• singapore athletics
Home
singapore athletics
1st All Comers 2008
  • April 7th, 2008

1stallcomers08.jpg

Official Website: SAA

Results: 1st All Comers For Year 2008 (Formerly 2nd All Comer 2008) Downloaded 563 times

Videos: AM / PM

Let’s get this right the first time round. This is not the 2nd Allcomers/Progressive Meet 2008 but instead this meet was renamed to SAA 1st Allcomers Meet FY`08

Confused? Well you’re not the only one … initially I was darn ‘blur’ (confused)

Looks like there’s a change in the event format and names, that we know

So the next meet of the All Comers Meet will likely be called SAA 2nd Allcomers Meet FY`08 (Previously known as 3rd Allcomers/Progressive Meet 2008)

Back to the meet itself, we saw a huge number of tertiary and senior athletes for the meet

The venue was ITE College East Simei, a bit out of the way for plenty of people I reckon but it made up for having excellent facilities. The track looks in a good condition and the field/sandpits was in-order

The weather was cooperating today, it was blazing hot for the morning session. The 5000m saw a mixed running group of men and women being flagged off. Next up was the 200m race details, evidently popular where I literally lost count after the fifth race.

In the field, we saw shotput and triple jump from the ladies and the discus event from the men

The afternoon session saw the weather held steady. No indication of an afternoon shower. The hurdles for men and women got underway without a hitch and slightly ahead of schedule. That’s always a good indication

Then it was the exciting 800m race. There was neck-to-neck races. For the field event, saw another batch of women javelin and men’s long jump underway. There was also the men highjump. The meet ended with the men and women’s 3000m race

The highlight of the event would be Matthew Goh’s new junior record in the long jump. Hailing from Auckland Uni of Tech, he jumped 7.21m and was in a class of his own. View the long jump video

Results

AM Session

Event 101 Mixed 5000 Meter

Section 1
1 3027 Jayaraman, Darshananth Redsxtreme 16:13.69
2 3154 Patwell, Killian Swift Athletes Assn 16:46.90
3 2506 Tan, Boon Han Bryan Catholic Junior College 17:27.75
4 2969 Lim, Zhi Ming Raffles Institution 17:41.24
5 3156 Yatim, Juwahir Swift Athletes Assn 17:43.42
6 2404 See, Eugene Anderson JC 17:46.06
7 2916 Anandakrishnan, Retnam Natioinal JC 17:48.01
8 3150 Ilyas, Muhammad Swift Athletes Assn 17:48.02
9 2351 Lim, Zhizhe, Garry Acs (Independent) 18:07.88
10 2505 Sutiono, Calvin Catholic Junior College 18:34.15
11 2871 Coppell, Ian Mr25 18:54.80
12 2344 Lee, Chang Ming Acs (Independent) 18:56.67
13 3224 Lua, Choon Huat Unattached 18:59.35
14 3207 Tang, Vivian Unattached 19:00.27
15 2504 Rajoo, Ruben Catholic Junior College 19:16.62
16 2847 Chew, Raphael Ite College East 19:26.35
17 3179 Lau, Nicholas Temasek JC 19:35.33
18 2331 Chandiramani, Mel Acs (Independent) 19:36.92
19 2324 -, Denny Acs (Independent) 20:06.63
20 2342 Koh, Ming Sheng,Sebasti Acs (Independent) 20:09.11
21 2507 Tan, Wei Liang Samuel Catholic Junior College 20:33.87
22 3140 Williamson, Angela Swift Athletes Assn 21:53.41
— 3176 Liow, Leticia Temasek JC DNF
— 2843 -, Mohd Firdaus Bin Sal Ite College East DNF
— 2844 -, Muhd Al-Arif Ite College East DNF
— 2842 -, Abdul Salam Salim Ite College East DNF
— 2918 Joel, Arun Sursas Natioinal JC DNF
— 3223 Lim, Tien Aik, Danny Unattached DNF
— 2340 Kao, Yue Han, John Acs (Independent) DNS
— 2836 Angreini, Dewi Ite College East DNS
— 3152 Muller, Thomas Swift Athletes Assn DNS

Event 102A Women Shot Put 4kg >=7.00m

Flight 1
1 3208 Wan, Lay Chi Unattached 12.46m
2 3238 Ng, Yu Fang Victoria JC 9.35m
3 2717 Lee, Wenqi Hwa Chong Inst (College) 8.95m
4 2880 Nai, Zexin Nanyang Girls’ High Sch 8.68m
5 2877 Lee, Liu Yi Nanyang Girls’ High Sch 8.41m
6 2529 Ong, May Xuen Cedar Girls’ Sec Sch 7.75m
7 2692 Teo, Jaime Faiefield Methodist Sec Sch 7.56m
8 2723 Tan, Zeena Hwa Chong Inst (College) 7.43m
9 2886 Yeo, Claire Nanyang Girls’ High Sch 7.35m
— 2584 Liem, Nicole Chij ST Nicholas Girls’ ND
— 2527 Nair, M Priyanka Cedar Girls’ Sec Sch ND
— 2994 Ang, Jasmine Raffles JC DNS
— 2426 -, Kelly Anglo-Chinese JC DNS

Flight 2
1 2688 Lee, Hannah Faiefield Methodist Sec Sch 9.80m
2 2940 Lim, Wei Ying Raffles Girls’ Sch (Sec) 8.79m
3 2724 Tien, Carolyn Hwa Chong Inst (College) 8.57m
4 2998 Choo, Chang-E Raffles JC 8.44m
5 2598 See, Yu Ling Annabel Chij ST Nicholas Girls’ 8.24m
6 2713 Chia, Audrey Hwa Chong Inst (College) 8.13m
7 2573 Ho, Jia Ying Pamela Chij ST Nicholas Girls’ 7.92m
8 2585 Lim, Hsin Ying Gracia Chij ST Nicholas Girls’ 7.77m
9 2691 Tay, Joanna Faiefield Methodist Sec Sch 7.75m
10 2514 Chan, Zhi Xuan Cedar Girls’ Sec Sch 7.66m
11 2605 Thio, Jia En Chij ST Nicholas Girls’ 7.45m
— 2884 Tan, Sherah Nanyang Girls’ High Sch DNS
— 2378 -, Jane Ahmad Ibrahim Sec Sch DNS

Flight 3
1 2948 Zhao, Yun Rui Raffles Girls’ Sch (Sec) 8.27m
2 2416 Wah, Wen Hui, Samantha Ang Mo Kio Sec Sch 8.14m
3 2927 Chua, Ethel Paya Lebar Methodist Girls 7.89m
4 2942 Ng, Ling Kar, Trisha Raffles Girls’ Sch (Sec) 7.56m
5 2875 Ho, Ingrid Nanyang Girls’ High Sch 7.47m
6 2528 Oei, Tian Ying, Eugenia Cedar Girls’ Sec Sch 7.45m
7 2883 Tan, Cheryl Nanyang Girls’ High Sch 7.40m
8 2939 Liang, Hui Jun, Joan Raffles Girls’ Sch (Sec) 7.32m
9 2607 Wong, Li Fen Shayne Chij ST Nicholas Girls’ 7.07m
— 2537 Yeong, Hui Ya, Beatrice Cedar Girls’ Sec Sch ND
— 2591 Neubronner, Vanessa Ale Chij ST Nicholas Girls’ ND
— 2381 -, Shamim Ahmad Ibrahim Sec Sch ND

Event 102B Women Shot Put 4kg <7.00m

Flight 1
1 2929 Sim, Megan Paya Lebar Methodist Girls 7.25m
1 2928 Ho, Kar Yun Paya Lebar Methodist Girls 7.25m
3 2926 Chong, Cheryl Paya Lebar Methodist Girls 7.00m
4 2428 Gurbani, Clarissa Anglo-Chinese JC 6.50m
5 2931 Soon, Crysandra Paya Lebar Methodist Girls 6.00m
— 2930 Siva, Nethiyaa Paya Lebar Methodist Girls ND
— 2616 HS, Shari-Jane Chij Toa Payoh ND
— 2611 Ang, Jasmine Chij Toa Payoh ND
— 2631 Tan, Swee Ting Chij Toa Payoh ND
— 2615 Har, Hui Geok Chij Toa Payoh ND
— 2925 Ching, Nicole Paya Lebar Methodist Girls ND

Event 103A Women Triple Jump >=9.50m

Flight 1
1 3067 Jalalludin, Mariam Shaza Singapore Sports Sch 11.17m -0.0
2 2711 Ang, Shiting Hwa Chong Inst (College) 11.12m 0.5
3 3072 Zulkifli, Nurul Jannah Singapore Sports Sch 11.11m 0.6
4 2996 Chia, Gail Raffles JC 11.02m 0.5
5 3069 Rahim, Nuraishireen Singapore Sports Sch 10.70m 0.2
6 3240 Yeo, Celeste Victoria JC 10.60m -0.0
7 3071 Tan, Camille Singapore Sports Sch 10.48m 0.5
8 2586 Lim, Shuen Chij ST Nicholas Girls’ 10.37m -0.0
9 2874 Guo, Xin Yan Nanyang Girls’ High Sch 9.79m 0.9
10 2525 Lwee, Wendelynn Huiqi Cedar Girls’ Sec Sch 9.63m 1.1
11 2876 Lam, Hui Li Nanyang Girls’ High Sch 9.55m -0.0
— 2714 Chong, Beiyu Hwa Chong Inst (College) ND
— 2719 Sim, Caiping Hwa Chong Inst (College) ND
— 2485 Boh, Su Huan Samantha Catholic Junior College DNS

Flight 2
1 3254 Yeo, Jeolinita Wings Athletic Club 10.99m 0.4
2 2522 Lim, Yan Rui Cedar Girls’ Sec Sch 10.64m 0.0
3 2520 Lim, Wen Rui Cedar Girls’ Sec Sch 10.61m 0.1
4 2538 Zainudin, Nur Aisyah Cedar Girls’ Sec Sch 10.55m -0.0
5 2993 Mohamed Firdous, Siti Nu Raffles JC 10.47m 1.0
6 2908 Goh, Sim Pei, Amanda Natioinal JC 10.45m -0.1
7 3005 Shi, Qian Raffles JC 10.35m 0.3
8 2608 Yap, Zi Xuan Vera Chij ST Nicholas Girls’ 10.30m -0.0
9 3239 Pang, Gracia Victoria JC 9.89m 0.6
10 2610 Yu, Cheng Fen Chij ST Nicholas Girls’ 9.76m 0.1
11 2495 Tan, Swee Eng, Angelina Catholic Junior College 9.65m 0.6
— 2492 Low, Wan Ning Audrey Catholic Junior College ND
— 3002 Ho, Wan Yi Raffles JC ND

