2043 Tan, Jack Raffles Institution ND
— 1462 Tan, Wei Wen Acs Indept ND

Event 216-A: Men Shot Put 6kg >9.50

Flight 1
1 1800 Wong, Wei Gen, Scott Hwa Chong Inst- College 14.88m NJR
2 1792 Lim, Zhuo Yan Hwa Chong Inst- College 13.22m
3 1795 Ow, Yam Huo Hwa Chong Inst- College 13.15m
4 1799 Tan, Yew Wei Hwa Chong Inst- College 12.41m
5 1793 Ng, Edward Hwa Chong Inst- College 12.27m
6 1604 Gilmore, Pereira Shaine Catholic JC 10.71m
7 1566 Lim, Hann Bin Anglo Chinese JC 10.19m
8 2120 -, Ramanan Singapore Poly 9.90m
9 2060 Tan, Chien Ming Raffles JC 9.81m
— 2274 Ang, Boon Yew Victoria JC ND

Event 216-B: Men Shot Put 6kg <=9.50

Flight 1
1 1984 Wang, Hao Bo National JC 8.50m
— 1979 Leow, En Ze, Jonathan National JC ND
— 1980 Lim, Zhi Ler National JC ND
— 2122 Chen, Wei Yu Singapore Poly ND
— 2126 Lee, Zhong Sheng Singapore Poly ND

468x15

Posted by Uncle Sha.
singapore athletics

Mailing List

  • Email:

    Name:

    Subscribe Unsubscribe
                                        

Singapore Sports

    200x90
  • About
Singapore Athletics is the oldest Singapore sports portal. We are established on 25th February 1999 and are run by volunteers. Get all your latest local sporting news, results, downloads and videos and photos at this blog ... more »

Help keep this site alive. Blog + file hosting can be expensive for me. Any amount is appreciated.
 
singapore athletics
Got an ad? Contact me for advertising rates »
singapore athletics
300x250
singapore athletics
  • Latest
 
singapore athletics

Interviews: Singapore | World »        
singapore athletics

singapore athletics
subscribe
Top of Page