Event 103B Women Triple Jump <9.50m

Flight 1
1 2516 Chow, Yi Lin, Tiffany A Cedar Girls’ Sec Sch 9.70m
2 2941 Mok, Kah Ee Mariel Vict Raffles Girls’ Sch (Sec) 9.50m
3 2887 Yoe, Yvonne Nanyang Girls’ High Sch 9.40m
4 2562 Yow, Carissa Ashley Chij Katong Convent 9.20m
4 2945 Tang, Jiayu Raffles Girls’ Sch (Sec) 9.20m
6 2533 Senin, Nurul Syuhaidah Cedar Girls’ Sec Sch 9.00m
— 2909 Hor, Kang Li, Jocelyn Natioinal JC ND
— 2512 Chan, Jie Wei Cedar Girls’ Sec Sch ND
— 2910 Hor, Kang Ling, Christin Natioinal JC ND
— 2556 Mohammad Redzuan, Naza Chij Katong Convent ND
— 2885 Tay, Jing Ying Nanyang Girls’ High Sch ND

Event 104A Men Discus 1.75kg >27m

Flight 1
1 2744 Wong, Wei Gen, Scott Hwa Chong Inst (College) 49.60m
2 2440 Yeap, Je Ren Anglo-Chinese JC 37.43m
3 3241 Chen, Xiao Victoria JC 34.10m
4 3015 Tan, Chien Ming Raffles JC 33.97m
5 2742 Tong, Zi Heng Hwa Chong Inst (College) 33.94m
6 2745 Zhang, Yu Meng Hwa Chong Inst (College) 33.20m
7 3244 Lim, Huan Victoria JC 30.76m
8 2921 Leow, En Ze, Jonathan Natioinal JC 28.81m
9 2731 Goi, Jeremy Hwa Chong Inst (College) 27.76m

Event 104B Men Discus 1.75kg =<27m

Flight 1
1 2658 Lee, Tongyi Chung Cheng High Sch (Main) 27.00m
2 2867 Mathiyazakan, Vikneswa Millenia Institute 19.00m
— 3062 Lee, Zhong Sheng Singapore Poly ND
— 3058 Chen, Wei Yu Singapore Poly ND

Event 105A Men Discus 1.5kg >27m

Flight 1
1 2810 Teh, Alan Hwa Chong Inst (High Sch) 44.79m
2 2748 Cai, Jia Sheng Hwa Chong Inst (High Sch) 39.54m
3 2803 Tan, Cavin Hwa Chong Inst (High Sch) 37.48m
4 2781 Lim, Kang Le Hwa Chong Inst (High Sch) 36.00m
5 2477 Tan, Zhi Yang, Keefe Catholic High Sch 33.29m
6 2387 -, Iswandi Ahmad Ibrahim Sec Sch 33.13m
7 3095 Chang, Jun Jie Jeremy M St Joseph’s Institution 28.82m
8 2480 Yan, Dawei Catholic High Sch 28.63m
9 2368 Tan, Wei Wen Acs (Independent) 28.13m
10 2470 Leow, Ye En, Brian Catholic High Sch 27.34m
— 3093 Aik, Xuan Xin Ezra St Joseph’s Institution ND
— 2346 Lei, Chen Hui Acs (Independent) ND
— 2352 Lioe, Andre Acs (Independent) ND

Flight 2
1 2754 Chin, Bryan Hwa Chong Inst (High Sch) 35.68m
2 2478 Wong, Hong Ru, Benjami Catholic High Sch 33.83m
3 3178 Khan, Ashraf Temasek JC 33.35m
4 2468 Jaw, Kien Ann Catholic High Sch 32.54m
5 2817 Xin, Qian Nan Hwa Chong Inst (High Sch) 32.37m
6 2770 Law, Jia Hao Hwa Chong Inst (High Sch) 31.47m
7 3113 Tan, Hong Tat Marcus St Joseph’s Institution 29.82m
8 2354 Loh, Jin Sheng Acs (Independent) 29.34m
— 2395 -, Yu Hern Ahmad Ibrahim Sec Sch ND
— 2343 Lauw, Justin Acs (Independent) ND
— 3104 Ho, Gabriel St Joseph’s Institution DNS

Event 105B Men Discus 1.5kg =<27m

Flight 1
1 2383 -, Andrew Ahmad Ibrahim Sec Sch 21.00m
— 2826 Yep, Kuan Chun Hwa Chong Inst (High Sch) ND

Event 106A Men Discus 1kg >27m

Flight 1
1 2815 Wong, Kai Yuen Hwa Chong Inst (High Sch) 39.39m
2 2758 Chu, Bernard Hwa Chong Inst (High Sch) 35.55m
3 2819 Xue, Chen Hwa Chong Inst (High Sch) 34.63m
4 2365 Sit, Daryn Acs (Independent) 33.66m
5 2757 Chin, Zhi Xian Hwa Chong Inst (High Sch) 28.10m
6 2369 Tay, Yuan Teck Acs (Independent) 27.39m
7 2333 Chong, David Acs (Independent) 27.32m
— 2424 Oh, Qi Rong Ang Mo Kio Sec Sch ND
— 2469 Lee, Jing Wei Catholic High Sch ND
— 2476 Tan, Zheng Zhi Catholic High Sch ND
— 2419 Ang, Shuo Jian Ang Mo Kio Sec Sch ND
— 2782 Lin, Jun Yi Hwa Chong Inst (High Sch) ND

Event 106B Men Discus 1kg =<27m

Flight 1
1 2777 Li, Jia Le Hwa Chong Inst (High Sch) 25.00m
1 3117 Tan, Wen Han St Joseph’s Institution 25.00m
1 3109 Lim, Yi Xiang St Joseph’s Institution 25.00m
1 2464 Ceang, Caleb Catholic High Sch 25.00m
5 3103 Heng, Jia Cheng St Joseph’s Institution 21.00m
5 2788 Nai, Ze Song Hwa Chong Inst (High Sch) 21.00m
7 2474 Shaw, Wen Xuan Catholic High Sch 19.00m
— 3108 Lee, Min Xue Felton St Joseph’s Institution ND
— 2818 Xu, Jeff Hwa Chong Inst (High Sch) ND
— 2479 Wong, Yi Neng, Lucas Catholic High Sch ND
— 3121 Yu, Kai Yan St Joseph’s Institution ND
— 2769 Koo, Brian Hwa Chong Inst (High Sch) DNS

Event 108A Women 200 Meter < 27.0s

Section 1 Wind: 0.7
1 2444 Pereira, Valerie Auckland Uni of Technology 25.55
2 3141 Wong, Zeteng Swift Athletes Assn 25.94
3 2443 Kaur, Balpreet Purba Auckland Uni of Technology 26.28
— 3251 Lee, Yanlin Wings Athletic Club DNS
— 2718 Lim, Shanru Hwa Chong Inst (College) DNS

Section 2 Wind: NWI
1 2997 Chng, Joanna Raffles JC 26.49
2 2715 Chong, Jiayuan Hwa Chong Inst (College) 26.61
3 2913 See, Shalom Danielle Natioinal JC 26.87
4 3205 Francisca, Melanie Unattached 27.70
— 3235 Fox, Amanda United World College DNS

Event 108B Women 200 Meter 27.0-28.0

Section 1 Wind: 1.0
1 2531 Poon, Jia Xin,Clara Cedar Girls’ Sec Sch 27.13
2 2936 Koh, Hui Fang, Rachel Raffles Girls’ Sch (Sec) 28.12
3 2716 Lee, Jiawen Hwa Chong Inst (College) 28.42
4 3194 Balakrishnan, Divya Temasek Sec Sch 28.58
5 2408 Neo, Doreen Anderson Sec Sch 29.08
6 2614 Chua, Jacqueline Chij Toa Payoh 29.10
7 2911 Liow, Xinru Natioinal JC 29.56

Section 2 Wind: +0.0
1 2595 Ng, Yee Lin Fiona Chij ST Nicholas Girls’ 27.00
2 2721 Tan, Amanda Hwa Chong Inst (College) 27.55
3 2519 Leong, Stephanie Cedar Girls’ Sec Sch 28.48
4 2947 Wee, Yu Shuen, Natalie Raffles Girls’ Sch (Sec) 28.60
5 2626 Quek, Stella Chij Toa Payoh 29.04
6 3052 Yeung, Yi Yuen Siglap Sec Sch 29.33
7 2863 Hassan, Atiqah Millenia Institute 30.41

Section 3 Wind: 1.3
1 3249 Hanim, Asmah Wings Athletic Club 26.91
2 2720 Tan, Alison Hwa Chong Inst (College) 27.77
3 2623 Nazirah, Fatin Chij Toa Payoh 28.68
4 2915 Yeo, Hui Shi, Grace Natioinal JC 29.05
5 3034 Choo, Nelly Seng Kang Sec Sch 29.80
6 2862 Chan, Li Wan Millenia Institute 32.18

Event 108C Women 200 Meter 28.0-29.0

Section 1 Wind: 3.3
1 2413 Lee, Mei Ying, Natalie Ang Mo Kio Sec Sch 28.16
2 3210 Yee, Chern Hwee Raffles Girls’ Sch (Sec) 29.21
3 2648 Liew, Teresa Chung Cheng High Sch (Main) 29.28
4 3036 Peh, Yuen Fang Seng Kang Sec Sch 29.89
5 2491 Lee, Huixuan Melody Catholic Junior College 29.98
6 2618 Kuan, Laura Chij Toa Payoh 30.30
7 2888 Chua, Jia Rui Nanyang Polytechnic 31.24

Section 2 Wind: 0.6
1 3160 Lee, Xue Ngoh Tanglin Sec Sch 29.16
2 2649 Lim, Amanda Chung Cheng High Sch (Main) 29.76
3 2526 Mark, Jinrong Cedar Girls’ Sec Sch 30.19
4 3033 Cai, Huiqing Seng Kang Sec Sch 30.68
5 2628 Sri Rengarajoo, Dhiviyaa Chij Toa Payoh 33.47
— 2912 Ng, Wan Ching Natioinal JC DNS
— 2889 Guo, Jasmine Nanyang Polytechnic DNS

Section 3 Wind: 1.5
1 2482 Ang, Peixuan Catholic Junior College 28.52
2 2581 Lee, Zi Yi Amanda Chij ST Nicholas Girls’ 28.98
3 3066 Goh, Lynette Singapore Sports Sch 29.19
4 2625 Ongkowidjaja, Dewi Chij Toa Payoh 29.40
5 2511 Ang, Celynn Cedar Girls’ Sec Sch 29.97
6 3196 Tay, Charmaine Temasek Sec Sch 30.50
— 3082 Lim, Xue Er, Cheryl St Andrew’s JC DNS

Section 4 Wind: +0.0
1 3174 Fok, Melissa Temasek JC 28.37
2 2580 Lee, Ying Lin Chij ST Nicholas Girls’ 28.60
3 3038 Yap, Angela Seng Kang Sec Sch 28.76
4 2935 Jean, Chiew Ling Raffles Girls’ Sch (Sec) 29.18
5 2624 Oh, Charlene Chij Toa Payoh 29.51
6 2513 Chan, Meghan Cedar Girls’ Sec Sch 30.24
— 2914 Usarin, Udomkichdecha Natioinal JC DNS

Section 5 Wind: 0.7
1 2515 Cheow, Wan Ling, Taffy Cedar Girls’ Sec Sch 28.61
2 2934 Eliza, Djuhar Raffles Girls’ Sch (Sec) 29.54
3 2483 Ang, Zhi Ying Catholic Junior College 29.71
4 2619 Liaw, Trisha Chij Toa Payoh 30.67
5 2634 -, Noor Adira Chua Chu Kang Sec Sch 30.87
6 2620 Lim, Elizabeth Ann Chij Toa Payoh 30.89
— 3209 Yang, Rachel Isabel Unattached DNS

Event 108D Women 200 Meter 29.0-30.0

Section 1 Wind: 0.5
1 2569 Chia, Wen Yi Shermaine Chij ST Nicholas Girls’ 29.32
2 3206 Lim, Jolene Raffles Girls’ Sch (Sec) 29.48
3 2669 Kiat, Jiayi Dunman High Sch 30.03
4 2415 Sng, Qi Huan Ang Mo Kio Sec Sch 30.67
5 2891 Tan, Chor Hoon Nanyang Polytechnic 33.03
— 2588 Loh, Chien Wen Gillian Chij ST Nicholas Girls’ DNS
— 2540 -, Mitz Muriel Carino C Changkat Changi Secondary Sch DNS

Section 2 Wind: 0.4
1 2576 Koh, Fang Wei Melissa Chij ST Nicholas Girls’ 28.82
2 2567 Cheng, Min Ming Jeanett Chij ST Nicholas Girls’ 29.65
3 2662 -, Miroshini Crescent Girls’ Sch 29.72
4 3065 Abdul Latiff, Nabilah Singapore Sports Sch 29.72
5 2672 Koh, Wenning Dunman High Sch 30.87
— 2539 -, Juliet Diane Jane Changkat Changi Secondary Sch DNS
— 2890 Lim, Ming Xin Mandy Nanyang Polytechnic DNS

Section 3 Wind: 1.5
1 2565 Chang, Ping Chij ST Nicholas Girls’ 27.46
2 2601 Tan, Shu En Jessica Chij ST Nicholas Girls’ 29.13
3 2578 Leanne, Hofbauer Alexan Chij ST Nicholas Girls’ 29.26
4 2671 Koh, Kimberly Dunman High Sch 29.73
5 3169 Ng, Soo Han Tanjong Katong Sec Sch 29.94
6 2451 Bte Suprat, Leylah Bedok View Sec Sch 32.46
— 2397 Koh, Clarisssa Anderson JC DNS

Event 108E Women 200 Meter 30.0-31.0

Section 1 Wind: -0.1
1 2670 Ko, Sharon Dunman High Sch 29.41
2 2574 Ho, Lih Mann Chij ST Nicholas Girls’ 29.96
3 3255 Yeo, Samantha Wings Athletic Club 31.26
4 2412 Koh, Hui Lin Ang Mo Kio Sec Sch 31.54
5 3204 Chia, Pui Han Unattached 33.04
— 2835 -, Nurain Hamzah Ite College East DNS

Section 2 Wind: 0.5
1 2603 Tay, Si Min Windy Chij ST Nicholas Girls’ 30.19
2 2590 Loo, Xiao Wei Crystal Chij ST Nicholas Girls’ 30.24
3 3159 Koh, Hui Jie Tanglin Sec Sch 30.62
4 2907 Chong, Hui Zhi, Amanda Natioinal JC 30.84
5 2635 -, Nur Jannah Chua Chu Kang Sec Sch 32.85
6 3248 Chua, Hui Wen Wings Athletic Club 34.73

Section 3 Wind: 1.6
1 2555 Mohamad Fadzully, Fadz Chij Katong Convent 30.37
2 2937 Koh, Yi Ting, Natalie Raffles Girls’ Sch (Sec) 31.09
3 2414 Lim, Ni Jun Ang Mo Kio Sec Sch 31.43
4 3253 Peck, Jing Ping Wings Athletic Club 32.66
— 2834 -, Norshahila Ite College East DNS
— 2571 Chng, Yu Ting Krystal Chij ST Nicholas Girls’ DNS

Event 108F Women 200 Meter > 31.0s

Section 1 Wind: 1.5
1 2550 Fung, Yun Shan Chij Katong Convent 32.25
2 3057 Tan, Esther Singapore Poly 32.58
3 2646 Lan, Clarice Chung Cheng High Sch (Main) 33.91
— 2575 Kang, Swang Sin Kelly Chij ST Nicholas Girls’ DNS
— 3050 Ang, Weigin Siglap Sec Sch DNS
— 2645 Chia, Lynn Chung Cheng High Sch (Main) DNS
— 2396 Chua, Stephanie Anderson JC DNS

Section 2 Wind: 1.2
1 3049 -, Shahirah Siglap Sec Sch 30.09
2 2647 Lee, Cherilyn Chung Cheng High Sch (Main) 30.68
3 2705 Lee, Xin Ni Rachel Guangyang Sec Sch 31.07
4 3048 -, Nur Amalina Siglap Sec Sch 31.13
5 2554 Lim, Heather Chij Katong Convent 32.83
6 2651 Ling, Isabella Chung Cheng High Sch (Main) 33.22

Section 3 Wind: 1.5
1 2653 Tan, Delyse Chung Cheng High Sch (Main) 31.53
2 2667 Sim, Yi Shien Crescent Girls’ Sch 31.71
3 2563 Ang, Jia Xin Chij ST Nicholas Girls’ 32.11
4 2657 Toh, Yanling Chung Cheng High Sch (Main) 33.53
5 3047 -, Nur Adilla Siglap Sec Sch 33.74
6 3056 Seah, Samantha Singapore Poly 36.00

Section 4 Wind: 1.6
1 3051 Tan, Zoey Siglap Sec Sch 30.73
2 2609 Yip, Pui Bing Winnie Chij ST Nicholas Girls’ 31.28
3 2687 Koh, Xin Yi Faiefield Methodist Sec Sch 31.80
4 2663 Andrea, Francisco Crescent Girls’ Sch 31.93
5 2652 Ng, Hanyi Chung Cheng High Sch (Main) 32.08
— 2655 Tan, Simin Chung Cheng High Sch (Main) DNS

Event 109A Men 200 Meter < 23.5s

Section 1 Wind: 0.5
1 3260 Khoo, Kenneth Wings Athletic Club 22.03
2 3263 Poh, Seng Song Wings Athletic Club 22.11
3 2448 Kang, Li Loong, Calvin Auckland Uni of Technology 22.31
4 3256 Abdul, Hakeem Wings Athletic Club 22.47
5 2869 S, Shalindran Millenia Institute 22.70
6 3259 Jamal, Md Amiruddin Wings Athletic Club 22.77
7 3264 Tan, Lance Wings Athletic Club 22.96
— 2703 U.K, Shyam Flash Athletic Club DNS

Section 2 Wind: +0.0
1 3145 B Hakim Saiyat, Ali Swift Athletes Assn 22.81
2 3148 B Rashid Lim, Abdul Ra Swift Athletes Assn 23.51
3 2864 Chua, Jonathan Millenia Institute 23.76
4 2349 Lim, Patrick Acs (Independent) 24.07
— 3262 Lim, Yaopeng Wings Athletic Club DNS
— 3017 Tay, Xia Jie Raffles JC DNS
— 2370 Tee, Yujin Acs (Independent) DNS

Section 3 Wind: +0.0
1 3006 -, Raja Kamarul Irsyad Raffles JC 22.83
2 3258 Yeo, Gary Wings Athletic Club 22.93
3 3149 B Yusoff, Muhd Fauzi Swift Athletes Assn 23.07
4 3225 Mohamad, Hilmi Unattached 23.21
5 2870 Teo, Conan Millenia Institute 24.23
6 3007 -, Sudhir Anand Sunthr Raffles JC 24.75
— 2893 Abdul, Abdul Rahman Nanyang Polytechnic DNS

Section 4 Wind: 0.5
1 3232 Yazan, Shahrul Unattached 23.25
2 3013 Lee, Stuart Raffles JC 23.59
3 3146 B Mohd Refunggi, Muhd Swift Athletes Assn 23.59
4 3012 Koh, Aaron Raffles JC 24.36
— 3219 Gupta, Prayaank Unattached DNS
— 2548 -, Tan Boon Han Changkat Changi Secondary Sch DNS

Event 109B Men 200 Meter 23.5-24.5

Section 1 Wind: 3.8
1 2729 Chia, Yu Wei Hwa Chong Inst (College) 23.10
2 2704 Yeo, Seran Flash Athletic Club 23.60
3 2740 Tan, Jun Lin Hwa Chong Inst (College) 23.91
4 2411 Das, Praveen Murali Anderson Sec Sch 23.94
5 3074 B Sawal, Raffiuddin Singapore Sports Sch 24.22
6 2976 Ong, Kieran Raffles Institution 24.28
— 3102 Goh, Wei Yi Francis St Joseph’s Institution DNS

Section 2 Wind: 1.0
1 3188 Lee, Gerald Temasek Poly 23.72
2 2364 Sim, Harris Acs (Independent) 23.74
3 3197 Amri, Khairyll Temasek Sec Sch 24.25
4 2457 Lim, Chin Ken Bedok View Sec Sch 24.51
5 2386 -, Firman Ahmad Ibrahim Sec Sch 25.06
— 2735 Lin, Chen Hwa Chong Inst (College) DNS
— 3042 Foo, Aaron Seng Kang Sec Sch DNS

Section 3 Wind: -0.3
1 2732 Leong, Yuan Zhang Hwa Chong Inst (College) 23.19
2 2498 Boi, Elvin Catholic Junior College 23.88
3 3060 Lee, Boon Kiat Singapore Poly 24.36
4 3162 Abdul, Matiin Bin Murad Tanglin Sec Sch 24.81
5 2964 Lam, Wang Kwang Raffles Institution 24.81
6 3180 Seng, En Quan Temasek JC 24.81
7 3088 Tan, Jun Long, Victor St Andrew’s JC 25.95

Section 4 Wind: NWI
1 3228 Perchard/Wilson, Will Unattached 23.02
2 3167 Ong, Chin Hwee Tanglin Sec Sch 23.66
3 2730 Cui, Naisheng Hwa Chong Inst (College) 24.09
4 3118 Tan, Zong Yang St Joseph’s Institution 24.35
5 2357 Ng, Chin Hui Acs (Independent) 24.47
6 2385 -, Azmir Ahmad Ibrahim Sec Sch 24.80
7 3084 Lam, Weng Pui St Andrew’s JC 25.12

Section 5 Wind: 0.6
1 2725 Ang, Shao Jie Hwa Chong Inst (College) 23.86
2 3147 B Mohd Refunggi, Muhd Swift Athletes Assn 24.04
3 2502 Lee, Jia Kit Nigel Catholic Junior College 24.31
4 2920 Lee, Ying Sheng Natioinal JC 24.84
5 3019 Xia, Yi Raffles JC 24.84
6 2362 S, Elsyfyan Acs (Independent) 25.56
— 2388 -, Kwan Yee Ahmad Ibrahim Sec Sch DNS

Section 6 Wind: 0.7
1 3055 Liew, Kai Ren, Daryl Siglap Sec Sch 23.43
2 3229 Saravanan, Simon Unattached 23.55
3 2726 Chan, Weihao Hwa Chong Inst (College) 23.78
4 3111 Pang, Yao Yi St Joseph’s Institution 24.13
5 3079 Mohd, Hanif Singapore Sports Sch 24.71
6 2503 Ng, Zhesheng Kenrick Catholic Junior College 24.72

Event 109C Men 200 Meter 24.5-25.5

Section 1 Wind: 1.2
1 2827 Zhou, Shicheng Hwa Chong Inst (High Sch) 23.89
2 2894 Bin Mohd, Hafiz Nanyang Polytechnic 24.63
3 2809 Tay, Chin Keat, Samuel Hwa Chong Inst (High Sch) 24.89
4 3191 Neo, Silas Temasek Poly 26.04
5 2917 Heng, Te Fu Natioinal JC 26.43
6 2851 Htoo, Derek Jurongville Sec Sch 27.65
— 3076 Chan, Nicholas Singapore Sports Sch DNS
— 2543 -, Mohd Aliefi B Mohd Changkat Changi Secondary Sch DNS

Section 2 Wind: +0.0
1 2772 Lee, Hong Yi Hwa Chong Inst (High Sch) 24.21
2 3214 Cheong, Ian Zachariah Unattached 24.42
3 3193 Perera, Adrian Temasek Poly 24.59
4 3016 Tan, Si Kai Raffles JC 25.18
5 2330 Chan, Nicholas Acs (Independent) 25.41
6 3086 Luo, Jianhua, Jason St Andrew’s JC 28.37
7 2700 Tan, Alastair Faiefield Methodist Sec Sch 29.58
— 2866 Lin, Mingfa Millenia Institute DNS

Section 3 Wind: 2.8
1 3044 Muhd, Haikal Seng Kang Sec Sch 23.45
2 2432 Chen, Ritchie Anglo-Chinese JC 23.55
3 3212 B Sapari, Muhd Zaki Unattached 24.19
4 2402 Ng, Ka Shing Anderson JC 24.83
5 3183 Choy, Adriel Temasek Poly 24.83
6 2765 Kee, Yongxiang, Tommy Hwa Chong Inst (High Sch) 25.25
7 2865 Lim, Chester Millenia Institute 25.59
— 2376 Xu, Zhuo Acs (Independent) DNS

Section 4 Wind: 1.6
1 2753 Chia, Jia Xuan, Joel Hwa Chong Inst (High Sch) 24.29
2 2830 Raj, Sharan Innova JC 24.41
3 3040 Cheng, Sebastian Seng Kang Sec Sch 24.69
4 3184 Chua, Kelvin Temasek Poly 25.29
5 3083 Kim, Jia Rong, Roy St Andrew’s JC 25.31
6 2922 Sashti, Kovalan Natioinal JC 27.71
— 2905 Shoon, Ming Hui Nanyang Tech Uni DNS

Section 5 Wind: -0.5
1 2453 B Zulhilmi, Afiqul Adib Bedok View Sec Sch 24.42
2 3211 Ang, Eugene Unattached 25.04
3 2763 Ho, Rui Lin, Brian Hwa Chong Inst (High Sch) 25.39
4 3190 Muhd, Safwan Temasek Poly 25.56
— 3171 Harith, Amar Tanjong Katong Sec Sch DNS
— 2326 -, Jian Jie Acs (Independent) DNS
— 2919 Lee, Wen Loong Natioinal JC DNS

Section 6 Wind: NWI
1 3063 Quek, James Singapore Poly 24.51
2 3231 Tan, Wynner Unattached 24.61
3 2371 Teh, Jing Long Acs (Independent) 25.45
4 2778 Liam, Ting Wei Hwa Chong Inst (High Sch) 25.48
5 2403 Ong, Tiong Peng Anderson JC 25.73
6 2500 Chua, Teck Hua Caven Catholic Junior College 26.76
— 2546 -, Muhd Zuhir B Zainal Changkat Changi Secondary Sch DNS

Section 7 Wind: 0.5
1 2749 Chan, Zhiyuan, Donovan Hwa Chong Inst (High Sch) 24.51
2 2501 Hidenobu, Kubo Catholic Junior College 24.67
3 3215 Chua, Chris Unattached 24.78
4 2697 Lim, Caleb Faiefield Methodist Sec Sch 25.02
5 3227 Muhd, Osman Unattached 25.12
6 3163 Aphicha, Borvorjirapat Tanglin Sec Sch 25.28
7 3014 Lim, Jonathan Raffles JC 26.46

Section 8 Wind: 0.2
1 3222 Lim, Jin Xing Unattached 24.06
2 2831 Toh, Wee Hong Innova JC 24.20
3 3182 Chan, Joseph Temasek Poly 24.71
4 3094 C, Ashwin Muthu St Joseph’s Institution 24.86
5 2791 Ng, Kok Siong, Jeremy Hwa Chong Inst (High Sch) 24.92
6 2401 Muhamad, Haikal Anderson JC 25.08
7 3043 Lim, Hao Jie Seng Kang Sec Sch 25.27

Section 9 Wind: NWI
1 2437 Tang, John Anglo-Chinese JC 24.71
2 3221 Lim, Chin Chuan, Gabriel Unattached 25.12
3 2825 Yeo, Zhi Rong, John Hwa Chong Inst (High Sch) 25.54
4 3189 Mohd, Madini Temasek Poly 26.60
— 3080 Mohd, Haziq Singapore Sports Sch DNS
— 3173 Yeo, Benedict Tanjong Katong Sec Sch DNS
— 3085 Lee, Wei Yang, Shawn St Andrew’s JC DNS

Event 109D Men 200 Meter 25.5-26.5

Section 1 Wind: -1.2
1 2431 Chee, Kenneth Anglo-Chinese JC 25.12
2 2901 Tan, Si Mao Nanyang Polytechnic 25.69
3 3046 Yeo, Cheng Yao Seng Kang Sec Sch 26.03
4 3155 Ragupathy, Kishen Swift Athletes Assn 26.07
5 3216 Ee, Samuel Unattached 26.28
6 2786 Low, Ziron Hwa Chong Inst (High Sch) 26.96
7 2820 Yam, Lester Hoesoon Hwa Chong Inst (High Sch) 27.58
8 2868 Rahim, Fadly Millenia Institute 28.28

Section 2 Wind: 1.6
1 2734 Lim, Yikai Hwa Chong Inst (College) 24.93
2 2960 Khor, Calvin Raffles Institution 25.31
3 2790 Ng, Ke Wei Hwa Chong Inst (High Sch) 25.88
4 2682 Teo, Xuan Hua, Sean Dunman High Sch 26.51
5 3186 Latiff, Hareez Temasek Poly 27.49
6 2363 Shim, Daniel Acs (Independent) 27.74
— 3237 Hejil, Jan United World College DNS
— 2456 Kwek, Calvin Bedok View Sec Sch DNS

Section 3 Wind: 1.2
1 2804 Tan, Jing Han Hwa Chong Inst (High Sch) 26.37
2 2644 Woon, Yong Chua Chu Kang Sec Sch 26.39
3 2399 Kong, Ching Wan Anderson JC 26.40
4 2459 Ng, Xin Chee Bedok View Sec Sch 26.63
— 2978 Quek, Haozhi Raffles Institution DNS
— 3054 Chew, Jia Yit, James Siglap Sec Sch DNS
— 2898 Ong, Daryl Nanyang Polytechnic DNS
— 2680 Tan, Kuan Liang Dunman High Sch DNS

Section 4 Wind: 2.4
1 3172 Tang, Aaron Tanjong Katong Sec Sch 24.60
2 3213 Chan, Weijie Unattached 24.94
3 3236 Chiu, Robert United World College 25.32
4 2398 Chen, Elijah Anderson JC 25.45
5 3226 Muhd, Katsiiran Unattached 26.30
6 2784 Liu, Song Yu Hwa Chong Inst (High Sch) 27.05
— 2452 -, Muhammad Hazwan Bedok View Sec Sch DNS
— 3114 Tan, Jian Ming Nevin St Joseph’s Institution DNS

Section 5 Wind: -1.9
1 2897 Mohd Yacoob, Malik Nanyang Polytechnic 24.79
2 2642 Quek, Louis Chua Chu Kang Sec Sch 25.56
3 2676 Han, Yuhding Dunman High Sch 26.84
4 2461 Tan, Jasper Bedok View Sec Sch 27.07
5 3039 Arifin, Zainal Seng Kang Sec Sch 27.10
6 2760 Goh, Shi En, Nathaniel Hwa Chong Inst (High Sch) 27.34
7 2375 Wee, Dillion Acs (Independent) 27.81
8 3187 Law, Bryan Temasek Poly 28.31

Event 109E Men 200 Meter 26.5-27.5

Section 1 Wind: 1.9
1 3198 Goh, Jierren Temasek Sec Sch 26.10
2 2961 Koh, Nigel Raffles Institution 26.83
3 2965 Lee, Matthew Raffles Institution 27.93
4 2462 Tan, Zachery Bedok View Sec Sch 28.71
— 2683 Wong, Clarence Dunman High Sch DNS
— 2957 Huang, Jinheng Raffles Institution DNS
— 2966 Leong, Hern Wei Raffles Institution DNS
— 2699 Lum, Kenneth Faiefield Methodist Sec Sch DNS

Section 2 Wind: -1.3
1 3132 Muamar, Ashakirin St Patrick’s Sch 26.87
2 2971 Lok, Douglas Raffles Institution 27.87
3 2458 Nah, Jia Wei, Benji Bedok View Sec Sch 28.88
4 2441 Teo, Nicholas Anglo-Chinese Sch (Barker) 29.07
5 2359 Ng, Keith Acs (Independent) 29.78
— 2967 Lim, Edward Raffles Institution DNF
— 2675 Chan, Deon Dunman High Sch DNS
— 3096 Cheah, Jun Xian Terence St Joseph’s Institution DNS

Section 3 Wind: 0.1
1 2970 Lin, Jethro Raffles Institution 25.92
2 3203 Toh, Darryl Temasek Sec Sch 26.63
3 2956 Ho, Junliang Raffles Institution 26.89
4 3125 Chung, Eugene St Patrick’s Sch 27.48
5 3166 Nguyen, Thanh Tung Tanglin Sec Sch 28.02
6 2955 Hashim, Nurul Iman Raffles Institution 28.64
— 2896 Francis, Phillip Andrew Nanyang Polytechnic DNS

Section 4 Wind: 0.2
1 2420 Chew, Ka-Wing, Marcus Ang Mo Kio Sec Sch 26.64
2 2959 Kam, Nicholas Raffles Institution 26.73
3 2638 -, Ishraq Chua Chu Kang Sec Sch 27.74
4 2353 Lock, Darryl Acs (Independent) 29.31
5 3123 Bernadi, Samuel St Patrick’s Sch 29.86
— 2984 Tian, Fu Kai Raffles Institution DNS
— 2979 Sim, Mingshi Raffles Institution DNS

Section 5 Wind: -0.9
1 2958 Huang, Xuewen Raffles Institution 26.29
2 2989 Wong, Zhiyuan Raffles Institution 26.98
3 3220 Kee, Jia Liang Unattached 27.17
4 2985 Toh, Ezra Raffles Institution 27.29
— 3136 Tan, Chor Heng St Patrick’s Sch DNS
— 2895 Chua, Jia Wei Nanyang Polytechnic DNS
— 2707 effendy, Edrick Guangyang Sec Sch DNS

Event 109F Men 200 Meter > 27.5s

Section 1 Wind: -1.7
1 3133 Pereira, Luke St Patrick’s Sch 26.06
2 2679 Oh, Da Wei Dunman High Sch 28.19
3 3106 Lai, Wen Jin Justin St Joseph’s Institution 28.22
4 2708 Kwan, Wei Yang Marcus Guangyang Sec Sch 29.62
5 2796 Ow Yeong, Yu Xiang Hwa Chong Inst (High Sch) 29.62
6 2968 Lim, Gary Raffles Institution 32.24
— 3053 -, Muhammad Salleh Siglap Sec Sch DNS
— 2859 Lam, Jun Jie Shawn Macpherson Secondary School DNS

Section 2 Wind: -0.7
1 2857 -, Sundar Macpherson Secondary School 26.68
2 3127 Dragon, Russel St Patrick’s Sch 26.76
3 2794 Ng, Yong Hwee Hwa Chong Inst (High Sch) 27.10
4 3200 Mohd, Sheikh Temasek Sec Sch 27.32
5 2418 Ang, Jun Hao Ang Mo Kio Sec Sch 27.38
6 2696 Chua, Heng Quan Faiefield Methodist Sec Sch 27.48
7 2545 -, Muhd Aqil Tan Bmuhd Changkat Changi Secondary Sch 27.94
— 2988 Wong, Stanley Raffles Institution DNS

Section 3 Wind: -1.1
1 2855 -, Gajendran Macpherson Secondary School 26.50
2 2701 Yap, Guo Wei Faiefield Methodist Sec Sch 26.61
3 2547 -, Nurshahfiq B Abdul M Changkat Changi Secondary Sch 26.72
4 3130 Macarios, Darren St Patrick’s Sch 27.46
5 2678 Kok, Nigel Dunman High Sch 28.45
6 2706 Chua, Jun Hao Clement Guangyang Sec Sch 28.52
7 2641 Ng, Shi Hao Chua Chu Kang Sec Sch 29.93
8 2951 Chowdhury, Md Al Zawa Raffles Institution 34.06

Section 4 Wind: -2.4
1 2852 -, Abdul Shariff Macpherson Secondary School 25.59
2 3247 Chai, Dominic Arthur Whitley Sec Sch 26.46
3 2776 Lee, Zi Jian Hwa Chong Inst (High Sch) 26.97
4 3218 Gough, Douglas Unattached 27.90
5 2405 Tan, Wei Liang Anderson JC 28.02
6 3129 Lo, Kenta St Patrick’s Sch 29.12
7 2974 Masayoshi, Ogawa Raffles Institution 30.27
8 2710 Ng, Kah Wai Guangyang Sec Sch 30.31

Section 5 Wind: -1.7
1 2858 Ang, Jie Ren Daryl Macpherson Secondary School 25.90
2 3026 Hussein, Shafie Redsxtreme 26.44
3 2541 -, Ahmad Adli B Ahmad Changkat Changi Secondary Sch 26.48
4 3131 Marr, Stephen St Patrick’s Sch 26.72
5 2797 Quek, Keng Liang Hwa Chong Inst (High Sch) 27.31
6 2698 Lum, Caljus Faiefield Methodist Sec Sch 28.69
7 2950 Chia, Marcus Raffles Institution 29.98

Section 6 Wind: -1.4
1 3126 de Souza, Daniel St Patrick’s Sch 25.60
2 2677 Koh, Fang Hua Dunman High Sch 27.82
3 3023 -, Muhammad Suhaizat Redsxtreme 28.64
4 2544 -, Muhammad Fariz b Ab Changkat Changi Secondary Sch 29.22
5 2980 Tam, Zhengyi Raffles Institution 29.52
6 2421 Heng, Jun Jie Ang Mo Kio Sec Sch 29.59
— 2856 -, Muhammad Haris Macpherson Secondary School DNS

PM Session

Event 201A Women Javelin 600g >=18m

Flight 1
1 2722 Tan, Xin Yin Hwa Chong Inst (College) 37.87m
2 3157 Chua, Mei Ling Tanglin Sec Sch 35.49m
3 2999 Chua, Amelia Raffles JC 31.13m
4 2717 Lee, Wenqi Hwa Chong Inst (College) 29.18m
5 2523 Lin, Xin Cedar Girls’ Sec Sch 27.61m
6 2872 Choo, Jessica Nanyang Girls’ High Sch 24.56m
7 2570 Chiang, Bao Xian Crystal Chij ST Nicholas Girls’ 22.81m
8 2878 Lim, Carissa Nanyang Girls’ High Sch 22.65m
9 2427 Foo, Fang Ying Anglo-Chinese JC 22.42m
10 2532 Rai, Rohini Cedar Girls’ Sec Sch 21.32m
11 2933 Chng, Wen Ting, Charlot Raffles Girls’ Sch (Sec) 20.68m
12 2514 Chan, Zhi Xuan Cedar Girls’ Sec Sch 19.83m
13 2430 Yeo, Grace Anglo-Chinese JC 18.63m
14 2944 Sim, Shi Hui, Phoebe Raffles Girls’ Sch (Sec) 18.59m
15 2879 Ling, Pei Lih Nanyang Girls’ High Sch 18.29m
— 2379 -, Lining Ahmad Ibrahim Sec Sch ND

Flight 2
1 2535 Tham, Meishi, Kimberly Cedar Girls’ Sec Sch 30.07m
2 3003 Ng, Rosalind Raffles JC 29.84m
3 3161 Ng, Siew Siew Tanglin Sec Sch 28.68m
4 2724 Tien, Carolyn Hwa Chong Inst (College) 26.70m
5 2530 Oon, Yi Teng, Lisa Cedar Girls’ Sec Sch 24.41m
6 2429 Lee, Yi Anglo-Chinese JC 23.88m
7 2597 Oon, Wanying Chij ST Nicholas Girls’ 23.67m
8 2873 Er, Eunice Nanyang Girls’ High Sch 23.41m
9 2589 Loo, Jing Wen Clare Am Chij ST Nicholas Girls’ 22.49m
10 2572 Goh, Wei Ling Francine Chij ST Nicholas Girls’ 21.73m
11 2606 Widjaja, Jennifer Ashiant Chij ST Nicholas Girls’ 20.87m
12 2882 Quek, Yinghui Nanyang Girls’ High Sch 20.84m
13 2524 Loo, Jin Ting,Felicia Cedar Girls’ Sec Sch 20.07m
14 2486 Cheng, Jin Lin Reca Catholic Junior College 16.00m
— 2881 Ong, So Phia Nanyang Girls’ High Sch ND
— 2932 Chan, Si Ying, Erika Raffles Girls’ Sch (Sec) ND

Event 201B Women Javelin 600g <18m

Flight 1
1 2654 Tan, Shiying Chung Cheng High Sch (Main) 22.00m
2 2521 Lim, Ya Le Cedar Girls’ Sec Sch 18.00m
3 2598 See, Yu Ling Annabel Chij ST Nicholas Girls’ 16.00m
3 2536 Tho, Xin Yu, Cassandra Cedar Girls’ Sec Sch 16.00m
3 2656 Teo, Dillian Chung Cheng High Sch (Main) 16.00m
6 2596 Ong, Yu Sze Lucinda Chij ST Nicholas Girls’ 14.00m
7 3181 Luar, Shi Yi Temasek Poly 12.00m
8 2380 -, Shahidah Ahmad Ibrahim Sec Sch 10.00m

Event 202A Men Long Jump > 6.00m

Flight 1
1 2447 Goh, Matthew Auckland Uni of Technology 7.21m J 1.4
2 3266 Wang Kan, Kenneth Wings Athletic Club 6.92m -0.0
3 2977 Poh, Syafiq Raffles Institution 6.60m 3.8
4 2446 Cheng, Calvin Auckland Uni of Technology 6.56m 0.2
5 3008 Ang, Sheng Wei Raffles JC 6.51m 4.1
6 3009 Chew, Han Wei Raffles JC 6.49m 1.1
7 3245 Shamin, Muhd Victoria JC 6.47m 0.8
8 3018 Tseng, Yvan Raffles JC 6.39m 0.9
9 2906 Tham, Chun Kit (Paul) Nanyang Tech Uni 6.33m 1.7
10 2864 Chua, Jonathan Millenia Institute 6.24m 3.7
11 2465 Chen, Aaron Catholic High Sch 6.13m 0.2
12 2805 Tan, Kenneth Hwa Chong Inst (High Sch) 6.03m 4.5
12 3010 Goh, Eng Wei Raffles JC 6.03m 0.7
— 2799 Seow, Jian Wen, Joel Hwa Chong Inst (High Sch) ND
— 2728 Chew, Guan Yu Hwa Chong Inst (College) ND
— 2783 Lin, Xunkang, Clement Hwa Chong Inst (High Sch) ND
— 2775 Lee, Zheng Lin Hwa Chong Inst (High Sch) ND
— 2975 Ng, Junrui Raffles Institution DNS
— 2738 Shanmugaratnam, Aran A Hwa Chong Inst (College) DNS
— 2973 Mahadi, Said Raffles Institution DNS

Event 202B Men Long Jump 5.00-6.00m

Flight 1
1 3242 Chong, Louis Victoria JC 6.03m 0.3
2 3097 Chew, Shu Ying Jeremia St Joseph’s Institution 6.01m 1.1
3 2439 Wong, Sebastian Anglo-Chinese JC 5.72m -0.5
4 2467 Choong, Jason Catholic High Sch 5.60m -0.2
5 3081 Quah, Lin Dan Singapore Sports Sch 5.49m -0.3
6 3107 Lee, Jiao Hui St Joseph’s Institution 5.46m -0.0
7 3110 Ng, Xian Zhi Galen St Joseph’s Institution 5.39m -0.0
8 2756 Chin, Wai Kit, Daniel Hwa Chong Inst (High Sch) 5.39m -1.6
9 2962 Kum, Bryan Raffles Institution 5.20m -0.6
10 2954 Guo, Xiuzhen Raffles Institution 5.14m -0.0
11 3041 Chng, David Seng Kang Sec Sch 5.12m -0.6
12 2345 Lee, Vanzino Acs (Independent) 5.10m -2.6
— 2750 Chang, Kay Hou, Darrel Hwa Chong Inst (High Sch) ND
— 2473 Pan, Jun Qi Catholic High Sch ND
— 2391 -, Saifuddin Ahmad Ibrahim Sec Sch ND
— 2804 Tan, Jing Han Hwa Chong Inst (High Sch) ND
— 3092 -, Shazwan Hanif b Mohd St Joseph’s Institution ND
— 2348 Leong, Sheen Jef Acs (Independent) DNS
— 2895 Chua, Jia Wei Nanyang Polytechnic DNS

Flight 2
1 3246 Ting, Joseph Victoria JC 6.02m -0.2
2 2433 Cheong, James Anglo-Chinese JC 5.79m -0.7
3 2746 Ang, Jia Ming Hwa Chong Inst (High Sch) 5.74m -0.0
4 3040 Cheng, Sebastian Seng Kang Sec Sch 5.67m -0.2
5 3192 Ong, Yun Kwang Temasek Poly 5.67m 0.1
6 2382 -, Afif Ahmad Ibrahim Sec Sch 5.54m -0.2
7 2471 Lim, Jun Yang Catholic High Sch 5.51m 1.8
8 2367 Tan, Joshua Acs (Independent) 5.27m 0.9
9 3011 Huang, Junjie Raffles JC 5.07m 0.3
10 2811 Tey, Zhi Hui, Edwin Hwa Chong Inst (High Sch) 5.05m 0.6
11 2334 Gan, Shawn Acs (Independent) 5.01m 0.8
— 2475 Tan, Meng Xuan Catholic High Sch ND
— 3219 Gupta, Prayaank Unattached DNS
— 2953 Goh, Aaron Raffles Institution DNS
— 2792 Ng, Yau Xuan Hwa Chong Inst (High Sch) DNS
— 2376 Xu, Zhuo Acs (Independent) DNS
— 3078 Lin, Li Jie Singapore Sports Sch DNS
— 2901 Tan, Si Mao Nanyang Polytechnic DNS

Event 202C Men Long Jump < 5.00m

Flight 1
1 3128 Joseph, Sebastian St Patrick’s Sch 5.30m
2 3124 Chan, Daniel St Patrick’s Sch 5.00m
3 3099 Chin, Shan We Casey St Joseph’s Institution 4.90m
3 2640 -, Zuk Hazmi Chua Chu Kang Sec Sch 4.90m
5 3090 -, Nava Sati Vel St Joseph’s Institution 4.80m
5 2481 Yap, Wayne Catholic High Sch 4.80m
7 2472 Low, Gerald Catholic High Sch 4.70m
— 2359 Ng, Keith Acs (Independent) ND
— 2350 Lim, Tse Yang Acs (Independent) ND
— 2639 -, Nor Muhammad Faiz Chua Chu Kang Sec Sch ND
— 2353 Lock, Darryl Acs (Independent) ND
— 2952 Chua, Hedon Raffles Institution ND
— 3122 Zaharudin, Nur Zuhair B St Joseph’s Institution DNS
— 3100 Chui, Shui Jun Sean St Joseph’s Institution DNS
— 3091 -, Shashi Kumar Hazra St Joseph’s Institution DNS
— 3105 Hoe, Yi Hui Larry St Joseph’s Institution DNS
— 2991 Wu, Xiang Di Raffles Institution DNS
— 2972 Low, Lemuel Raffles Institution DNS
— 2987 Wee, Leal Raffles Institution DNS
— 3247 Chai, Dominic Arthur Whitley Sec Sch DNS
— 2764 Huang, Sirui Hwa Chong Inst (High Sch) DNS
— 2336 Heah, Adil Ashraf Acs (Independent) DNS
— 2360 R, Baladashyalan Acs (Independent) DNS
— 2338 Jian, Jie Acs (Independent) DNS
— 2861 Wee, Chee Seng Victor Macpherson Secondary School DNS
— 2860 Liau, Cheng Wei Macpherson Secondary School DNS

Event 203A Men High Jump SH 1.60m

Flight 1
1 2821 Yap, Kuan Yi, Wayne Hwa Chong Inst (High Sch) 2.00m
2 2736 Lin, Keef Hwa Chong Inst (College) 1.89m
3 2709 Lee, Yi Rong Daryl Guangyang Sec Sch 1.83m
4 2389 -, Nasruddin Ahmad Ibrahim Sec Sch 1.76m
5 3064 Yong, Jiesheng Singapore Poly 1.76m
6 3243 Li, Kenji Victoria JC 1.73m
— 2850 B Hamzah, Muhd Zamree Ite West NH
— 2768 Koh, Zhan Wei, Aaron Hwa Chong Inst (High Sch) DNS

Event 203BMen High Jump SH 1.45m

Flight 1
1 2372 Wang, Brian Acs (Independent) 1.75m
2 2787 Mok, Jia Hui, Lester Hwa Chong Inst (High Sch) 1.69m
3 2743 Wong, Qihan Hwa Chong Inst (College) 1.69m
3 2822 Yeo, Jing Wei, Nicholas Hwa Chong Inst (High Sch) 1.69m
5 2337 Hu, David Acs (Independent) 1.66m
6 3164 Mok, Wenjie Tanglin Sec Sch 1.63m
7 2438 Tian, Ge Anglo-Chinese JC 1.63m
8 2374 Wee, Benjamin Acs (Independent) 1.60m
3120 Wong, Xiao Li George St Joseph’s Institution 1.55m
2983 Tiah, Jiaxuan Raffles Institution 1.55m
3218 Gough, Douglas Unattached 1.55m
2394 -, Yu Feng Ahmad Ibrahim Sec Sch 1.55m
3135 Song, Aloysius St Patrick’s Sch 1.55m
2737 Seow, Lennis Hwa Chong Inst (College) 1.50m
2963 Lam, Chi Tun Raffles Institution 1.50m
2384 -, Arvin Ahmad Ibrahim Sec Sch 1.45m
— 3101 Fadzlon, Muhammad Dan St Joseph’s Institution NH
— 2393 -, Yilun Ahmad Ibrahim Sec Sch NH
— 2741 Teo, Huanzi Hwa Chong Inst (College) NH
— 2435 Lim, Han Binn Anglo-Chinese JC NH
— 2335 hang, An Kai Acs (Independent) NH

Event 203C Men High Jump SH 1.30m

Flight 1
1 2809 Tay, Chin Keat, Samuel Hwa Chong Inst (High Sch) 1.67m
2 2752 Cheq, Jun Chen, Edwin Hwa Chong Inst (High Sch) 1.59m
3 2336 Heah, Adil Ashraf Acs (Independent) 1.55m
4 3247 Chai, Dominic Arthur Whitley Sec Sch 1.53m
5 2949 Chan, Jerry Raffles Institution 1.49m
6 2793 Ng, Yong He, Gregory Hwa Chong Inst (High Sch) 1.49m
7 2800 Siew, Meng Ren Hwa Chong Inst (High Sch) 1.46m
8 2808 Tan, Weijie Hwa Chong Inst (High Sch) 1.46m
2828 Zhu, Pengni Hwa Chong Inst (High Sch) 1.46m
2774 Lee, Zhao Yong Hwa Chong Inst (High Sch) 1.46m
2982 Tan, Teck Wee Raffles Institution 1.43m
2813 Toh, Hengyu Hwa Chong Inst (High Sch) 1.43m
2360 R, Baladashyalan Acs (Independent) 1.40m
2990 Wu, Kunfeng Raffles Institution 1.40m
2807 Tan, Wee Yen, Kevin Hwa Chong Inst (High Sch) 1.40m
2466 Cheng, Kelvin Catholic High Sch 1.35m
2853 -, Andrew Sutanto Macpherson Secondary School 1.30m
2854 -, Barela Mike Macpherson Secondary School 1.30m
2771 Lee, Chen Yuan Hwa Chong Inst (High Sch) 1.30m
2992 Yeo, Alex Raffles Institution 1.30m
2766 Kho, Wee Han Hwa Chong Inst (High Sch) 1.30m
2986 Tong, Yanchao Raffles Institution 1.30m
— 2981 Tan, Jianwei Raffles Institution DNS
— 2785 Low, Jun-Lim, Steven Hwa Chong Inst (High Sch) DNS
— 2329 Chan, Matthew Acs (Independent) DNS

Event 204 Women 400 Meter Hurdles 0.762m

Section 1
1 3250 Ho, New Fei Wings Athletic Club 64.60
2 3070 T, Priyah Singapore Sports Sch 64.74
3 3000 Foo, Jane Raffles JC 78.91
— 3249 Hanim, Asmah Wings Athletic Club DNF
— 2445 Prasad, Dipna Lim Auckland Uni of Technology DNS

Section 2
1 2582 Leong, Hui Xin Inez Chij ST Nicholas Girls’ 69.66
2 2410 Tay, Juliana Anderson Sec Sch 76.49
3 3252 Nurhanis, Siti Wings Athletic Club 76.53
4 2946 Teo, Yan Ling, Leia Raffles Girls’ Sch (Sec) 1:22.82
5 2995 Chew, Min Raffles JC 1:23.08

Section 3
1 2943 Ng, Rui Xin Raffles Girls’ Sch (Sec) 1:20.33
2 3210 Yee, Chern Hwee Raffles Girls’ Sch (Sec) 1:24.22
3 2556 Mohammad Redzuan, Naza Chij Katong Convent 1:29.54
— 2577 Koh, Fang Yu Mabel Chij ST Nicholas Girls’ DNS
— 3004 Seoq, Andrea Raffles JC DNS

Event 205 Men 400 Meter Hurdles 0.840m

Section 1
1 2356 Ng, Brandon Acs (Independent) 59.86
2 3041 Chng, David Seng Kang Sec Sch 65.93
3 2358 Ng, Darren Acs (Independent) 66.57
— 2332 Chin, Gerald Acs (Independent) DQ
— 2923 Tay, Kai Liang, Joel Natioinal JC DNS

Event 206 Men 400 Meter Hurdles 0.914m

Section 1
1 3265 Teng, Alex Wings Athletic Club 56.93
2 2450 Roazlan, Muhd Ridzwan Auckland Uni of Technology 57.83
3 2725 Ang, Shao Jie Hwa Chong Inst (College) 63.23
4 3165 Ngui, Jian Yang Tanglin Sec Sch 67.11
5 2400 Leong, Nicholas Anderson JC 68.11
— 3075 Boey, Desmond Singapore Sports Sch DNS

Section 2
1 3020 Yin, Kelvin Raffles JC 60.64
2 2735 Lin, Chen Hwa Chong Inst (College) 61.05
3 2434 Chua, Jianxun Anglo-Chinese JC 63.65
4 3168 Tan, Wei Quan Tanglin Sec Sch 64.70
5 2406 Tng, Joel Anderson JC 66.92
6 2729 Chia, Yu Wei Hwa Chong Inst (College) 67.37

Event 207A Women 800 Meter <2:35 & 2:35 - 2:45

Section 1
1 2409 Raja, Ranjitha Anderson Sec Sch 2:31.34
2 3068 Leow, Melody Singapore Sports Sch 2:32.24
3 3139 Hui Qin, Phua Swift Athletes Assn 2:38.29
4 2938 Lian, Xueli, Berenice Raffles Girls’ Sch (Sec) 2:38.70
5 2407 Chng, Samantha Anderson Sec Sch 2:45.55
6 2583 Li, Ying Si Winsy Chij ST Nicholas Girls’ 2:45.59
7 2534 Shaik, Syasya Cedar Girls’ Sec Sch 2:45.70
8 2517 Ho, Theodora Cedar Girls’ Sec Sch 2:47.07
9 2594 Ng, Wei Ting Chij ST Nicholas Girls’ 2:48.36
10 2510 -, Priyanka Cedar Girls’ Sec Sch 2:50.69
11 3138 Grace, Diedre Swift Athletes Assn 2:55.15
12 2484 Boey, Jia Qi Rachel Catholic Junior College 2:58.92
13 2599 Shih, Wei Yan Daphne Chij ST Nicholas Girls’ 3:17.52
— 3267 Ho, Mei Li, Kelly Catholic Junior College DNS

Section 2
1 2712 Cheung, Michelle Hwa Chong Inst (College) 2:42.02
2 3001 Ho, Joanna Raffles JC 2:42.26
3 3158 Gan, Yun Ting Tanglin Sec Sch 2:45.17
4 2518 Lau, Hannah Cedar Girls’ Sec Sch 2:45.93
5 3032 Bay, Hui Shan River Valley High School 2:46.51
6 2579 Lee, Le Xin Francoise Chij ST Nicholas Girls’ 2:50.28
7 3195 Priya, Darshini Temasek Sec Sch 2:52.52
8 2593 Ng, Song Hui Ruth Chij ST Nicholas Girls’ 2:52.90
9 2637 Yee, Annabelle Chua Chu Kang Sec Sch 2:54.50
10 2600 Tan, Li-Wen Elaine Chij ST Nicholas Girls’ 2:55.85
11 2489 Kuan, Mei Ying Natalie Catholic Junior College 3:00.19
— 3175 Goh, Debbie Temasek JC DNS
— 2490 Koh, Jia Ai Catholic Junior College DNS

Event 207B Women 800 Meter 2:45 – 3.00

Section 1
1 2587 Lim, Yan Han Janielle Chij ST Nicholas Girls’ 2:43.16
2 2509 -, Nursyafiqah Cedar Girls’ Sec Sch 2:46.35
3 2561 Wong, Joleen Chij Katong Convent 2:50.08
4 2627 S, Roobini Chij Toa Payoh 2:51.42
5 2564 Chan, Ying Ying Chij ST Nicholas Girls’ 2:58.27
6 2622 Nasiman, Hanah Chij Toa Payoh 3:00.90
7 2636 Pang, Tunli Chua Chu Kang Sec Sch 3:13.03
8 2833 -, Norhidayu Bte Hassan Ite College East 3:27.51
9 2841 Vincent, Natalie Ite College East 4:02.06
— 2664 Fong, Si Ying Crescent Girls’ Sch DNS
— 3037 Tham, Madeline Seng Kang Sec Sch DNS

Section 2
1 2666 Piragasam, Roshini Crescent Girls’ Sch 2:43.33
2 2661 -, Magashastini Crescent Girls’ Sch 2:44.88
3 2558 Pereira, Samantha Sonia Chij Katong Convent 2:48.91
4 2629 T, Kirthikaa Chij Toa Payoh 2:51.54
5 2665 Lee, Zoey Crescent Girls’ Sch 2:54.60
6 2617 Hwang, Dionne Chij Toa Payoh 3:09.71
7 2612 Budiman, Nur Atiqah Chij Toa Payoh 3:14.85
8 3035 Lee, Rachel Seng Kang Sec Sch 3:14.93
9 2840 Tan, Theng Theng Ite College East 4:00.34
— 2604 Teo, Serlin Chij ST Nicholas Girls’ DNS

Event 207C Women 800 Meter > 3.00s

Section 1
1 2412 Koh, Hui Lin Ang Mo Kio Sec Sch 2:46.47
2 2673 Ng, Jayne Dunman High Sch 2:48.68
3 2693 Wong, Evageline Faiefield Methodist Sec Sch 2:55.02
4 3234 Bernander, Louise United World College 3:00.98
5 2690 Tan, Jeanette Faiefield Methodist Sec Sch 3:01.85
6 2668 Hsu, Jingyi Dunman High Sch 3:05.03
7 2621 Lim, Kathleen Chij Toa Payoh 3:05.82
8 2685 Goh, Tricia Faiefield Methodist Sec Sch 3:05.86
9 2559 Sawal, Nursyafiqah Chij Katong Convent 3:06.74
10 2557 NG, Clara Chij Katong Convent 3:10.34
11 2613 Chia, Amanda Chij Toa Payoh 3:13.17
12 2689 Ong, Valerie Faiefield Methodist Sec Sch 3:16.66
13 3021 Ariffin, Nuriliana Redsxtreme 3:21.00
14 2630 Tan, Jia Hui Chij Toa Payoh 3:28.89
15 2686 Koh, Shi Min Faiefield Methodist Sec Sch 3:29.02
— 2633 Yong, Claudia Chij Toa Payoh DNS
— 2549 AU, Wai Ling Chij Katong Convent DNS

Event 208A Men 800 Meter < 2:10.0s

Section 1
1 3260 Khoo, Kenneth Wings Athletic Club 1:59.97
2 2903 -, Muhammad Shah Feroz Nanyang Tech Uni 2:00.56
3 3257 Balakrishnan, Madankum Wings Athletic Club 2:00.91
4 2344 Lee, Chang Ming Acs (Independent) 2:04.28
5 3153 Ong, Marcus Swift Athletes Assn 2:04.32
6 3264 Tan, Lance Wings Athletic Club 2:06.73
7 2902 -, Balamurali S/O Anna Nanyang Tech Uni 2:07.81
— 2449 Loh, Guo Pei Auckland Uni of Technology DNF
— 3217 Foo, Mao Cheen Unattached DNS
— 2702 R, Subaish Flash Athletic Club DNS
— 2892 Ramachandran, Philip Nanyang Polytechnic DNS

Section 2
1 3142 -, Anantharaj Swift Athletes Assn 2:01.20
2 3059 Fang, Jian Yong Singapore Poly 2:01.55
3 2417 -, Mohd Khalis Ang Mo Kio Sec Sch 2:01.88
4 3073 -, Abdul Rahman Singapore Sports Sch 2:03.74
5 2924 Lim, Daryl New Town Sec Sch 2:07.60
6 2328 -, Zachary Ryan Acs (Independent) 2:09.01
7 3151 Lawrence, Scott Swift Athletes Assn 2:10.09
8 3144 Atiqi, Muhammad Swift Athletes Assn 2:10.75
9 2499 Chua, Liang Jie Timothy Catholic Junior College 2:11.49
10 2497 -, Khairul Catholic Junior College 2:14.75

Event 208B Men 800 Meter 2:10 – 2:20

Section 1
1 3233 Yong, Yong Xiang, Elwi Unattached 2:09.64
2 3061 Lee, Jansen Singapore Poly 2:12.32
3 2361 R, Kartik Acs (Independent) 2:12.38
4 3031 S., Surya Redsxtreme 2:12.77
5 3045 R, Avinash Seng Kang Sec Sch 2:13.60
6 2727 Chen, Kenneth Hwa Chong Inst (College) 2:14.49
7 2733 Li, Zhenyang Hwa Chong Inst (College) 2:14.76
8 2904 Oon, Kuan Yong Nanyang Tech Uni 2:14.77
9 3201 Plemping, Azhar Temasek Sec Sch 2:18.12
10 3030 Lukman, Khairulddin Redsxtreme 2:19.14
11 2366 Soh, Benjamin Acs (Independent) 2:20.47
12 2761 Ho, Daryl Hwa Chong Inst (High Sch) 2:20.53
13 2801 Sim, Zhi Jian Hwa Chong Inst (High Sch) 2:20.75
14 2846 -, Muhd Norazwan Ite College East 2:21.53
15 2341 Koh, Issac Acs (Independent) 2:24.40
— 2900 Saifee, Muhammad Nasri Nanyang Polytechnic DNS
— 2392 -, Shahzaki Ahmad Ibrahim Sec Sch DNS

Section 2
1 2373 Wang, Joel Acs (Independent) 2:10.64
2 2436 Loh, Wei Han Anglo-Chinese JC 2:12.04
3 2331 Chandiramani, Mel Acs (Independent) 2:12.69
4 3199 Lee, Ashley Faiz Temasek Sec Sch 2:13.16
5 2739 Song, Shaopu Hwa Chong Inst (College) 2:13.57
6 2457 Lim, Chin Ken Bedok View Sec Sch 2:14.09
7 2755 Chin, Joo Ern Hwa Chong Inst (High Sch) 2:14.24
8 2899 Peh, Jun Xiang Jerome Nanyang Polytechnic 2:15.65
9 3170 Goh, Stefan Tanjong Katong Sec Sch 2:15.81
10 3077 Kissan Kumar, Dubey Singapore Sports Sch 2:17.39
11 2849 Welford, Andrew John Ite College East 2:18.34
12 3025 Guanasagaran, Kavin Redsxtreme 2:19.08
13 2508 Wong, Yong Chao Catholic Junior College 2:21.01
— 3143 -, Phillips Swift Athletes Assn DNS
— 2390 -, Nicholas Ahmad Ibrahim Sec Sch DNS
— 3177 Fong, Issac Temasek JC DNS

Event 208C Men 800 Meter 2:20 – 2:35

Section 1
1 2355 Low, Jonathan Acs (Independent) 2:10.12
2 2659 Liew, Zhanwen Chung Cheng High Sch (Main) 2:19.66
3 3087 Quek, Xiu Jie, Nelson St Andrew’s JC 2:20.66
4 2845 -, Muhd Hasnul bin Jama Ite College East 2:22.52
5 3185 Goh, Max Temasek Poly 2:26.45
6 2463 Wong, Yew Fei Bedok View Sec Sch 2:27.81
7 2848 Singh, Sanjeet Ite College East 2:31.25
8 2767 Koh, Daryn Hwa Chong Inst (High Sch) 2:31.77
9 2802 Sung, Andrew Hwa Chong Inst (High Sch) 2:38.86
10 2816 Wong, Samuel Hwa Chong Inst (High Sch) 2:42.78
11 2694 Au, Ming Keat Faiefield Methodist Sec Sch 2:45.76
— 2789 Ng, Jun Da Hwa Chong Inst (High Sch) DNS
— 2452 -, Muhammad Hazwan Bedok View Sec Sch DNS
— 2759 Chu, Guang Yan Hwa Chong Inst (High Sch) DNS
— 3137 Tan, Tao Guang St Patrick’s Sch DNS
— 2684 Yan, Jian Feng Dunman High Sch DNS

Section 2
1 2660 Yong, Jinkai Chung Cheng High Sch (Main) 2:22.95
2 2347 Leong, Benjamin Acs (Independent) 2:24.15
3 3202 Suganda, Julilangga Temasek Sec Sch 2:24.17
4 2812 Tian, Yu Zhong Hwa Chong Inst (High Sch) 2:25.20
5 2461 Tan, Jasper Bedok View Sec Sch 2:25.81
6 2643 Soh, Zhen Yu Chua Chu Kang Sec Sch 2:26.09
7 3029 Lai, Norman Redsxtreme 2:26.45
8 2747 Aw, Freeman Hwa Chong Inst (High Sch) 2:26.84
9 2325 -, James Acs (Independent) 2:28.00
10 2780 Lim, Jia Le Hwa Chong Inst (High Sch) 2:31.67
11 2455 Gan, Chee Hui Bedok View Sec Sch 2:32.62
12 2454 Chuah, Ryo Bedok View Sec Sch 2:32.63
13 2460 Soh, Marcus Bedok View Sec Sch 2:38.92
— 2823 Yeo, Joshua Hwa Chong Inst (High Sch) DNS
— 2542 -, Jeremy Lou Kok Ping Changkat Changi Secondary Sch DNS

Event 208D Men 800 Meter > 2:35.0s

Section 1
1 2327 -, Mohd Kairul Acs (Independent) 2:19.65
2 2423 Lim, Jun Yan Ang Mo Kio Sec Sch 2:23.07
3 3134 Prem, Nazir St Patrick’s Sch 2:30.64
4 2798 Seoh, Sean Hwa Chong Inst (High Sch) 2:36.42
5 2422 Lee, Hao Zhen, Johnray Ang Mo Kio Sec Sch 2:37.87
6 2425 Tan, Wei Kiat, Nicholas Ang Mo Kio Sec Sch 2:44.97
7 2829 Zhuang, Xue An Hwa Chong Inst (High Sch) 2:46.49
8 2779 Lim, Jeremy Hwa Chong Inst (High Sch) 2:52.49
9 3024 Bin Mohd Said, Ismail Redsxtreme 3:07.76
— 2339 Kan, Chi-Hsuan Acs (Independent) DNS
— 2681 Tan, Sean Dunman High Sch DNS

Event 209 Women 3000 Meter

Section 1
1 2632 Teo, Joanna Chij Toa Payoh 12:45.00
2 2650 Lim, Singyi Chung Cheng High Sch (Main) 12:56.20
3 2837 Khoo, Yvonne Ite College East 13:05.42
4 2602 Tan, Ying Jing Chij ST Nicholas Girls’ 13:24.19
5 3022 Ariffin, Nurrizatie Redsxtreme 13:35.57
6 2674 Yap, Qian Jun Dunman High Sch 13:40.37
7 2832 -, Chhabi Maj Chontyal Ite College East 13:40.40
8 2560 Teh, Sze Min Chij Katong Convent 14:13.57
9 2552 Koh, Chelsea Nicolette Chij Katong Convent 14:30.52
10 2553 Kwok, Eunyse Chij Katong Convent 15:17.66
11 2551 Kaur, Lakhjeet Chij Katong Convent 16:12.03
— 2493 Ng, Mong Hwee Catholic Junior College DNS
— 2566 Chen, Shuping Natalie Chij ST Nicholas Girls’ DNS
— 2496 Teo, Li Qing Jessica Catholic Junior College DNS
— 2839 Mok, Esther Ite College East DNS
— 2838 Mok, Estee Ite College East DNS
— 3068 Leow, Melody Singapore Sports Sch DNS
— 2568 Chew, Hanyu Chij ST Nicholas Girls’ DNS
— 2488 Guo, Shu Ting Serena Catholic Junior College DNS
— 2592 Ng, Hui Min Chij ST Nicholas Girls’ DNS
— 2494 Tan, Mei Jing Nova Catholic Junior College DNS
— 2487 Chow, Wen Xian Janice Catholic Junior College DNS

Event 210 Men 3000 Meter

Section 1
1 2814 Tse, Gary Hwa Chong Inst (High Sch) 10:34.17
2 3112 Selvarajoo, Sumanthiran St Joseph’s Institution 10:35.60
3 2355 Low, Jonathan Acs (Independent) 10:36.17
4 2824 Yeo, Si Heng Hwa Chong Inst (High Sch) 10:47.38
5 2361 R, Kartik Acs (Independent) 11:02.68
6 2341 Koh, Issac Acs (Independent) 11:02.94
7 2806 Tan, Wee Teck Hwa Chong Inst (High Sch) 11:04.85
8 3028 Kalaiselvan, Kumaran Redsxtreme 11:06.44
9 2377 Zhang, Zhi Ming Acs (Independent) 11:14.00
10 2773 Lee, Jun Yi Hwa Chong Inst (High Sch) 11:14.90
11 3115 Tan, Mint Land Andy St Joseph’s Institution 11:23.06
12 2366 Soh, Benjamin Acs (Independent) 11:29.67
13 3119 Toh, Ying Zhang St Joseph’s Institution 11:30.89
14 3098 Chin, JingWen Bryan St Joseph’s Institution 11:32.32
15 2795 Ong, Alvin Hwa Chong Inst (High Sch) 11:41.48
16 3116 Tan, Wee Kiat John St Joseph’s Institution 11:45.62
17 2695 Choo, Clement Faiefield Methodist Sec Sch 11:46.06
18 2762 Ho, Irvin Hwa Chong Inst (High Sch) 12:23.81
— 3089 -, Mohd Mahdi Marican St Joseph’s Institution DNS
— 2751 Cheng, Xu Ying Hwa Chong Inst (High Sch) DNS

Posted by Uncle Sha.
singapore athletics

Mailing List

  • Email:

    Name:

    Subscribe Unsubscribe
                                        

Singapore Sports

  • About
Singapore Athletics is the oldest Singapore sports portal. We are established on 25th February 1999 and are run by volunteers. Get all your latest local sporting news, results, downloads and videos and photos at this blog ... more »

Help keep this site alive. Blog + file hosting can be expensive for me. Any amount is appreciated.
 
singapore athletics
Got an ad? Contact me for advertising rates »
singapore athletics
singapore athletics
  • Latest
 
singapore athletics

Interviews: Singapore | World »        
singapore athletics

singapore athletics
subscribe
Top of Page